500 هزار قلم کالای پرمصرف نفتی امسال ایران‌کد می‌گیرد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از راه اندازی فاز اول سامانه الکترونیکی خرید کالا تا نیمه اول سال 1390 خبر داد و اعلام کرد: پیش بینی می‌شود بیش از 500 هزار قلم انواع کالاهای پرمصرف صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کد ملی کالا-ایران‌کد-دریافت کنند.

احمد قلعه بانی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای راه اندازی فاز اول سامانه الکترونیکی خرید کالا در صنعت نفت با استفاده از ایران‌کد گفت: هم‌زمان با آغاز کار دولت دهم مطالعه، طراحی و راه اندازی سامانه الکترونیکی خرید کالا و تجهیزات با استفاده از ایران‌کد در شرکت ملی نفت ایران آغاز شد.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه در حال حاضر کد گذاری، طبقه بندی کالا و تجهیزات صنعت نفت مطابق با سیستم کدینگ ملی در سطح شرکت ملی نفت و شرکت‌های تابع آغاز شده است، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود تا نیمه اول سال 1390 بیش از 500 هزار قلم انواع کالاهای پرمصرف صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کد ملی دریافت کنند.
این عضو کارگروه نمایندگان ویژه رئیس جمهور در امور نفت یکی از مهم‌ترین دستاوردهای راه اندازی این سامانه الکترونیکی را کاهش واردات و حمایت از سازندگان داخلی عنوان کرد و افزود: مطالعات انجام شده، نشان می‌دهد با راه‌اندازی این سامانه جدید میزان و حجم واردات برخی از کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت بین 20 تا 30 درصد کاهش پیدا کند.
نائب رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران از کد گذاری کالاهای نفتی به عنوان تعریف یک زبان مشترک میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان کالا در صنعت نفت یاد کرد و افزود: با بهره برداری از این سامانه الکترونیکی، تمامی کالاهای ساخت داخل که از قیمت مناسب و کیفیت مطلوبی برخوردارند، بر روی شبکه مجازی ایران قرار می‌گیرند.
 به گفته وی، کاهش ریسک مصرف کنندگان کالاهای ساخت داخل، استاندارد کردن تجهیزات و پشتیبانی از سازندگان داخلی از دیگر مزیت‌های راه اندازی این سامانه در سطح صنعت نفت خواهد بود.
 قلعه بانی با اعلام اینکه بر اساس برنامه زمان بندی تا دو سال آینده 100 درصد کالاهای مورد نیاز طرح‌های صنعت نفت بر روی سامانه الکترونیکی کالا قرار خواهند گرفت، بیان کرد: قطعاً با راه اندازی کامل این سامانه، خرید خارج از این شبکه برای شرکت‌های تابع وزارت نفت ممنوع خواهد شد.
 این مقام مسئول با تاکید اینکه در حال حاضر حدود 70 درصد کالاهای مورد نیاز صنعت نفت توسط سازندگان و تولید کنندگان داخلی تأمین می‌شود، خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان برنامه پنجم توسعه حدود 90 درصد کالاهای پرمصرف در صنعت نفت بومی سازی خواهد شد.