vacصدور شناسنامه و کد گذاری کالاهای نفتی آغاز شد

مدیر عامل شرکت بازرگانی گاز ایران از آغاز صدور کد و شناسنامه برای کالا و تجهیزات صنعت نفت و گاز، گفت: به زودی سامانه الکترونیکی خرید کالا در صنعت نفت راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش نقطه رسانه ای ایران کد به نقل از مهرناصر نوروزشاد با اشاره به برنامه ریزی برای راه اندازی سامانه الکترونیکی فروش کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت گاز، گفت: در حال حاضر شناسایی و کد گذاری کالاهای گازی آغاز شده است که برای طبقه بندی این اقلام قراردادی با مرکز ملی شماره گذاری کالا وخدمات ایران -ایران کد- امضا شده است..
وی با اعلام اینکه کد گذاری کالا و تجهیزات صنعت گاز از ابتدای مهر ماه امسال آغاز شده است، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان اسفند ماه امسال در مجموع حدود چهار هزار کالا در سطح صنعت نفت ایران  کد دریافت کنند.
وی در تشریح راه اندازی سامانه الکترونیکی خرید کالا، توضیح داد: تسریع در اعمال سیاستهای دولت، نظارت و کنترل در فرآیند خرید کالا، حمایت از سازندگان داخلی، عرضه کالاهایی با کیفیت و قیمت مناسب، افزایش کنترل و هماهنگی در اجرای پروژه‌های ملی،
کاهش هزینه و افزایش بهره وری از مهمترین مزیتهای این سامانه به شمار می رود.
نائب رئیس هیات مدیره شرکت بازرگانی گاز ایران همچنین از تعریف شناسنامه برای کالا و تجهیزات گازی خبر داد و یادآور شد: شرکت بازرگانی گاز ایران تاکنون نزدیک به 18 هزار قلم کالا پراکنده در سطح انبارهای شرکت ملی گاز را شناسایی و شناسنامه دار کرده است تا زمینه مصرف این کالاها را فراهم شود.
ممنوعیت ورود کالاهای نامرغوب به صنعت گاز
این مقام مسئول درباره انتقادات برخی از سازندگان داخلی مبنی بر ورود کالا و تجهیزات نامرغوب از کشور چین به صنعت گاز ایران، توضیح داد: شرکت بازرگانی گاز تامین کننده اقلام و کالاهای مورد نیاز برای توسعه شبکه گاز شهری و روستایی ایران بوده که در شرایط فعلی 90 درصد این کالاها از سازندگان داخلی تامین می‌شود.
نوروزشاد با تاکید بر اینکه خرید خارجی کالاهای گازی از بهترین برندهای بین المللی انجام می گیرد، بیان کرد: از سوی دیگر به منظور انتقال دانش فنی با مشارکت سازندگان داخلی خرید خارجی انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه با ایجاد جوینت بین شرکتهای خارجی و سازندگان داخلی امکان بومی سازی کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت گاز فراهم خواهد شد، تبیین کرد: در دو سال گذشته کالا و تجهیزات مورد نیاز 77 هزار انشعاب و 15 هزار و 200 کیلومتر شبکه گازرسانی به ارزش تقریبی پنج میلیارد ریال توسط شرکت بازرگانی گاز ایران تامین شده است.
به گفته مدیر عامل شرکت بازرگانی گاز ایران همچنین در این مدت قرارداد خرید حدود دو هزار میلیارد ریال کالاهای مورد نیاز برای توسعه شبکه گاز شهری و روستایی منعقد شده است.