ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا اجرا نمی‌شود / مراحل اخذ شناسه کالا

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تخمین ستاد مبارزه با قاچاق کالا درباره حجم قاچاق لوازم‌خانگی گفت: با توجه به ممنوعیت ورود لوازم‌خانگی به کشور و وجود لوازم‌خانگی‌های بروز در بازار، حجم قاچاق بیش از 1.2 میلیارد دلار است.

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تخمین ستاد مبارزه با قاچاق کالا درباره حجم قاچاق لوازم‌خانگی گفت: با توجه به ممنوعیت ورود لوازم‌خانگی به کشور و وجود لوازم‌خانگی‌های بروز در بازار، حجم قاچاق بیش از 1.2 میلیارد دلار است.

به گزارش روابط عمومی مرکز و به نقل از خبرگزاری فارس، موضوع «قاچاق لوازم‌خانگی» با حضور کارشناسان اقتصادی در برنامه «پایش» بررسی شد.

رسول جمشیدی کارشناس اقتصادی با تاکید بر 1.2 میلیارد دلار برآورد حجم قاچاق لوازم‌خانگی در کشور، تصریح کرد: این تخمینی است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرده است. اما با توجه به ممنوعیت ورود لوازم‌خانگی به کشور و وجود لوازم‌خانگی‌های بروز در بازار، حجم قاچاق بیش از این میزان است.

وی گفت: ما در کشور در حوزه لوازم تصویری مانند تلویزیون به 2.3 میلیون دستگاه نیازمندیم. در سال 96 ما فقط 9 هزار دستگاه واردات قانونی و 1.3 میلیون دستگاه تولید داخل داشتیم. بنابراین حدود 890 دستگاه تلویزیون به‌صورت قاچاق وارد کشور شده است که حدود 40 درصد بازار را تشکیل می‌دهد.

جمشیدی افزود: در حوزه یخچال فریزر نیز همین مشکل وجود دارد. تقریبا 2 میلیون دستگاه نیاز بازار است که از میزان، 128 هزار دستگاه به‌صورت قانونی وارد و یک‌میلیون دستگاه نیز در داخل تولید می‌شود. مابقی نیز که 40 درصد نیاز بازار را تشکیل می‌دهد (حدود 850 هزار دستگاه) به‌صورت قاچاق تامین می‌گردد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در سه سال اخیر، برخوردی جدی باعرضه کنندگان لوازم‌خانگی قاچاق نداشته‌ایم. بر اساس گزارش گمرک در سال 95، 5 میلیون دلار تلویزیون به ایران واردشده ولی بر اساس گزارش کشورهای صادرکننده این میزان بیش از 380 میلیون دلار است.

وی ادامه داد: در خوش‌بینانه‌ترین حالت قاچاق لوازم‌خانگی 1.2 میلیارد دلار در کشور است که در صورت جلوگیری از قاچاق، می‌توان 53 هزار شغل در این حوزه به‌طور مستقیم ایجاد نمود.

جمشیدی بابیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های لوازم‌خانگی کره جنوبی ارتباط خودشان را با ایران قطع کرده‌اند، گفت: همین شرکت‌ها حاضرشده‌اند در سال 98 و 99 عوارض مغازه‌هایی که تابلو با برند آن‌ها دارند را پرداخت کنند. حال این سوال به وجود می‌آید که چگونه محصولات این شرکت‌ها باوجود قطع ارتباط رسمی، به ایران می‌رسد؟

وی افزود: این شرکت‌ها با حفظ تبلیغاتشان، در حال دور زدن کشور هستند بدین‌صورت که با عدم پرداخت تعرفه‌های گمرکی و ارائه نکردن خدمات پس از فروش، به فعالیت در بازار لوازم‌خانگی ادامه می‌دهند.

کارشناس اقتصادی کشور گفت: در حوزه قانون‌گذاری قوانین خوبی داریم اما اجرا نمی‌شوند. نمونه آن ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا است که سال 96 همه واردکنندگان را موظف کرده برچسب‌های شناسه کالا و کد رهگیری را برای محصولات بگیرند.

جمشیدی افزود: با شناسه کالا، مدل و مشخصات دستگاه را می‌توان متوجه شد و با کد رهگیری از اصالت کالا می‌توان اطمینان حاصل کرد. بیشتر دغدغه دولت در عدم مبارزه با قاچاق این لوازم التهاب بازار است که البته چاره دارد.

کارشناس اقتصادی برنامه پایش بیان کرد: باید به واردکنندگان اصیل اجازه واردات داده شود. البته تولیدکنندگان داخلی ادعا دارند که می‌توانند نیاز داخل را تامین کنند.

وی ادامه داد: خیلی از برندهای کره‌ای در حال حاضر در داخل کشور تولید می‌شود و قطعات اصلی آن به‌صورت واردات تامین می‌گردد. ازنظر کیفی نیز تولیدات داخلی با خارجی تفاوت اندکی دارد اما تاثیرگذار نیست.

جمشیدی بابیان اینکه در سال 96 همه تولیدکنندگان ملزم شدند شناسه کالا را بر روی محصولاتشان درج کنند، گفت: تا مرداد 98 به آن‌ها فرصت داده شد این کار را انجام دهند، اما هنوز انجام‌نشده است. ما تا برخورد با متخلفین نداشته باشیم، کاهش قاچاق صورت نمی‌گیرد. ما در سطح عرضه برخوردی از سوی بازرسان و نهادهای محصول مشاهده نمی‌کنیم.

مراحل اخذ شناسه کالا

شناسه کالا از سال 1374 در مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات صادرشده و این مرکز پایگاه داده‌ای مجهز به 3.820.000 بانک اطلاعات کالایی دارد. برای دریافت لیست نمایندگان مرکز GS1 ایران  جهت اخذ شناسه کالا به لینک زیر مراجعه کنید.

دریافت لیست نمایندگان مرکز 

جهت پرسیدن هرگونه سوال در مورد اخذ و صدور کد شناسه کالا با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

02188924605 الی 19

داخلی امور مشترکین: 111-115-123-116-124-143-130-113-114-117-132

داخلی بازاریابی: 232-234-230-222-318-402-237-318