عوامل کلیدی موفقیت برای پیاده‏ سازی بلاک‏چین در مدیریت زنجیره تامین

بلاک‌چین پنجمین پارادایم محاسباتی انقلابی است که فرصت بی‌نظیر انتقال ارزش از طریق وب را فراهم می‌کند. بلاک‌چین یک دفترکل توزیع‌شده‌ جهانی است که انتقال دارایی‌ها را در عرض چند ثانیه در سر تا سر دنیا و با هزینه‌ تراکنش بسیار ناچیز مقدور می‌سازد. ارزش این دارایی‌ها را می‌توان بر اساس هر ارزشی که قابل‌ارائه به‌صورت دیجیتال باشند، بیان کرد.

به‌ ‏صورت خلاصه می‏‌توان بیان داشت که زنجیره تأمین با مشکلاتی ازجمله اتصال پیچیده اعضای شبکه زنجیره، مدیریت موجودی، تنظیم شبکه توزیع، استراتژی توزیع، گردش اطلاعات و تراکنش‌‏های مالی روبرو است و بهره ‏گیری از بلاک چین مزایایی ازجمله کاهش یا حذف تقلب و خطاها، بهبود مدیریت موجودی، کم کردن هزینه‌‏های حمل‌ونقل، کاهش تأخیر به‌واسطه کارهای کاغذی، شناسایی سریع‏‌تر مسائل، افزایش اعتماد مصرف‏‌کننده و شریک، کاهش هزینه تراکنش، قابلیت تمرکز زدایی و افزایش امنیت و انعطاف‏ پذیری عملیات کسب‌وکار را به همراه داشته.

نتایج بررسی‌ها نشان می‏‌دهد عوامل کلیدی مؤثر بر پیاده‏ سازی بلاک‏چین جهت مدیریت زنجیره تأمین در 4 دسته قابل‌ارائه می‏باشند که عبارت‌اند از:

1. خدمات و رضایت مشتری: (توسعه و افزایش اعتماد مشتریان، توسعه افزایش وفاداری مشتریان و کاهش شکایات مشتریان)

2. رشد و نوآوری: (توسعه قابلیت‌‏های تحویل به ‏موقع در سیستم، توسعه تأمین‏‌کنندگان قابل‌اعتماد و توسعه سیستم‏‌های سفارش دهی (کاهش تأخیر، تحویل به‌موقع و کاهش و حذف خطا)

3. عملکرد مالی: (تأمین منابع اختصاصی برای زنجیره تأمین الکترونیکی، پیش‏بینی تقاضا در نقطه فروش و بهبود مدیریت موجودی و کاهش هزینه‏‌های حمل‌ونقل)

4. عملکرد داخلی سازمان: (حمایت مدیران ارشد، هماهنگ‌‏سازی لجستیک، استفاده از تکنولوژی مدرن، به اشتراک‏‌گذاری اطلاعات با اعضای زنجیره تأمین، انعطاف‏‌پذیری بالا در سیستم تولید، تمرکز بر نقاط قوت و چشم‌‏انداز بلندمدت برای بقا و رشد)