روز جهانی محیط‌زیست

۵ ژوئن مصادف با ۱۵ خرداد، روز جهانی محیط‌زیست است. در سال ۱۹۷۲ سازمان ملل متحد برای اولین بار، کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط‌زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد؛ و مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ” “UNEP برنامه محیط‌زیست سازمان ملل را تصویب کرد؛ و هرساله در سراسر جهان به مناسبت این روز مراسم ویژه‌ای برگزار می‌نمایند. هدف از برگزاری این مراسم جلب‌توجه عمومی به مسائلی است که به محیط‌زیست آسیب رسانده و آن را آلوده می‌سازد؛ و همچنین ترویج مشارکت و اطمینان از برخورداری همه ملت‌ها از آینده‌ای امن‌تر و سعادتمندانه‌تر است. حدود ۱۰۰ کشور در فعالیت‌های مربوط به‌روز جهانی محیط‌زیست شرکت می‌کنند. هرساله کشوری به‌عنوان میزبان در نظر گرفته می‌شود؛ و یکی از مهم‌ترین مسائل که محیط‌زیست را به‌شدت تهدید می‌کند به‌عنوان شعار این روز انتخاب می‌شود.

محیط‌زیست شامل تمامی محیط‌هایی است که در آن زندگی در جریان است. به‌طورکلی مجموعه‌ای از عوامل فیزیکی خارجی و موجودات زنده، محیط‌زیست را تشکیل می‌دهند که باهم درکنش هستند و تأثیر چشمگیری بر رشد و نمو و رفتار موجودات دارند.

امروزه محیط‌زیست به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کشورها در کل جهان تبدیل‌شده است. برداشت بی‌‌اندازه از جنگل‌ها (قطع بی‌رویه درختان) و کم شدن منابع‌ آبی، شکار غیرقانونی و منقرض شدن حیوانات، آلودگی هوا و آلودگی دریا از مهم‌ترین مشکلات زیست‌محیطی در سراسر جهان‌ است که فعالان محیط‌زیست برای حفظ و نگهداری، بهبود و کنترل آن تلاش می‌کنند.

روز جهانی محیط‌زیست در ایران

در کشور ما ایران نیز ۱۵ خرداد به‌عنوان روز جهانی محیط‌زیست نام‌گذاری شده است. که در تمامی نقاط کشور برنامه‌های جذاب و مختلفی جهت حمایت از محیط‌زیست اجرا می‌شود.
برگزاری همایش‌ها و کنفرانسها، اطلاع‌رسانی و تبلیغات محیطی، اجرای طرح‌های زیست‌محیطی، برگزاری مسابقات مرتبط با محیط‌زیست، برگزاری برنامه‌های فرهنگی با همکاری نهادهای وابسته، سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد و همچنین ایجاد مراکزی برای تبلیغ و فرهنگ‌سازی جهت حفظ محیط‌زیست در سطح کشور، گوشه‌ای از برنامه‌های این روز در کشورمان می‌باشد.