ردیابی دارویی برای جلوگیری از وقوع اتفاقات حادثه آفرین

ردیابی دارویی چگونه در این مورد کمک می‌کند؟

پسر جوان ۲۸ ساله که از درد گوش رنج می‌برده با تهیه آمپول «آرتان» که فقط در مراکز دولتی و آن هم در اتاق عمل برای انجام بیهوشی استفاده می‌شود، به درمانگاهی مراجعه و با اصرار خواستار تزریق آمپول شده است.

درحالی که مسئول تزریقات ابتدا از تزریق این آمپول امتناع کرده اما وقتی با اصرارهای بیمار روبه‌رو شده در نهایت تزریق را انجام داده است؛ اما بلافاصله پس از این تزریق پسر جوان دچار ایست تنفسی شد و به‌ کما رفت، زمانی که بیمار درحالت مرگ مغزی در بیمارستان پذیرش شد با همه امکانات و تجهیزات موجود تلاش‌های بسیاری برای احیای او انجام گرفت، اما تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند و در نهایت فوت کرد.
اینکه بیمار چگونه به این آمپول دست پیدا کرده و نیز روند مرگش در دست بررسی قرار دارد، بی‌شک پس از بررسی‌های تکمیلی می‌توان ابعاد مختلف این اتفاق ناگوار را مشخص کرد. اما ردیابی دارویی چگونه در این مورد کمک می‌کند؟
خواهر پسر جوان که در زمان تزریق آمپول حضور داشت به ایرنا گفت: «این آمپول از سوی پزشک درمانگاه به صورت شفاهی تأیید شده (آمپول بدون نسخه پزشک بوده است) و درحالی که مسئول تزریقات باید با کپسول هوا این آمپول را تزریق می‌کرد؛ اما به‌خاطر بی‌اطلاعی، چنین اقدامی را انجام نداده و همین امر منجر به فوت برادرم شد.
مسئول تزریقات درحالی که اطلاع و دانش کافی در خصوص تزریق آمپول نداشته نباید عمل تزریق را انجام می‌داد.» پس از اعلام مرگ پسرجوان، شایعاتی از قبیل تزریق اشتباهی آمپول و حساسیت بیمار به آن و مشکل در سلامت داروی تزریق شده وجود دارد.

زنجیره تامین دارو چه شرایطی باید داشته باشد؟

داروهای تقلبی و ردیابی دارویی

ارزیابی سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد حدود ۱ درصد داروهای مصرف شده در کشورهای توسعه یافته را داروهای تقلبی تشکیل می‌دهد. این رقم در کشورهای در حال توسعه بین ۱۰ تا ۳۰ درصد برآورد شده است . ارزش فروش این داروها تقلبی در جهانی حدود سالیانه ۷۵ میلیارد دلار است. مشکل بزرگ‌تر اینجاست که داروهای تقلبی به سختی از داروهای اصلی قابل‌شناسایی هستند به‌طوری‌که این داروها از بسته بندی یکسان با داروهای اصلی تولید شده و حتی اطلاعات شناسایی همچون بارکد، شماره لو و تاریخ انقضا آن‌ها کاملاً با داروهای اصلی یکسان است. هرچند در برخی کشورها راهکارهایی همچون استفاده از تکنولوژی‌های بسته‌بندی یکتا همچون هلوگرام هر محصول تا حدودی از میزان عرضه داروهای تقلبی کاسته است، اما به‌طور کامل عرضه آن‌ها را متوقف نکرده است. تاثیر داروهای جعلی در زنجیره تامین را در مقاله‌ای دیگر بخوانیم.

ادامه مقاله ردیابی دارویی برای جلوگیری از وقوع اتفاقات حادثه آفرین در وبسایت تایید اصالت کالا.