ایران کد می تواند نظام روستایی توزیع کالای را مدرن کند

نقطه رسانه ای: معاون بازرگانی داخلی وزیر بازرگانی گفت: ایران کد یکی از ابزاری است که می تواند نظام فعلی توزیع ایران را از شکل روستایی به شکل مدرن تبدیل کند.

محمد صادق مفتح در گفتگو با خبر نگارما با بیان این که من بارها گفته‌ام نظام بازرگانی کشور نیازمند مهندسی دوباره و نوینی است، افزود: برای باز مهندسی این نظام، به کاهش طبقات عمده فروشی اقتصادی نیاز داریم  . این امر در حال حاضر فراهم نیست و باید زمینه‌های لازم در این خصوص فراهم شود.
وی وجود یک بانک اطلاعاتی از میزان و نحوه توزیع کالا بسیار ضروری دانست و خاطر نشان ساخت: سطح خرده فروشی، مرجع خاصی در بازار ندارد و این مرجع باید شکل بگیرد.
مفتح ضرورت تغییر بازار از فشاری به کششی مهم ارزیابی کرد وادامه داد: در تمام این موارد، به یک زبان مشترک فنی نیاز داریم.
معاون بازرگانی داخلی، دوره کنونی دوره ‌گذار از نظام سنتی به دوران مدرن و توسعه‌یافتگی در بازرگانی کشور بر شمرد و گفت: نظام توزیع ما واقعاً شکل یک نظام روستایی را دارد.
وی گفت: برای مثال  جالیز خیاری را که در منطقه‌ای با فاصله از یک روستاقرار داشت ،در نظر بگیرید،زمان برداشت که فرا می رسید، این محصول از روستا بار حیوان شده و برای فروش به مغازه آورده می‌شد.
مفتح تصریح کرد:این وضعیت گذشته بود، حالا هم همان وضعیت وجود دارد، منتهی در ابعادی  بزرگتر، هکتار‌ها جالیز خیار در خوزستان یا دزفول وجود دارد و به  همان نسبت، وسیله حمل و نقل مثل  کامیون و تریلی ، ولی هر دو مسیر به مغازه می‌رسند. روابط همان روابط است اما با ابعادی بزرگتر  در آن روستا مغازه‌ای کوچک بود، ولی در اینجا 700 مغازه هست، به عبارت روشن‌تر: منطق ارتباط اجزا، همان شکل دادوستد روستایی گونه است.
وی تصریح کرد: وقتی قرار است کالاهای متعدد را در بستر تجارت الکترونیک طی مراحل مختلف تولید، توزیع، واردات، صادرات (حتی توزیع خرد) رصد کنیم، باید عوامل گوناگون زبان مشترکی داشته باشند؛ از واردکننده گرفته تا بنکدار، تولیدکننده و حتی شرکت‌های پخش و خرده فروش‌ها.
مفتح ادامه داد: در حال حاضر به زبان مشترک« نظام کدینگ » نیاز داریم و این یک ضرورت جدی است که اگر این کار را انجام ندهیم در بخش زیادی از گسترده بازار داخلی و جهانی ناموفق خواهیم بود.
وی خاطر نشان ساخت:نباید به بازار اجازه داد کالای بی هویت توزیع کند و به عنوان اولین اقدام، نیازمند یک زبان مشترک هستیم و معتقدم نظام کدینگ کالا نقطه شروعی در نظام بازرگانی و باز مهندسی است.
وی گفت:ایران کد استفاده‌های متعددی دارد که فقط بخشی از آن مربوط به کالاهای قرار گرفته در جریان نظام توزیع است. یعنی آنچه که ما در نظام توزیع استفاده می کنیم ، نازلترین سطح استفاده ار ایران کد است.
مفتح افزود:اگر بنا باشد نظام تنظیم بازار مبتنی بر پیشگیری باشد تا برخورد با بحران، طبیعتاً این چنین نیازی پیش‌بینی بازار را می‌طلبد. تمام این کارها براساس زیرساخت و زبان مشترکی که نظام ایران‌کد در اختیار ما قرار می‌دهد، قابل انجام است.
به گفته معاون وزیر بازرگانی، تقریباً در تمام 10 پروژه‌ای که طرح ساماندهی تحول نظام اقتصادی برای آنها تعریف و عنوان شده ایران کد، نیاز همه بخش‌ها است و در تمام آنها با نسبت‌های متفاوت نیاز به کد ملی داریم.
وی تاکید کرد: کدینگ کاری مهم و کلیدی است و باید در اجرای آن دقت کافی صورت بگیرد.