SP‌ها را می‌شناسید؟

آِیا SP ها، بزرگ‌ترین همکاران سازمان GS1 را می‌شناسید؟

شرکت‌ها/شرکای ارائه‌دهنده راه‌حل (Solution Provider) یا (Solution Partner) که ما آنها را به اختصار، SP مینامیم، همکارانی هستند که GS1 را در طراحی، ارائه و استقرار راه‌حلهای آن یاری می‌کنند. این شرکت‌ها تحت نظارت و پشتیبانی سازمان عضو هر کشور خدمات نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، آموزشی و غیره را به متقاضیان ارائه می‌دهند. در واقع نقش اصلی شرکت‌های خدماتی، پیاده‌سازی سریع و دقیق استانداردهای GS1 است.

انواع SPها

SPها در سازمان جهانی GS1 و در بیشتر سازمان‌های عضو به دو نوع اصلی Provider و Partner تقسیم می‌شوند و در برخی موارد همکارانStrategic ، تجاری و وابسته نیز به این دو دسته اضافه می‌شوند، اما واقعیت این است که نمی توان تمایز روشنی بین این دسته بندی‌ها قائل شد و این دسته‌بندی بیشتر از اینکه معرف دو یا چند گروه کاملا متمایز ازSP ها باشد، نمایانگر نوعی سطح بندی در میزان همکاری و مشارکت آنها با سازمان GS1 است. به عبارت دیگر هریک از سازمان‌های عضو GS1 بر اساس اهداف راهبردی ، طرح تجاری و برنامه خاص خود برای توسعه و پیاده سازی استانداردهای GS1، اقدام به تدوین برنامه SPنموده و در این برنامه سطوح مختلفی از SPها و نحوه همکاری با آنها را تعریف کرده‌اند. در واقعSP ها از سطوح همکاری پائین‌تر(وابسته) آغاز و به سطوح بالاتر (استراتژیک) ارتقا پیدا می کنند. در ادامه تجربیات تعدادی از کشورها در این خصوص تشریح می شود.

 

برنامه‌های توسعهSP ها در کشورهای منتخب

برنامه توسعهSP ها در GS1 ایرلند

شعار اصلی برنامه شرکت های همکار سازمان GS1ایرلند “گسترش همکاری‌ها برای توسعه و ترویج استانداردها” است.
هدف:
هدف برنامه شرکای همکار GS1ایرلند ایجاد رابطه مبتنی بر همکاری این سازمان با ارائه‌کنندگان راه‌حل‌ها است تا اطمینان حاصل شود شرکت‌های عضو(حدود ۳۵۰۰ عضو) میتوانند الزامات و خواسته‌های رو به گسترش نهادها و موسسات قانون‌گذار بین‌المللی و نیز شرکای تجاری و مشتریان نهایی را برآورده نمایند.
دامنه کاربرد:
با توجه به اینکه امروزه استانداردهای GS1 به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از راه‌حل‌های کسب‌و‌کار در حوزه‌های مختلف اعم از قابلیت ردگیری و ردیابی، مدیریت داده‌های اصلی ، لجستیک و انبارداری و نیز سفارش و پرداخت الکترونیکی، ردیابی دارایی‌ها و کاربردهای تلفن همراه مطرح شده‌اند، چنانچه شرکتی راه‌حل یا خدماتی در هریک از این حوزه‌ها ارائه می‌دهد می‌تواند به برنامه شرکای همکار GS1 ایرلند بپیوندند و از این طریق کسب‌و‌کار خود را با مشتریان بالقوه عضویت در GS1 متصل نماید.
ارائه‌کنندگان راه‌حل از طریق همکاری با سازمان GS1 ایرلند و شرکت‌های عضو این سازمان، تلاش می‌کنند مزایا و منافع حاصل از پیاده‌سازی استانداردهای GS1 را در راستای افزایش کارایی و سوددهی این سازمان‌ها محقق سازند.
در واقع شرکت‌هایی می‌توانند به عضویت برنامه شرکای همکار GS1ایرلند درآیند که محصولات و خدماتی در پشتیبانی از کاربرد استانداردهای زنجیره تامین جهانی GS1 در حوزه‌های زیر ارائه کنند:

 • بارکدها
 • پیام‌های تجاری الکترونیکی(EDI)
 • هماهنگ‌سازی جهانی داده‌ها(GDSN)
 • شناسایی فرکانس رادیویی(RFID) از طریق شبکهEPCglobal
 • به عبارت دیگر برنامه شرکای همکار GS1 ایرلند به روی سازمان‌های زیر باز است:
 • تامین‌کنندگان سخت‌افزار و لوازم جانبی
 • ارائه‌کنندگان خدمات چاپ و بسته‌بندی
 • ارائه‌کنندگان خدمات نرم‌افزارهای کاربردی
 • ارائه‌کنندگان خدمات نرمافزارها و سیستم‌های یکپارچه
 • ارائه‌کنندگان نرم افزارها و راه‌حل‌های تجارت الکترونیکی
 • مشاوران
 • ارائه‌کنندگان خدمات آموزشی

جهت مطالعه این مقاله ارزشمند صفحه e-code را مشاهده کنید.