GS1 و Omni Channel چیست ؟

چكيده:

 

يكي از دستاوردهاي GS1 بین‌الملل در سال 2015 در حوزه Omni Channel بوده است كه در نشست سالانه 2016 کشور بلژیک به آن در Workshop ها و Plenary ها مختلف پرداخت. مجله علمي تخصصي ايكد را فرصت خوبي يافتم تا دستاوردهاي خودم در اين سفر را از اين طريق در اختيار ساير مخاطبين قرار دهم و تصميم دارم در اين شماره مجله از همایش‌ها و كارگاه‌هاي آموزشي Omni Channel برايتان بنويسم. در يك نگاه كلي می‌توان گفت سه كارگاه آموزشي دو ساعته در يك روز و شش سخنراني در يك روز ديگر در اين نشست به اين موضوع اختصاص يافته بود. كارگاه‌هاي آموزشي GS1 در Omni Channel به سه بخش زير تقسيم می‌شد كه در يك تصوير كلي نيز آن را می‌بینید:
1. GS1 SmartSearch
2. GS1 UniqeID
3. Working with industry

در اين شماره قصد داریم در مورد Smart Search توضيحاتي ارائه كنیم، البته قبل از آن لازم است شما با مفهوم Omni Channel نيز آشنا شويد.

مقدمه

در تکنولوژی و مارکتینگ هر از گاهی با مفاهیم جدیدی روبروی می‌شوید که فاقد یک املای واحد هستند. مثل Ecommerce، eCommerce، e-commerce. یا دیجیتال مارکتینگ، مارکتینگ اینترنتی.
Omni-channel یا omnichannel این مفهوم در وب نگارش‌های مختلف دارد و هرکدام اشاره به پرستیژ و تفکر دانش محور یک برند دارد. در کنار بحث درباره تلفظ درست باید بدانید که این مطلب بسیار جدید و در حال توسعه می‌باشد و توسط پیشروان صنعت تبلیغات و بازاریابی به طور قطع در آینده به خدمت دیجیتال مارکتینگ خواهد آمد.
Omni از کلمه Omnis به معنی عالم‌گیر یا جهانی می‌آید و با مفاهیم مشابه مثل Multichannel یا Crosschannel تفاوت دارد. باید بدانید که این مفهوم فراتر از تطبیق یک اپلیکیشن موبایل با طراحی رسپانسیو وب‌سایت می‌باشد. همچنین توجه داشته باشید که کراس‌چنل را نمی‌توان به عنوان یک فیلد جدید و نوظهور تعریف کرد اما برای اومنی‌چنل شرایط متفاوت است و آن را می‌توان جزو فیلدهای جدید و حتی انقلابی قرار داد.

1- Omni Channel چيست؟

 

اجازه دهيد با يك مثال شروع كنم، من قصد خرید یک کیف چرم دارم، جستجو می‌کنم و به چند برند می‌رسم. سپس چرم مشهد را انتخاب می‌کنم و در اکانت خودم در سایت‌ این برند چند مدل را ذخیره می‌کنم. سپس به نزدیک‌ترین شعبه آنها می‌روم. اما در این شعبه هیچ راهی برای دسترسی راحت به تجربه‌های قبلی خودم در وب‌سایت چرم مشهد ندارم پس در نتیجه دوباره باید چند مدل را باهم مقایسه کنم، قیمت‌ها را بررسی کنم و سپس به انتخاب اصلی خودم برسم. شاید اصلاً از این انتخاب در آینده راضی نباشم، چون من در وب‌سایت یک مدل دیگر را انتخاب کرده بودم اما امروز زیاد حال و حوصله نداشتم و سریعاً یک محصول را خرید کردم. در اینجا Omni Channelبه کمک کاربران و برندها می‌آید تا هر دو طرف سود ببرند.
در Omni Channel، افراد و همچنین تکنولوژی نقش‌های کلیدی را در تجربه مشتری بر عهده دارند. اجازه دهيد براي روشن‌تر شدن موضوع و درك بهتر آن مثالم را این‌گونه بيان كنم :
مشتری در وب‌سایت خرده فروشی X از طریق دستگاه موبایل خود، کالای مورد نظر خود را پس از جست‌وجو در وب می‌یابد، سپس به سراغ فروشگاه فیزیکی خرده‌فروشی X می‌رود و توسط متصدی فروش کالای خود را دریافت می‌کند. همچنین در مدت زمانی که در فروشگاه حضور دارد به سراغ صفحه نمایش لمسی فروشگاه رفته و پس از مشاهده کالای مکمل محصول خریداری شده‌اش، آن را نیز از فروشگاه خریداری می‌کند.
شاید به نظر شما این پروسه خرید کاملاً ساده به نظر برسد پس بیایید کمی به جزئیات این روند توجه کنیم:

 

برای خواندن ادامه این مقاله مفید اینجا را کلیک نمایید.