17 مرداد روز بزرگداشت خبرنگار گرامی باد

روز خبرنگار

در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

 

حرفه خبرنگارى

خبرنگار کسى است که با اتکاء به ذوق و استعداد شخصي، پس از گذرانيدن دوره آموزش تخصصى و همچنين با توجه به مسئوليت اجتماعى که اين حرفه بر عهده او مى‌گذارد، وظيف کسب، تهيه، جمع‌آورى و تنظيم ‘اخبار’ و انتقال آنها را از طريق وسايل ارتباط جمعى (مطبوعات، راديو، تلويزيون و خبرگزاري) به مخاطبان بر عهده دارد.

 پيش از آنکه فردى حرفه روزنامه‌نگارى را انتخاب کند، لازم است ويژگى‌هاى حرفه خبرنگارى و روزنامه‌نگارى را بشناسد تا از روى آگاهى به آن روى آورد. در سال ۱۹۷۸ از سوى سازمان يونسکو (سازمان آموزشي، علمى و فرهنگى ملل متحد)، اعلاميه‌اى راجع به نقش رسانه‌هاى جمعى در تقويت صلح جهانى و تفاهم بين‌المللى به تصويب رسيد. در اين اعلاميه ، لزوم تربيت اخلاقى و اجتماعى روزنامه‌نگاران ارائه شد.

 

ویژگی های خبرنگار

1-  ذوق و استعداد
2- سرعت
3- حق طلبی
 

 

انواع خبرنگاری

– سرمقاله نویسی

– روزنامه نگاری پژوهشی

– خبرنگاری ورزشی

– خبرنگاری علمی

– روزنامه‌نگاری تحقیقی

– خبرنگاری مشاهیر یا مردم

– سایبر خبرنگاری

 

مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ضمن گرامی داشت حرفه خبرنگاری و روز خبرنگار، همواره در سالهای فعالیت خود حامی معنوی خبرنگاران فداکار و عزیز کشورمان بوده است.