۱۷ مرداد روز بزرگداشت خبرنگار گرامی باد

روز خبرنگار

در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

 

حرفه خبرنگارى

خبرنگار کسى است که با اتکاء به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذرانیدن دوره آموزش تخصصى و همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعى که این حرفه بر عهده او مى‌گذارد، وظیف کسب، تهیه، جمع‌آورى و تنظیم ‘اخبار’ و انتقال آنها را از طریق وسایل ارتباط جمعى (مطبوعات، رادیو، تلویزیون و خبرگزاری) به مخاطبان بر عهده دارد.

 پیش از آنکه فردى حرفه روزنامه‌نگارى را انتخاب کند، لازم است ویژگى‌هاى حرفه خبرنگارى و روزنامه‌نگارى را بشناسد تا از روى آگاهى به آن روى آورد. در سال ۱۹۷۸ از سوى سازمان یونسکو (سازمان آموزشی، علمى و فرهنگى ملل متحد)، اعلامیه‌اى راجع به نقش رسانه‌هاى جمعى در تقویت صلح جهانى و تفاهم بین‌المللى به تصویب رسید. در این اعلامیه ، لزوم تربیت اخلاقى و اجتماعى روزنامه‌نگاران ارائه شد.

 

ویژگی های خبرنگار

۱-  ذوق و استعداد
۲- سرعت
۳- حق طلبی
 

 

انواع خبرنگاری

– سرمقاله نویسی

– روزنامه نگاری پژوهشی

– خبرنگاری ورزشی

– خبرنگاری علمی

– روزنامه‌نگاری تحقیقی

– خبرنگاری مشاهیر یا مردم

– سایبر خبرنگاری

 

مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ضمن گرامی داشت حرفه خبرنگاری و روز خبرنگار، همواره در سالهای فعالیت خود حامی معنوی خبرنگاران فداکار و عزیز کشورمان بوده است.