۱۵ اسفند روز درختکاری گرامی باد

 

 

نامگذاری روز درختکاری

برای اولین بار در سال ۱۸۷۲ میلادی، جولیوس استرلینگ مورتون که در آمریکا زندگی می کرد به این فکر افتاد که در تقویم، روزی را به درختکاری و منابع طبیعی اختصاص دهد. پس از پویش مردمی که صورت گرفت تاریخ ۱۰ آوریل به  منظور روز درختکاری پایه گذاری شد. و آنها بیش از ۱ میلیون درخت را کاشتند. از آن  پس بقیه کشورها از جمله ایران وارد این عرصه شدند و در ایران روز  15 اسفند به عنوان روز درختکاری در تقویم ثبت شد. 

در واقع این روز، روز آشتی با طبیعت و قدر دانی از درختان به عنوان منبعی ارزشمند و حیاتی برای ادامه بقاء بشریت است و  برای خلقت این راست قامتان خدا را شاکر هستیم..

روز درختکاری مبارک

ارزش درختان

رسول اکرم (ص) فرمودند: ‌هر کسی که درختی بکارد و درخت میوه دهد، خداوند به اندازه میوه های آن درخت به او ثواب می‌دهد.

درختان یکی از ارکان مهم بقاء انسان ها و سایر جانداران در زمین بشمار میروند. در زمان بارش برگ درختان با جذب گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا به کاهش آلودگی هوا کمک می کنند . و این چرخه هوای پاک و سالم را  به ساکنان زمین اهدا می کند.

درختان، نشانه قدرت الهی هستند، درختان اکسیژن را فراهم میکنند، هوا را تمیز و خنک میکنند، درختان آب را ذخیره و از آلودگی آن جلوگیری میکنند، درختان از فرسایش خاک جلوگیری میکنند، درختان از انسانها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند، درختان غذا تولید می‌کنند، خواص درمانی دارند، نشانگر فصول هستند، درختان فرصت‌های اقتصادی ایجاد می‌کنند، و از درختان چوب تولید میکنند، و…

از اصول علمی که بگذریم، درختان رنگی دیگر را به طبیعت می بخشند و دیدن آنها روح مان را تازه می کند که این احساس با هیچ حسی قابل مقایسه نیست.