۱۳ آبان ، سالروز تسخیر لانه جاسوسی و روز دانش‌آموز گرامی باد.

۱۳ آبان ، سالروز تسخیر لانه جاسوسی و روز دانش‌آموز گرامی باد.

۱۳ آبان ، سالروز تسخیر لانه جاسوسی و روز دانش‌آموز گرامی باد.

در ۱۳ آبان چه وقایعی رخ داده است؟

۱۳ آبان که در تقویم به روز ملی استکبار ثبت شده است برای ملت ایران یادآور ۳ واقعه مهم تاریخی است. در ۱۳ ام آبان ماه سال ۱۳۴۳ امام خمینی (ره) تبعید امام خمینی به کشور ترکیه، سال ۱۳۵۷ روز دانش‌آموز و سال ۱۳۵۸ سالروز تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام رخ داده است.

تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳

امام خمینی (ره) پس از تصویب لایحه کاپیتولاسیون در ایران در طی یک نطق غرا به انتقاد و رسوایی این لایحه پرداختند. ایشان در سخنرانی خود فرمود: ” دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند.  اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد،  او را  بازخواست می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگ‌ترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد.”  
رژیم ستمگر طاغوت که راهی برای آرام کردن ایشان به عنوان رهبر اعتراضات نمی‌دید ایشان را به ترکیه تبعید نمود.

روز دانش‌آموز در ۱۳ آبان ۱۳۵۷

در سال ۱۳۵۷ در حالی که اعتراضات مردم به روزهای سرنوشت‌ساز خود نزدیک شده و انقلاب ایران در حال پیروز شدن بود، تمام اقشار جامعه این تکلیف را بر دوش خود می‌دید که در این انقلاب نقشی ایفا کند. صبح روز ۱۳ آبان در حالی که دانش‌آموزان معترض به رژیم شاهنشاهی به سمت دانشگاه تهران می‌رفتند مأموران،‌ ابتدا چند گلوله اشک‌آور در میان جمعیت پرتاب کردند؛ اما، دانش‌آموزان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و فریاد الله‌اکبر، سر دادند در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، به شهادت رسیدند. در این روز، ۵۶ نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.
به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.

13 آبان 1358

روز مبارزه با استکبار جهانی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸

۱۳ آبان ۱۳۵۸  مصادف با  4 نوامبر ۱۹۷۹ در حالی که کمتر از یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی که سرنگونی یک سلطنت تحت حمایت آمریکا بود  می‌گذشت، دانشجویان دانشگاه‌های ایران که خود را “دانشجویان پیرو خط (مرحوم) امام (ره) می‌نامیدند، سفارت ایالات متحده را که به مرکز جاسوسی تبدیل شده بود و قصد سرنگونی نظام تازه تاسیس جمهوری اسلامی در ایران را داشت، تسخیر کردند.

 
دانشجویانی که سفارت آمریکا را به تصرف خود درآوردند بعدها اسنادی را منتشر کردند که ثابت می‌کند این سفارت در حال برنامه‌ریزی و اقداماتی برای براندازی جمهوری اسلامی ایران بوده است
همه‌ساله در سیزدهمین روز از ماه آبان، ملت ایران ، به‌ویژه دانشجویان ، برای بزرگداشت این روز گرامی راهپیمایی می‌کنند.

روابط عمومی مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران