کاتالوگ کاربرد کدهای GLN در بهداشت و درمان

کاتالوگ کاربرد کدهای GLN در بهداشت و درمان

 

زنجیره تأمین دارو و تجهیزات پزشکی کشور، شامل کلیه فعالان مرتبط با حوزه بهداشت و درمان، از سازمان‌های نظارتی و تولیدکنندگان گرفته تا داروخانه ها و مصرف کننده نهایی، یعنی بیمار است.

زنجیره تأمین دارو و تجهیزات پزشکی کشور، شامل کلیه فعالان مرتبط با حوزه بهداشت و درمان، از سازمان‌های نظارتی و تولیدکنندگان گرفته تا داروخانه‌ها و مصرف کننده نهایی، یعنی بیمار است. این زنجیره از منظر مسیرهای گردش کالاها بسیار پیچیده بوده و محصولات بهداشتی و درمانی، مسیرهای مختلفی را طی می‌کنند تا از منشأ تولید یا واردات، به محل انبار، نقطه فروش (مانند داروخانه) یا نقطه مصرف (مانند اتاق عمل بیمارستان) برسند.

برای مدیریت بهتر فرایندهای تجاری در این زنجیره، لازم است مکان فیزیکی طرفین تجاری، موقعیت محموله‌ها در مسیر حمل و نقل، محل قرارگیری محصولات در قفسه‌های انبار و یا موارد دیگری نظیر آن، شناسایی شده و در سیستم‌های اطلاعاتی، ثبت و اطلاع رسانی شود. در سیستم های مبتنی بر استانداردهای GS1، این کار به روشی هوشمندانه و به شکلی منحصر بفرد در سطح جهان انجام می شود که جایگزین مناسبی برای شیوه‌های مکان‌یابی داخلی کشورها است.

شناسایی دقیق طرفین تجاری و مکا ن‌های مربوط به آن‌ها، مهمترین رکن ردیابی در زنجیره‌های صنعت بهداشت و درمان است.

مثال هایی از موارد قابل شناسایی توسط GLN در حوزه بهداشت و درمان به شرح زیر است:

مکان‌های فیزیکی

کابینت نگهداری دارو

بخش اورژانس

تخت شماره ۳ در اتاق شماره ۲۰۶ بیمارستان

خطوط تولید

انبار شرکت های تولید و پخش

قفسه داروخانه

دستگاه استریل تجهیزات اتاق عمل

 

هویت نهادهای فعال در زنجیره تامین

وزارت بهداشت

سازمان غذا و دارو

تولیدکنندگان و واردکنندگان

شرکت های توزیع و پخش

بیمارستان ها و درمانگاه ها