کاتالوگ اهمیت استانداردهای GS1

اهمیت استانداردها چیست؟

استانداردها چه چیزی هستند؟ استانداردها قراردادهایی هستند که ممکن است در هر فعالیت و یا صنعتی بین ذینفعان یک زنجیره تأمین ایجاد می‌شود. استانداردها می‌توانند به‌عنوان قانون یا راهنما برای درخواست‌های هرکسی باشند. حتی استاندارد‌ها می‌توانند یک‌راه اندازه‌گیری، توصیف یا دسته‌بندی محصولات و خدمات باشند.

اهمیت استانداردها چیست؟

استانداردها چه چیزی هستند؟ استانداردها قراردادهایی هستند که ممکن است در هر فعالیت و یا صنعتی بین ذینفعان یک زنجیره تأمین ایجاد می‌شود. استانداردها می‌توانند به‌عنوان قانون یا راهنما برای درخواست‌های هرکسی باشند. حتی استاندارد‌ها می‌توانند یک‌راه اندازه‌گیری، توصیف یا دسته‌بندی محصولات و خدمات باشند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای فهم مزیت استاندارد، این است که فکر کنیم که اگر استانداردها نباشند چه اتفاقی می‌افتد؟

برای مثال در سایز کفش‌ها، سایز ۷ کفش زنانه در نیویورک همان سایز ۳۸ کفش در شانگهای است. سایز ۴.۵ در لندن همان سایز ۳۷.۵ در پاریس است و سایز ۲۳ در توکیو همان سایز ۵.۵ در سیدنی است.

وجود این موضوع برای مسافران بین‌المللی که می‌خواهند کفش خریداری کنند و همچنین شرکت‌های تولید کفش مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.

ازآنجایی‌که هیچ استاندارد جهانی برای سایز کفش وجود ندارد شرکت‌ها مجبور هستند کفش‌های یکسان را به‌صورت متفاوت برای کشور‌ها مختلف علامت‌گذاری کنند. شرکت‌ها مجبور هستند منبع سایز‌های درست را در همه سفارش‌های خرید و فاکتور‌ها و کاغذ‌های دریافت برای هر کشور مشخص کنند.

تعیین سایز کفش‌ها در هر منطقه و کشور مشخص نیاز به زمان زیادی دارد و هزینه‌بر است، که این هزینه روی قیمت تمام‌شده محصول به مصرف‌کننده تحمیل می‌شود و باعث بالا رفتن قیمت کفش می‌شود.

کفش‌ها فقط یک نمونه ساده هستند. فکر کنید که چگونه روند تجارت‌ بدون استاندارد، برای شرکت‌های جهانی که در حال تولید محصولاتی هستند، که اجزای آن از مکان‌های متفاوتی می‌آید، می‌تواند پیچیده باشد.

همین‌طور فکر کنید درباره این‌که چگونه افزایش هزینه‌های انرژی و افزایش حجم تجارت بین‌المللی باعث افزایش هزینه تولید می‌شود و این از انواع دلایلی است که توجه زیادی به تمرکز بر پیدا کردن راه‌هایی برای بازدهی بیشتر لجستیک زنجیره تأمین بین‌المللی دارد و به همین دلیل است که استاندارد نقش مهمی برای تجارت و همچنین مصرف‌کنندگان، بازی می‌کند.

استاندارد‌ها پایه و اساسی برای تبادل واضح و قابل‌فهم بین شرکت‌هایی است که در اقتصاد جهانی رو به رشد فعالیت دارند و این موضوع به کاهش هزینه‌ها آن‌ها، کمک می‌کند.

سازمان جهانی GS1 یک سیستم جهانی از استاندارد‌های زنجیره تأمین را طراحی و مدیریت کرده است.

در ۴۰ سال گذشته، سازمان جهانی GS1، همه سعی و تلاش خود را برای طراحی و اجرای یک استاندارد جهانی که در زنجیره تأمین استفاده شود، به‌کاربرده است. استاندارد‌های GS1 چهارچوبی را تهیه کردند که به همه محصولات، خدمات و اطلاعات مربوط به آن‌ها اجازه می‌دهد که مؤثر و امن به‌سوی سود تجارت و بهبود زندگی مردم در هر روز و در هر مکان حرکت کنند.

استانداردهای GS1 همه ذینفعان زنجیره تأمین اعم از سازنده، توزیع‌کننده، خرده‌فروشان، بیمارستان‌ها، حمل‌ونقل، گمرکات، سازمان‌ها، توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار، قانون‌گذاران محلی و بین‌المللی و غیره را شامل می‌شود.

این استاندارد‌ها می‌تواند توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ چندملیتی، مغازه‌های کوچک، برند‌های شناخته‌شده دنیا و صنعت‌گران فردی مورد استفاده قرار گیرد.

تمامی این شرکت‌ها که ممکن است برخی از آن‌ها با یکدیگر رقیب تجاری باشند، باهم تحت رهبری سازمان جهانی GS1 برای توافق بر روی استاندارد‌هایی که موجب می‌شود زنجیره تأمین چابک‌تر و کاراتر شده و فرآیندهای آن ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر شود، باهم همکاری می‌کنند.

بدون وجود سازمانی بی‌طرف، غیرانتفاعی و جهانی همچون GS1، بسیاری از شرکت‌های رقیب به‌سختی قادر به توافق بر روی استانداردها هستند. اما سازمان جهانی GS1 این موضوع را ممکن ساخته و باعث سود‌آوری برای مصرف‌کنندگان و شرکت‌های تجاری می‌شود.

در حقیقت GS1 زبان جهانی کسب‌وکار را ایجاد کرده است و با ۱۱۲ نمایندگی (MO) که در کشور‌های مختلف دارد و همکاری بیش از ۲ هزار نفر به این سازمان، کمک می‌کند تا به چشم‌انداز و اهداف خود برسد. فعالیت‌های این سازمان بر پایه و اساس همکاری با کاربران خود است.

این استاندارد در ابتدا برای کارخانه‌ها و خرده‌فروشان جهت افزایش بازدهی توزیع و خدمات مشتری در سوپرمارکت‌ها ایجاد شد. اما این استانداردها‌، امروزه توسط میلیون‌ها شرکت و در قسمت‌های مختلفی همچون بهداشت و درمان، حمل‌و‌نقل و لجستیک، صنایع غذایی، هوانوردی، صنایع دفاعی، صنایع شیمیایی، صنایع پیشرفته، و همچنین هنوز در زنجیره تأمین خرده‌فروشی استفاده می‌شود.