چگونه در برابر ویروس کرونا از خود مراقبت کنیم؟

پیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا و راه حل های احتمالی GS1 در خصوص مراقبت‌های بهداشتی در برابر این ویروس گفته شد. 

ویروس کرونا در واقع نوعی آنفولانزاست که در شکلی حادتر خود را نشان داده است. این بیماری در چین موجب قرنطینه ۴۳ میلیونی ساکنین این کشور شده است و به سرعت در حال گسترش می‌باشد. همچنین ویروس کرونا موجب بروز بحران و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، برنامه‌های فرهنگی و هنری و اقدامات و جشن‌های آغاز سال نوی چینی شده‌است و هر روزه به جمع قربانیان و شمار شهر‌های قرنطینه شده افزوده می‌شود. ویروس کرونا موجب ایجاد ترس و نگرانی زیادی در سایر کشور‌های دنیا شده است. چرا که این ترس وجود دارد که اتفاقاتی شبیه ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ را شاهد باشیم.

در حال حاضر درمانی برای این ویروس وجود ندارد و بهترین راه مبتلا نشدن به این ویروس، پیشگیری از آن است. در این مقاله برخی از روش‌های پیشگیری از این بیماری آورده شده است:

دست‌های خود را مرتب با آب و صابون بشوییم

در صدر فهرست سازمان جهانی بهداشت آمده است که دست‌ها را باید به صورت مرتب بشوییم. زیرا ویروس فقط با شست و شو از بین می‌رود. این سازمان توصیه کرده که دست‌های خود را با مواد حاوی الکل یا مواد ضد عفونی‌کننده شستشو کنیم. یکی از راه‌های ساده روزمره این است که دست‌های خود را با آب و صابون بشوییم. باید اطمینان حاصل کنیم که دست‌ها به صورت کامل و تمیز شسته شوند.

از ماسک استفاده کنیم

هنوز ثابت نشده که پوشیدن ماسک به صورت موثر از آلوده شدن به ویروس کرونا جلوگیری می‌کند. اما استفاده از ماسک ها‌ می‌تواند از رسیدن برخی میکروب‌ها به دهان جلوگیری کند. نکته مهم برای ماسک ها این است  که هنگام استفاده از آنها به دهان و بینی خود دست نمی زنیم. اگر شما مریض باشید، ماسک‌ها می توانند از سرایت بیماری شما به دیگران جلوگیری کنند، هنگام بیماری در خانه بمانید.

احتیاط در هنگام سرفه و عطسه

پزشکان توصیه کرده اند که در هنگام سرفه یا عطسه زدن، دهان و بینی خود را با آرنج دست یا دستمال کاغذی بپوشانیم، دستمال مصرف شده را فوری پس از استفاده در کیسه نایلون قرار داده و پس از گره زدن در سطل زباله بیاندازید.

 

از افراد مریض دوری کنید!

 از تماس با افراد مریض و بیمار جلوگیری شود که البته این کار برای همه مقدور نخواهد بود. بنابراین اگر از افراد مریض پرستاری می‌کنید، به اندازه کافی فاصله خود را حفظ کنید. هنگام احوال پرسی با دیگران از دست دادن، درآغوش گرفتن و بوسیدن ودداری کنید و از تماس با افرادی که علائمی شبیه آنفلوانزا دارند؛ خودداری کنید.

تب دارید؟ دکتر بروید!

اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و در تنفس مشکل دارید، فوراَ به پزشک مراجعه کنید. در چنین حالتی از رفتن به محلات عمومی و تماس با دیگران خودداری کنید تا آن‌ها را مریض نکنید. در چنین صورتی به پزشک توضیح بدهید که قبلاَ در کجاها بودید و مسافرت کرده اید.

از تماس مستقیم با حیوانات دوری کنید!

در مناطقی که ویروس کرونا شیوع یافته است، از تماس مستقیم و حفاظت‌نشده با حیوانات خودداری کنید. به همین گونه به مکان‌هایی که حیوانات نگهداری می‌شود نیز نزدیک نشده و تماس پیدا نکنید.

 

گوشت نیم‌پخته نخورید!

گوشت را خوب بپزید و بعداَ مصرف کنید. از مصرف تولیدات حیوانی خام یا نیم‌پخته خودداری شود. در نگهداری گوشت خام و دیگر تولیدات حیوانی دقت شود تا با دیگر مواد غذایی در تماس نباشند. این کار از انتقال احتمالی ویروس از این مواد خام حیوانی جلوگیری می‌کند.  سعی کنید دستکش یکبار مصرف داشته باشید، ظروف و وسایل شخصی تان را تمیز و استریل کنید. دست های آلوده را به چشم و بینی و دهان خودتان نزنید.

دست ندادن و روبوسی نکردن

عدم لمس بینی، چشم و دهان تا جای ممکن، باید در زمینه ویروس کرونا به مردم آموزش‌های لازم را بدهیم، پیشگیری مهم‌ترین مسأله است و با کاهش تماس مستقیم با دیگران، قابل کنترل است، با شستن مکرر دست ها، رعایت بهداشت، دست ندادن می‌توان از انتقال ویروس کرونا خودداری کرد.