پیاده‌سازی دیتابار GS1 در خرده‌فروشی

پیاده‌سازی GS1 DATABAR در خرده‌فروشی

مقدمه

بحران آلودگی گوشت خوک در پایان سال ۲۰۰۸ باعث از بین رفتن محصولات گوشت خوک ایرلندی به ارزش یک میلیارد یورو شد و چگونگی ردیابی از مزرعه تا چنگال موردتوجه همگان قرار گرفت.

یک سال بعد GS1 ایرلند با همکاری سازمان FSAI کنفرانسی در دبی با حضور تمام شریک‌های تجاری در صنعت گوشت خوک و غذا در جهت ردیابی گوشت باهدف جلوگیری از وقوع دوباره این فاجعه برگزار کرد.

استفاده از دیتا بارهای GS1 به‌طور قابل‌توجهی قابلیت ردیابی در صنایع مختلف مانند صنعت گوشت را افزایش می‌دهد، نسل بعدی استانداردهای بارکد ردیابی و رهگیری کالاها را در زنجیره‌تامین تضمین می‌کند. وقایع اخیر ایرلند باعث ایجاد پروژه ردیابی در صنعت گوشت شد.

 

نحوه استفاده از دیتا بارها در صنعت گوشت ایرلند

 

images

  • قابلیت استفاده در عرصه زنجیره‌تامین

  • هدفمند شدن عرضه محصولات

  • جلوگیری از بحران آلودگی محصولات

  • استانداردسازی ردیابی در تمام مراحل زنجیره‌تامین

  • قابلیت دسترسی اطلاعات در سیستم‌های IT تمام فعالان سیستم ردیابی

  • توانایی شناسایی خط‌های تولیدی آلوده

  • حذف هزینه اضافی نگهداری محصولات

  • امکان دریافت قیمت و وزن با اسکن بارکدها

  • امکان پیگیری تاریخ انقضاء

  • تفاهم‌نامه همکاری بین GS1 ایرلند و گروه Globeweigh و گروه غذایی Feile جهت استفاده از دیتا بارها از مزرعه تا نقطه فروش

 

تأثیر استفاده از دیتا بارها در صنعت گوشت ایرلند

 

همکاری بین GS1 ایرلند و گروه Globeweigh و گروه غذایی Feile برای استفاده از Databar ها احراز هویت محصولات و قابلیت ردیابی مواد غذایی تازه را بهبود بخشیده است، به‌طوری‌که استفاده مشترک از دیتا بارها توسط اعضای درگیر زنجیره‌تامین باعث تغییرات اساسی در یکسو کردن تبادلات داشته است.

3

 

معرفی دیتا بارها در GS1

شماره جهانی کالای تجاری (GTIN) که بر اساس استانداردهای GS1 به هر نوع از محصولات یک تأمین‌کننده تخصیص می‌یابد، نقش بسیار مهمی در انجام فرایندهای تجاری ایفا می‌کند. این شماره، مطابق رویه‌های استانداردشده به‌صورت یک کد میله‌ای (بارکد) استاندارد درآمده و بر روی بسته‌بندی کالا یا فرم‌ها و اسناد همراه کالا (مانند بارنامه یا فاکتور فروش یا اعلامیه ارسال) چاپ می‌شود و در فایل‌های کامپیوتری بین طرف‌های تجاری مبادله می‌گردد. شماره جهانی کالای تجاری علاوه بر چاپ به‌صورت بارکد، همراه با اطلاعات دیگری مانند تاریخ انقضا، شماره بهر، شماره‌سریال هر عدد کالا در قالب نماد بارکد خطی یا نماد دیگری موسوم به دیتا ماتریس (کد نشانده شده در یک مستطیل با خانه‌های تیره و روشن) نیز قابل درج است. استفاده از این نوع نمادها بر روی داروها و اقلام بهداشتی و درمانی متداول است. تبدیل شماره جهانی کالای تجاری به بارکد خطی یا دیتا ماتریس و درج آن بر روی کالا یا اسناد همراه، امکان خوانش خودکار و ثبت خودکار اطلاعات را در کامپیوتر فراهم می‌نماید و دقت و سرعت ثبت داده‌ها را افزایش می‌دهد.

معرفی دیتا بارها در GS1

توجه داشته باشیم که استفاده از استانداردها و راهکارهای بین‌المللی برای شناسه کالا و شناسه رهگیری، تنها از طریق سازوکارهای مربوط به آن‌ها امکان‌پذیر است. مزیّت بسیار مهمی که این کدها دارند، بین‌المللی و جهانی بودن آن‌هاست. این مزیّت سبب می‌شود در مورد کالاهای وارداتی، تولیدکننده خارجی هر کالا را ملزم به شناسه دار کردن کالا در منشأ نمود و نیازی به برچسب‌گذاری مجدد کالاها پس از ورود آن‌ها به کشور نباشد. در مورد کالاهای صادراتی نیز، تولیدکننده ایرانی با استفاده از شناسه‌ها و کدهای استاندارد جهانی، کالای خود را با زبان شناخته‌شده در دنیا معرفی می‌کند و ورود او به بازارهای جهانی تسهیل می‌شود.

 

مطالعه موردی گروه غذایی Feile

درباره Feile Foods

 

مواد غذایی Feile دارای مجوز رسمی از Portlaoise ایرلند جهت تولید محصولات گوشتی است، بطوریکه محصولات خود را اعم از (گوشت گاو، بره، خوک) را به‌طور عمده در آشپزخانه‌ها و بیمارستان‌ها و به‌طور جزئی در فروشگاه‌ها و بازارهای مخصوص عرضه می‌کند.

Feile Foods و GS1

با توجه به رویکرد مدیریت برای استفاده از تکنولوژی جدید، گروه مواد غذایی بر روی سیستمی جهت مدیریت محصولات با پردازش سریع و جامع در نقطه فروش برای قسمت اصلی تجارتشان که شامل محصولات قابل‌فروش در بخش خرده‌فروشی و بازارهای مخصوص با استفاده از Databar سرمایه‌گذاری کردند.

مانند بسیاری از سازمان‌ها، Feile Foods به دنبال راه‌حل‌هایی برای خودکار سازی فرآیندها در زنجیره‌تامین بود، یکی از راه‌حل‌های موردتوجه اسکن بارکد محصولات برای شناسایی محصولات بود زیرا با اسکن بارکدهای محصولات فرآیندهای دستی و اشتباهات نیروی انسانی کاهش پیدا می‌کرد.

Feile Foods و GS1

GS1 ایرلند از سال ۲۰۰۴ بر روی سیستمی که باعث افزایش قابلیت ردیابی گوشت گاو در زنجیره‌تامین کارکرده بود که با توجه به بحران آلودگی در سال ۲۰۰۸ توجه سازمان‌ها به سمت استانداردهای GS1 جلب شود.

استانداردهای GS1 بر پایه شناسایی محصولات و ضبط خودکار داده‌ها از طریق اسکن بارکدها و به اشتراک‌گذاری تجاری از طریق تبادل داده است. در همین راستا همکاری بین GS1 ایرلند و گروه Globeweigh و گروه غذایی Feile برای پیاده‌سازی آخرین فن‌آوری بارکدها و ارزیابی عملکرد آن‌ها قوت بیشتری گرفت.

 

ادامه مقاله در وبسایت e-code مطالعه نمایید