نمایش مشخصات فرش دستباف برروی تلفن همراه با ایران کد

رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه اجرای ایران کد در فرش دستباف در سال 90 هم ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: مرکز ملی فرش ایران در تلاش است تا درآینده نزدیک نصب دیتاماتریس ایران کد برروی فرش دستباف را آغاز کند.

 

فیصل مرداسی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مقدمات انجام این کار طی شده و جلساتی نیز در این باره برگزار شده است.
وی خاطر نشان ساخت: با نصب دیتاماتریس برروی فرش دستباف، خریداران می توانند قبل از خرید با تلفن همراه خود ازشکل ویژه دیتاماتریس که شطرنجی است و در پشت فرش نصب می‌شود، عکس گرفته و از طریق اینترنت موبایل کاتالوگ الکترونیکی آن فرش را که حاوی مشخصات واقعی و تایید شده فرش است را روی موبایل خود مشاهده کنند.
وی افزود: بدین ترتیب جلوی بخش عمده ای از آسیب هایی که ممکن است به خریداران فرش وارد شود گرفته می‌شود چراکه اطلاعات صحیح و قانونی به سریعترین شکل در اختیار آنها خواهد بود. این امر به ویژه درزمینه بهینه سازی وکیفی سازی صادرات فرش و حفاظت از نام و جایگاه فرش ایرانی در جهان و جلوگیری از تقلب اهمیت دارد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: لذا با توجه به اینکه ایران کد شناسنامه کالا به شمار می رود، نصب ایران کد یا دیتا ماتریس آن بر روی فرش دستباف می تواند منجر به اطمینان خاطر خریداران این کالای سرمایه ای شود.
مرداسی اظهارداشت: ایران کد هم اکنون در قلمرو فرش دستباف در حال اجرایی شدن است و البته اجرای آن به دلیل قرار داشتن در مراحل اولیه، به صورت محدود انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه نصب ایران کد بر روی کالاها در برنامه پنجم توسعه مورد اشاره و تاکید قرار گرفته است، افزود: نگاه ایران کد در فرش دستباف یک نگاه تشویقی است و قرار بر این است که با نصب این شناسنامه جامع، به نوعی کیفیت فرش دستباف تضمین شده باشد.
مرداسی گفت: یکی ازبزرگترین مزایای ایران کد فراهم آوردن اعتماد برای خریدار است، این درحالی است که در حال حاضر اعتماد خریداران موضوع اساسی در رونق بازار فرش است.