نقش GS1 در حذف دفترچه بیمه درمانی و پرونده الکترونیکی بیمار

مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ( GS1ایران) وابسته به مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از آمادگی این مرکز در تسهیل حذف دفترچه بیمه درمانی، ایجاد پرونده الکترونیکی بیمار، بهبود فرآیندهای درمان و توسعه بیمارستان‌های هوشمند خبر داد.

مهندس پاریاب، مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران، گفت: این امکان وجود دارد با تخصیص شماره جهانی رابطه خدماتی (GSRN)  (رابطه بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده) به هر فرد، اعم از بیمه‌ها، بیمارها، پزشکان و سایرین کلیه تراکنش‌های بیمارستانی به شیوه ای مدرن  مطابق با استانداردهای روز دنیا ردیابی و مدیریت شود.
وی افزود، کافیست کد GSRN که از طریق GS1 ایران صادر می‌شود به کدملی هر شخص مرتبط گردد و با وجود کارت ملی هوشمند برای هر فرد، امکان حذف دفترچه درمانی به راحتی صورت پذیرد.

مهندس پاریاب افزود، برای افزایش شفافیت و حمایت از حقوق شهروندی، ردیابی و منشأیابی هر خطا در طول زنجیره درمان، استفاده از استانداردهای شناسایی، ضبط خودکار، اشتراک گذاری و بکارگیری GS1 نقش پر اهمیتی دارد. به طور مثال با تخصیص کد GTIN برای هر خدمت و تعیین تعرفه قیمت آن توسط وزارت بهداشت و درمان و همچنین تأمین زیرساخت‌های تکنولوژیکی مورد نیاز آن مانند اعم از نرم افزارها، اپلیکیشن‌های کاربردی و سخت افزاهایی مثل بارکدخوان‌ها و اسکنرهای دوبعدی، لیبل پرینترها، دیتاپول‌ها و… عملا همه تراکنش‌ها در طول پایانه‌های درمان (POC ) با کمک مرکز GS1 ایران، ردیابی شده و هزینه‌ها به شدت کاهش خواهد یافت و منشأ هر خطا قابل رهگیری می‌گردد و ارگان‌های نظارتی به راحتی عمل خواهند کرد و دیگر شاهد تخلفات عدیده نخواهیم بود.

طبق آمار صدور دفترچه های سلامت سالانه بالغ بر ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد، که حذف آن کمک شایانی به بهبود خدمات خواهد شد. اما نکته اصلی وجود اشکالات اساسی در سیستم HIS بیمارستان‌هاست که جوابگوی همه نیاز بخش درمان نیست و می‌بایست فرآیندهای آن به روز و توسعه یابد.

مهندس پاریاب گفت: مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (GS1 ایران)، در حال حاضر آماده‌ی هر گونه همکاری در جهت توسعه تکنولوژی‌های زیرساختی و بحث‌های مربوط به ردیابی، مکانیزاسیون پایانه‌ها در بخش درمان که یکی از حوزه‌های اصلی کنفدارسیون جهانی GS1 بین‌الملل است، می‌باشد و در این زمینه قدمهایی هم برداشته است.
وی افزود، این مرکز بزودی از سامانه ردیابی و اصالت کالا در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ تهران در سالن دولت الکترونیک، غرفه وزارت صنعت، معدن و تجارت رونمایی خواهد کرد.

در آخر لازم به ذکر است این مرکز نماینده انحصاری GS1 بین‌الملل در ایران است و صدور شماره جهانی قلم کالای تجاری (GTIN ) و شماره جهانی مکان (GLN ) را عهده دار است و هیچ نهاد یا سازمانی در کشور مجوز صدور چنین شناسه‌هایی را ندارد و درصورت چنین اقدامی، کدهای آن در داخل یا خارج کشور فاقد اعتبار و ارزش خواهد بود.