نفت کد،پنجره ای به جهان شناسایی اقلام و مدیریت تامین کنندگان

نفت کد،پنجره ای به جهان شناسایی اقلام و مدیریت تامین کنندگان

 

چکیده

وجود کدینگ در فرآیندهای وزارت نفت می‌تواند نقش مؤثری در بهبود و تسریع کلیه عملیات موجود ایفا نماید. وزارت نفت به عنوان یک سازمان برای شناسایی اقلام مورد نیاز و سفارش آنها به شکل صحیح و سریع نیازمند یک سیستم لجستیک به گونه‌ای است که بتواند به موقع نسبت به تأمین و پشتیبانی تمامی فعالیت‏های حوزه، اقدام نماید. در این راستا، کدینگ ابزاری است که ضمن شناسایی اقلام، اطلاعات آنها را به شکل استاندارد شده‌ای در اختیار وزارتخانه قرار می‌دهد تا وزارت نفت در تهیه هر قلم کالای مورد نیاز به راحتی دارای تنوع در انتخاب تأمین‌کننده و تولیدکننده و مدیریت فروشندگان باشد.
در این مقاله نحوه شناسایی اقلام در وزارت نفت، کدگذاری با استفاده از ابزار ایران‌کد، امکانات فراهم‌شده برای کدگذاری تحت وب، امکان ژنریک‌سازی و ایجاد هم‌ارزی کدها و نحوه تعامل با مراکز کدگذار متعدد ذکر شده است. با پیاده‌سازی نفت‌کد، این وزارتخانه می‌تواند اقدام به ردیابی و رهگیری اقلام نماید. در ابتدا سیستم کدینگ سابق نفت شامل سیستم کدینگ MESC تشریح و سپس مشکلات آن مطرح شده است. آنگاه فرآیند کدینگ تحت عنوان نفت‌کد بیان و در نهایت امکانات نرم‌افزاری «سامانه کدینگ محصولات نفت» تشریح و مقاله جمع‌بندی شده است.

 

 

 1-مقدمه

کدینگ و کدگذاری مفهومی است که در دهه‌های اخیر در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه بسیار شنیده می‌شود. آماری که از نتایج پیاده‌سازی کدینگ در سازمان‌ها، بنگاه‌ها و شرکت‌ها ارائه می‌شود در موارد بی‌شماری قابل باور نیست. با این وجود این آمارها حقیقی بوده و هر روزه مدیران بیشتری برای شفافیت و یکپارچگی اطلاعات، لجستیک، مدیریت سفارش، خرید، اموال، انبار، فروش و غیره از آن استفاده می‌نمایند.
در ایران نیز از سال‌های پیش کدگذاری به شکل‌های متفرق در سازمان‌هایی که تعاملات بین‌المللی یا حساس داشته‌اند مانند وزارت بهداشت و درمان، وزارت نفت، گمرک، صنایع نظامی و غیره وجود داشته اما متأسفانه این کدها یکپارچه و هماهنگ نبوده و در بسیاری از موارد جدی انگاشته نشده‌اند. در واقع هر سازمانی بسته به نیاز خود، یک روش منحصربه‌فرد را انتخاب و از آن استفاده نموده است.

 

 

برای خواندن ادامه این مقاله مفید اینجا را کلیک نمایید .