میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و روز دختر گرامی باد

 

میلاد حضرت فاطمه معصومه و روز دختر گرامی باد. حضرت فاطمه (ع) ملقّب به معصومه، در اول ذی‌قعده سال ۱۷۳ هجری قمری، در شهر مدینه دیده به جهان گشود . نام پدر ایشان امام کاظم(ع) و مادرش بانوی بزرگوار نجمه خاتون و برادرش حضرت امام على بن موسی‌الرضا (ع) بود از بین فرزندان بزرگوار حضرت امام موسى بن جعفر(ع)، دو فرزند ایشان یعنى حضرت امام على بن موسی‌الرضا (ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) از ویژگی‌های خاصی برخوردار بودند تا بتوانند  ادامه‌دهنده خطّ و مشی امامت بعد از پدرشان باشند. حضرت معصومه (س) در سن ده‌سالگی بود، که پدرش به شهادت رسید و از آن زمان به بعد تحت کفالت برادرش امام رضا (ع) قرار گرفت.

در کشور ما ایران روز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) “روز دختر” نام‌گذاری شده.

 

صفات نیکوی حضرت معصومه (س)

عبادت، پارسایی و زهد، درستکاری و راست‌گویی، بردباری، ایستادگی در مقابل ناملایمات، پاک‌دامنی و سخاوت، ذکر و یاد خداوند متعال، از صفات برجسته حضرت معصومه (س) به شمار می‌رفت. همچنین ایشان دارای طهارت روح و کمالات معنوی بالایی بودند، خاندان آن حضرت، همه برگزیده و پیشوای راه امامت و سکان‌دار کشتی انسانیت بودند.

 

القاب حضرت معصومه (س)

از اسامى و القابی که براى حضرت معصومه ذکرشده است می‌توان به (طاهره، حمیده، برّه، رشیده، تقیه، رضیه، مرضیه، سیده طاهره، سیده ‏صدیقه، سیده رضیه، مرضیه، سیده ‏نساء العالمین، محدثه و عابده و مِقدامه) اشاره کرد.

 

فضیلت زیارت حضرت معصومه (س)

فضیلت زیارت حضرت معصومه. به‌گونه‌ای است که امام صادق (ع) به زائران حرم ایشان وعده بهشت داده است.

امام صادق (ع) می‌فرماید: همانا قم کوفه کوچک است. آگاه باشید که بهشت هشت در دارد که سه در از آن‌ها برای قم است. بانویی از اولاد من در آنجا از دنیا می‌رود که نامش فاطمه دختر موسی است و با شفاعت این بانو تمام شیعیان وارد بهشت خواهند شد.

همچنین از امام رضا (ع) برادر بزرگوار ایشان روایت‌شده که فرمودند: هر کس حضرت معصومه (س) را در قم زیارت کند، همانند کسی است که مرا زیارت کرده باشد.