میلاد پر برکت امام امام موسی کاظم (ع) مبارک باد

 

میلاد هفتمین ستاره تابناک امامت موسی کاظم علیه‌السلام در بیستم مردادماه مصادف با هفتم صفر سال ۱۲۸ هجری قمری می‌باشد. پدرایشان امام ششم شیعیان دوازده‌امامی ابوعبدالله جعفر بن محمد صادق و مادرش حمیده بود. که از زنان بزرگ زمان خویش و همچنین عالم به احکام و مسائل اسلام بود که امام صادق علیه‌السلام زنان را برای یادگیرى مسائل و احکام دینى به ایشان ارجاع مى‏داد. محل تولد امام موسی کاظم ابواء منطقه‏اى در میان مکه و مدینه در سرزمین حجاز بود. پس از ولادت موسی کاظم و به شکرانه این اتفاق مهم، پدرش سه روز مردم مدینه را اطعام کرد. امام موسی کاظم (ع) ۲۰ سال از زندگی خود را تحت سرپرستی پدرش امام جعفر صادق گذراند. امام موسی کاظم پس از شهادت پدرش، امام جعفر صادق (ع)، در سن بیست‌سالگی به امامت رسید و مدت ۳۵ سال نیز امامت کرد.

پیشینه

میلاد هفتمین ستاره تابناک امامت موسی کاظم علیه‌السلام در بیستم مردادماه مصادف با هفتم صفر سال ۱۲۸ هجری قمری می‌باشد. پدر ایشان امام ششم شیعیان دوازده‌امامی ابوعبدالله جعفر بن محمد صادق و مادرش حمیده بود. که از زنان بزرگ زمان خویش و همچنین عالم به احکام و مسائل اسلام بود که امام صادق علیه‌السلام زنان را برای یادگیرى مسائل و احکام دینى به ایشان ارجاع مى‏داد. محل تولد امام موسی کاظم ابواء منطقه‏اى در میان مکه و مدینه در سرزمین حجاز بود. پس از ولادت موسی کاظم و به شکرانه این اتفاق مهم، پدرش سه روز مردم مدینه را اطعام کرد. امام موسی کاظم (ع) ۲۰ سال از زندگی خود را تحت سرپرستی پدرش امام جعفر صادق گذراند. امام موسی کاظم پس از شهادت پدرش، امام جعفر صادق (ع)، در سن بیست‌سالگی به امامت رسید و مدت ۳۵ سال نیز امامت کرد.

القاب امام موسی کاظم (ع)

از القاب مشهور ایشان می‌توان به کاظم، صابر، صالح، عبدالصالح، قائم، نفس زکیه، زین المجتهدین، وفی و امین و باب‌الحوائج نام برد.

میلاد امام موسی کاظم

چند ویژگی شخصیتی امام موسی کاظم (ع)

در این نوشتار به گوشه ای از کمالات و ویژگی های برجسته آن حضرت اشاره میشود:

علم و دانش، صبر وبردباری، بخشش و سخاوت، بندگی و عبودیت، حسن خلق، مبارزه با فساد و فریبکاری و …

وفات امام موسی کاظم (ع)

امام موسی کاظم (ع) چندین بار توسط خلفاى عباسى دستگیر و زندانى گردید.  و در دوران خلافت هارون‌الرشید به مدت چهار سال زندانى شد و در همان زمان در سال ۱۸۳ هجرى به شهادت رسید. پیکر مطهر ایشان در بغداد مکانی به نام مقابر قریش که هم‌اکنون به (کاظمین) معروف است دفن گردید.