مقدمه ای بر شناسایی دارایی شخصی(ثابت)

چکیده

امروزه با گسترش صنعت و فراملیتی شدن شرکت‌ها و سازمان‌ها، بحث شناسایی و ردیابی اموال و دارایی‌های از اهمیت خاصی برخوردار است. شناسایی دارایی‌ها و اموالی که می‌تواند کاربردهای حساس داشته باشند؛ حتی برای برخی مراجع ذی‌صلاح از درجه اهمیت بالایی برخوردار باشد. شناسه GIAI، GS1 می‌تواند کمک شایانی در بحث شناسایی برای حل این مشکل باشد.

۱- شناسه جهانی دارایی شخصی چیست؟

شناسه جهانی دارایی شخصی (GIAI) یک کلید شناساییGS1 است که برای شناسایی دارایی‌های شخصی استفاده می‌شود. این یک شناسه‌ منحصربه‌فرد است که از یک پیش‌شماره شرکتی GS1 و یک مرجع دارایی شخصی تشکیل شده است.

 

۲- GIAI برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

GIAI یکی از دو شناسه سیستم کدگذاری GS1 است که برای شناسایی اموال استفاده می‌شود. این شناسه برای شناسایی دارایی‌های ثابت و معین در داخل یک شرکت استفاده می‌شود مانند کامپیوتر، میز تحریر و یا قطعه‌ای از یک هواپیما. این کد شرکت‌ها را توانمند می‌کند تا دارایی‌هایی که جداگانه به عنوان بخشی از اموال ثابت یک سیستم کنترل موجودی هستند ثبت کنند. به عبارت ساده‌تر، هر دارایی شخصی با هر ارزشی در داخل یک شرکت نیازمند است به صورت منحصربه‌فرد شناسایی شود.
GIAI می‌تواند به صورت جهانی و یکپارچه برای شناسایی اموال استفاده شود. اطلاعات دقیق در خصوص یک دارایی در یک پایگاه داده ثبت می‌شود و GIAI کلیدی است که ارتباط بین آن اطلاعات را فراهم می‌کند. GIAI می‌تواند به صورت یک بارکد GS1-128 تولید شود و در یک کد الکترونیکی محصول (EPC) کدگذاری شود و قادر باشد با تگ رادیویی (RFID) شناسایی و در پایگاه داده استفاده شود.

۳- مشخصه‌های کلیدی شناسه GIAI ‌

کد شناسایی GIAI هر دارایی شخصی را منحصربه‌فرد شناسایی خواهد کرد، بنابراین می‌توان اطمینان پیدا کرد که دارایی‌ها همیشه به درستی در هر نقطه از کسب‌وکار و یا سراسر جهان شناخته خواهند شد. برای اینکه اطمینان حاصل شود که این شماره می‌تواند همه دارایی‌ها را به صورت مجزا شناسایی کند به هر دارایی یک شماره سریال یا مرجع دارایی شخصی تخصیص داده می‌شود. به علت آنکه GIAI خودش به تنهایی بی‌معناست، می‌توان دارایی را در یک پایگاه داده گذاشت و اطلاعات مربوط به آن را در هر نقطه یا محل بازیابی کرد.

 

کدهای GIAI در هر بخشی از کسب‌وکار، کارا خواهند بود. داشتن یک شناسه منحصربه‌فرد برای یک دارایی، اجازه شناسایی، ردیابی و مدیریت در دیگر اموال کسب‌وکار را می‌دهد. زیرا کدهای GIAI بر اساس سیستم GS1، از پیش‌شماره شرکتی GS1 و مرجع دارایی شخصی مشتق شده است و تخصیص این شماره‌ها آسان است و منحصربه‌فرد بودن آن تضمین شده است.
اگر کسب‌وکار شما نیازمند ردیابی دارایی‌های فیزیکی است کدهای GIAI یک ابزار ساده برای فعال کردن این قابلیت هستند. دارایی‌ها ممکن است GIAI خودشان را در هر بارکد داشته باشند یا با یک تگ EPC/RFID فعال، کدگذاری شده باشند.