معرفی راهکار سیستم Gs1 برای طبقه بندی و کاتالوگ سازی کالاهای تجاری

۱- مقدمه

بارها شنیده شده است که سیستم GS1، فقط شماره‌های فاقد معنی به کالاهای تجاری تخصیص می‌دهد و آنها را به‌صورت یکتا از سایر اقلام متمایز می‌کند اما «کاتالوگ» و «اطلاعات مشخصات کالاها» در این سیستم ایجاد نمی‌شود. این سخن درستی است؛ اما فقط تا سال ۲۰۰۷ این‌گونه بود. از چند سال پیش، سازمان بین‌المللی GS1، به دنبال بروز تقاضاهایی برای کاتالوگ و اطلاعات مشخصاتی کالاها، ایجاد سیستم و ارائه خدمات مربوطه به متقاضیان را در دستور کار قرار داده است.

در واقع، نیازی که به طبقه‌بندی و شناسایی مشخصات کالاها در دنیای تجارت و کسب‌وکار بروز نمود، پاسخی درخور می‌طلبید. با توجه به فراگیری سیستم GS1 در دنیا، راهکاری برای این موضوع ارائه شد. در این نوشتار، راهکار GS1 برای طبقه‌بندی کالاها و ایجاد کاتالوگ برای آنها معرفی می‌شود.

۲- درباره GS1

در ابتدا لازم است اشاره شود که GS1 یک سیستم از استانداردهای مورد نیاز در زنجیره‌های تأمین چندصنعتی است که در سراسر دنیا از طریق سازوکار و سازمانی به نام مراکز شماره‌گذاری کالاها و خدمات (GS1 Mo) مدیریت می‌شود. دفتر مرکزی این سازمان در بلژیک مستقر است و وظیفه طراحی استانداردها و هماهنگی با نهادهای بین‌المللی را بر عهده دارد. سازمان GS1 و مراکز شماره‌گذاری تابعه آن باید ماهیت و نقش غیرانتفاعی داشته باشند. این سازمان و جامعه کاربران آن از طریق ایجاد بستری مشترک به همه فعالان حاضر در زنجیره‌های تأمین (شامل تولیدکنندگان، واردکنندگان، صادرکنندگان، توزیع‌کنندگان، خرده‌فروشان، ادارات دولتی مجوز دهنده، خدمات‌دهندگان، اتحادیه‌های صنفی و غیره) کمک می‌کنند که امور و فعالیت‌های خود را با به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات به نحو هماهنگ، کارا، مطمئن، قابل ردیابی و شفاف انجام دهند. GS1 بر موضوعات اصلی زنجیره‌های تأمین متمرکز شده است و تمام سعی و تلاش آن، بهبود کارایی فرایندها و حفظ امنیت مصرف‌کنندگان است.
۳- انواع استانداردهای GS1
استانداردهای GS1 سه دسته هستند: Identify، Capture و Share. در شکل ۱، این استانداردها معرفی شده‌اند.

شکل ۱- معرفی سه دسته استانداردهای GS1

۱- در دسته اول، استانداردهای شناسایی یا «شناسه‌گذاری» قرار دارند. بر اساس استانداردهای شناسه‌گذاری، هر یک از کاربران GS1 می‌توانند به هر مکان، هر نوع کالای تجاری، هر بسته بار ارسالی، هر قلم اموال، هر رابطه خدماتی، هر محموله و هر مرسوله شناسه‌ی یکتای جهانی تخصیص بدهند.
در دسته دوم استانداردها، شماره یا شناسه به نماد بارکد، دیتاماتریس یا تگ فرکانس رادیویی تبدیل می‌شود تا با روش‌های ماشینی با سرعت و دقت بالا خوانده و ثبت شود. بارکدهای خطی GS1 شامل نمادهای خانواده EAN/UPC، نماد ITF-14، نماد GS1-128، نماد دیتابار GS1 می‌شوند. نمادهای دوبعدی شامل دیتاماتریس و QR و تگ‌های فرکانس رادیویی شامل HF RFID و UHF RFID می‌شوند.

 

برای مطالعه ادامه این مقاله مفید اینجا را کلیک نمایید