قابلیت های استاندارد های Gs1 در بخش بهداشت و درمان

۱- مقدمه

با توجه به افزایش سن جمعیت جهان و پیشرفت روزافزون روش‌های درمانی و پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی رشد چندانی نداشته است. با افزایش تقاضا، ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی با وضعیت دشواری روبه‌رو شده‌اند. با افزایش حجم بیماران که هر کدام نیازمند روش درمانی متفاوت و منحصر به فردی هستند، باید به دنبال راهکارهایی باشیم که بتوان به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت بالا ادامه داد و همزمان شاهد کاهش هزینه‌های درمانی نیز بود.
بخش بهداشت و درمان GS1، بر این باور است که ایجاد و استفاده از استانداردهای جهانی در حوزه بهداشت و درمان منجر به ایجاد مزایای قابل توجهی می‌شود، مانند بازدهی‌های مالی در یک سیستم یکپارچه، کاهش بار مسئولیت حرفه‌ای و ایجاد زمان بیشتر برای پرداختن به افزایش کیفیت درمان بیماران.
همه متخصصان بهداشت و درمان در سرتاسر جهان در یک هدف با هم متحد هستند: همیشه بهترین و با کیفیت‌ترین درمان باید به بیماران ارائه شود. به همین دلیل امنیت بیمار یک موضوع کاملاً مهم در این حوزه به شمار می‌رود. فرایندها و استانداردهایی که بیش از ۱۰ سال پیش توسط استانداردهای GS1 ابداع شده‌اند، بهترین گزینه برای حمایت از بخش بهداشت و درمان هستند و ما تأکید خاصی بر گسترش این استانداردهای جهانی توسط ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی داریم.

 

۲- مطالعات کاربردی

در ادامه به بررسی دو مطالعه کاربردی در مورد مزایای استفاده از استانداردهای GS1 در فرایندهای مراقبت بیمار، ردیابی، تدارکات الکترونیکی، خودکارسازی فرایندها و غیره که توسط سازمان‌های GS1 آرژانتین و چین ارائه شده است، می‌پردازیم.

 

۲-۱ . بیمارستان Sanatorio Güemes در آرژانتین: بهبود کیفیت مراقبت از بیمار با استفاده از استانداردهای ردیابی GS1

بیمارستان Sanatorio Güemes، یک بیمارستان خصوصی ۵۲۲ تختخوابی است که در شهر بوینس‌آیرس آرژانتین واقع شده است و تجربه موفق خود را در حوزه امنیت بیمار و افزایش کیفیت درمان با استفاده از استانداردهای GS1 ارائه کرده است. در این بیمارستان، فرایندها و سیاست‌هایی پیاده‌سازی شده که بر اساس آن اکنون بیمارستان قادر به ثبت پرونده الکترونیکی پزشکی و بهبود مدیریت موجودی است. این فرایندها، ۴ نقطه کلیدی و حیاتی را در بیمارستان شناسایی کرده است که برای انجام عملیات ردیابی در این ۴ نقطه باید اطلاعات دارویی ثبت شوند. این ۴ نقطه عبارت‌اند از دریافت دارو، بسته‌بندی مجدد دارو، توزیع دارو و مدیریت استفاده از دارو. اجرای موفقیت‌آمیز این فرایندها نیازمند یک رویکرد چندگانه و وابسته به حمایت بخش‌های داخلی و باور استانداردسازی است. برای تحقق این امر نه تنها مدیریت بیمارستان، بلکه هر یک از اعضا و کارمندان بیمارستان مسئولیت دارند که برای روان‌سازی اطلاعات در زنجیره تأمین تلاش و کوشش کنند.

 

۲-۱-۱ . پیشینه موضوع

بیمارستان Sanatorio Güemes دارای استانداردهای سازمان ISO است و بر اساس یک سیستم مدیریت کیفیت، مأموریت ایجاد امنیت و ایمنی در درمان مناسب و باکیفیت را برای ساکنین شهر بوینس‌آیرس و مناطق اطراف آن بر عهده دارد. بنابراین سیاست‌ها و فرایندهایی را دنبال می‌کند که قادر به ردیابی داروها در بیمارستان برای بهبود امنیت بیمار، کیفیت درمان و همچنین امنیت زنجیره ملی تأمین دارو باشند.

 

برای خواندن ادامه این مقاله مفید اینجا را کلیک نمایید.