فرش ستبافت حربه دشمنان برای ضربه به اشتغال و معیشت مردم را بی اثر می کند

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی شماره گذاری به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت صبح سه‌شنبه دوم اردیبهشت ۹۹ با حضور در مرکز ملی فرش ایران گفت: در حال حاضر دو مفهوم در حوزه تجارت شکل گرفته است که دولت و بخش خصوصی بر روی ضرورت آن هماهنگ هستند؛ به این معنا که تا پیش از این نیاز به اثبات و چکش کاری بسیاری بر روی پذیرش این مفهوم در بین اقشار مختلف سیاست گذاران، تصمیم گیران و مجریان وجود داشت؛ اما اکنون ضرورت آن برای همه اثبات شده است. ایشان با تاکید بر ضرورت تشکیل منظم و مساله محور جلسات کارگروه توسعه صادرات فرش دستباف خاطرنشان کرد: در حال حاضر کارگروه‌های منسجم با عملکرد مناسبی همچون کارگروه تنظیم بازار و کارگروه توسعه صادرات به خوبی نشان داده که این روش برای صادرات فرش هم می‌تواند الگو باشد و با حضور دستگاه‌های متولی و به صورت مساله محور مشکلات و چالش‌ها را طرح، بررسی و حل و فصل نمود.

وی افزود: امروز شورای فرش باید همچون ستاد تنظیم بازار با حضور پررنگ تمام دستگاه‌ها به صورت مرتب تشکیل جلسه دهد و در آن دستگاه‌های اثرگذاری همچون بانک مرکزی، گمرک، بیمه تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی حضور داشته باشند تا بتوان مشکلات را حل و فصل کرد. این در شرایطی است که شورای راهبردی تولید و صادرات کشور باید با دو رویکرد کشوری و استانی تلاش کند تا مسائل و مشکلات پیش روی فرش دستباف را حل نماید به این معنا که آمار دقیقی از تولید هر استان، نوع تولید فرش آن، میزان صادرات آن، و مشکلات و چالش‌های پیش رو لحاظ شده و کار پیش رود.

وی افزود: فرش دستباف ایرانی باید همچنان یکی از کالاهای اثرگذار در صادرات غیرنفتی باشد چرا که همچنان دنیا اگرچه رقیب‌هایی برای فرش ایرانی به خود می بیند اما اصالت فرش ایرانی را با برند ایران می‌شناسد.

وی خاطرنشان کرد: فرش دستباف از جمله صنایعی است که می‌تواند به خوبی مشکل اشتغال کشور را حل کند چرا که سرمایه اولیه برای راه اندازی کارگاه‌های قالیبافی و اشتغال‌های مرتبط با آن در مقایسه با سایر صنایع بسیار ناچیز است این در شرایطی است که دشمنان ایران به دنبال ضربه زدن به اشتغال و معیشت مردم هستند بر این اساس فرش دستباف ایران با تمرکز بر تمامی روستاها و آن دسته از نقاطی که نه دامپروری و نه کشاورزی دارند می‌تواند اشتغال را حفظ و ارتقا داده و به معیشت مردم کمک کند بنابراین باید به صورت ویژه روی حمایت از تولید و صادرات فرش دستباف کار کرد.

وی ادامه داد: مشکلات پیش روی فرش در حوزه تولیدکنندگان و صادرکنندگان باید فهرست شده و گام به گام برای رفع آنها حرکت کرد این در شرایطی است که از نظرات بخش خصوصی باید در این حوزه به خوبی بهره مند شد.

فرش دستباف ایرانی یکی از اقلام مهم کالاهای صادراتی غیر نفتی می‌باشد که درصد قابل توجهی از صادرات غیر نفتی کشور را تشکیل می دهد. بر اساس مصوبه مورخه 18/9/1385 هیات وزیران دولت ، مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران وابسته وزارت بازرگانی ، ایجاد و توسعه نظام ملی طبقه بندی و خدمات شناسه کالا و خدمات را بر عهده دارد.

فرش دستباف ایرانی

با توجه به اهمیت و جایگاه فرش دستباف به عنوان یک کالای مطرح ایرانی و تاکید و برنامه ریزی‌های لازم توسط مرکز ملی فرش ایران ، شناسنامه دار نمودن این کالادر صدر بقیه اقلام قرار گرفت. لذا مرکز ملی فرش ایران با همکاری مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران ، بررسی و مطالعات لازم را انجام داده و مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران اجرای طرح و پیاده سازی آن را بر عهده گرفت. هدف از شناسنامه دار نمودن فرش، حفظ هویت فرش دستباف ایرانی و زمینه سازی لازم برای جلوگیری از جعل این کالا توسط کشورهای رقیب و اطمینان خاطر دادن به مشتری در هنگام خرید می‌باشد. این حق مشتری است که بداند هزینه ای که برای خرید کالا پرداخت می نماید برای چه کالایی و با چه مشخصاتی است؛ خصوصا برای کالایی همچون فرش که علاوه بر مصرفی بودن، کالایی سرمایه ای محسوب می گردد.

 

همچنین بخوانید: ردیابی فرش دستباف ایرانی

 

شناسنامه دار کردن فرش، گامی موثر در حفظ اعتبار صنعت فرش است و این در حالی است که مدتهاست خبر کپی برداری از نقشه‌های ایرانی و بافت و فروش آنها تحت عنوان فرش ایرانی در بیرون مرزها شنیده می‌شود و کیفیت نامرغوب فرشهای بافته شده توسط کشورهای رقیب و معرفی آن به نام فرش ایرانی ، اعتبار فرش کشورمان را خدشه دار نموده است. با اجرای نظام ملی طبقه بندی و خدمات شناسه کالا و خدمات ، و کدگذاری فرشهای دستباف، اطلاعات پایه در حوزه کالا تحت کنترل در آمده و با یک زبان مشترک به تمامی عناصر فعال در چرخه فرش عرضه می گردد.