شهادت نواب صفوی تسلیت

سید مجتبی تهرانی ملقب به نواب صفوی، در سال ۱۳۰۳ شمسی در خانواده ای اصیل و روحانی در خانه ای  محقری در خانی آباد تهران چشم به جهان گشود. پس از فوت پدر سرپرستی سید مجتبی بر عهده دایی‌ او سید محمود نواب صفوی قرار گرفت. نواب نام خانوادگی مادرش بود که خودش آن را انتخاب کرد.

نواب در سن ۷ سالگی به دبستان حکیم نظامی رفت و در مدرسه صنعتی آلمانی‌ها ادامه تحصیل داد. وی همزمان در یکی از مساجد تهران دروس دینی را هم فرا گرفت. بعدها وی به استخدام شرکت نفت درآمد و پس از مدت کوتاهی به آبادان منتقل شد.

نگاهی به زندگی شهید نواب صفوی

سید مجتبی تهرانی ملقب به نواب صفوی، در سال ۱۳۰۳ شمسی در خانواده ای اصیل و روحانی در خانه ای  محقری در خانی آباد تهران چشم به جهان گشود. پس از فوت پدر سرپرستی سید مجتبی بر عهده دایی‌ او سید محمود نواب صفوی قرار گرفت. نواب نام خانوادگی مادرش بود که خودش آن را انتخاب کرد.

نواب در سن ۷ سالگی به دبستان حکیم نظامی رفت و در مدرسه صنعتی آلمانی‌ها ادامه تحصیل داد. وی همزمان در یکی از مساجد تهران دروس دینی را هم فرا گرفت . بعدها وی به استخدام شرکت نفت درآمد و پس از مدت کوتاهی به آبادان منتقل شد.

نواب بعد از اقدام ناموفق خود برای کشتن کسروی زندانی شد ولی در پی حمایت مردم پس از یک هفته و با قید کفالت ،آزاد گردید. وی پس از آزادى از زندان به فکر تشکیل جمعیت “فدائیان اسلام” افتاد ، تا به کمک آنها  با فسادی که  در جامعه فوران میکرد مبارزه کند. نواب با انتشار اعلامیه اى موجودیت فدائیان اسلام را به رژیم ستمگر پهلوی اعلام نمود.

نواب مطمئن بود که چه کار بزرگی را آغاز کرده است. همچنین برای رسیدن به هدفش هر گونه از جان گذشتگی و فداکاری لازم است و ممکن است منجر به فدا شدن عده ای از افراد شود، به همین دلیل نام گروه را “جمعیت فدائیان اسلام”  نامید. نواب از پیشتازان مبارزات مسلحانه بر علیه رژیم پهلوی بود. با ظهور احمد کسوری نواب صفوی جهت مبارزه با تفکرات او از نجف به ایران آمد. از جمله فعالیت‏‌های سیاسی این جمعیت ترور وابستگان استعماری مانند احمد کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‏آرا و حسین علاء میباشد.

نقش موثر جمعیت فداییان اسلام  در  ملی شدن صنعت نفت

ترور رزم آرا در سال ۱۳۲۹ توسط “استاد خلیل” یکی از اعضای فداییان اسلام صورت گرفت. چند روز بعد از این اتفاق نمایندگان مجلس شورای ملی، ماده واحده­ی ملی شدن صنعت نفت را امضا کردند و این قانون در کمیسیون به تصویب رسید . با گذشت تنها ۶ روز از ماجرای ترور “رزم­آرا” مجلس به اتفاق آرا ماده واحده­ی کمیسیون را تصویب کرد و بعداز یک هفته مجلس سنا آن را تصویب نمود و شاه نیز آن را امضا کرد. این سرعت در ملی شدن صنعت نفت را ناشی از اقدامات فداییان اسلام دانست که رعب و وحشت میان دستگاه حکومتی را در پی داشت. برخی از نویسندگان تاریخ معاصر، تلاشهای نواب صفوی و یارانش را در پیروزی جنبش ملی شدن صنعت نفت ایران موثر دانسته‌اند.

شهادت نواب صفوی

سرانجام نواب صفوی به همراه سه تن از اعضاء جمعیت فداییان اسلام به نام‏های خلیل طهماسبی، مظفر علی ذوالقدر و سیدمحمد واحدی در رژیم پهلوی محکوم و در صبح۲۷ دی ۱۳۳۴ شمسی

تیرباران و به شهادت رسیدند .بدین ترتیب پرونده ده سال فعالیت سیاسی و اجتماعی جمعیت فداییان اسلام بسته شد و جنایت دیگری در پرونده سیاه خاندان پهلوی ثبت گردید.

محل دفن شهید نواب صفوی

پیکر شهید نواب صفوی ابتدا در روستای مسگرآباد (واقع در شرق تهران) تدفین شد اما بعدها با اجازه مرحوم آیت‌الله‌ مرعشی نجفی و با اقامه مجدد نماز میت توسط این مرجع عالیقدر، به قم منتقل و در قبرستان وادی‌السلام این شهر خاکسپاری شد.