شهادت امام على النقى الهادى (ع) تسلیت باد

شهادت دهمین پیشوای شیعیان امام على النقى الهادى (ع)  تسلیت باد

در عـزای تـو حضـرت بـاران
که گریبان آسمـان چاک است
نه فقط چشـم های ابـری ما
روضه خوانت تمام افـلاک است

کنیه امام على النقى الهادى (ع)  

امام على النقى الهادى (ع) دهمین نور هدایت آسمان امامت و ولایت  در سال ۲۱۲ هجرى در مدینه به دنیا آمدند پدرش امام جواد (ع) و مادرش سمانه از کنیزان با تقوا بود.

امام هادى بعد از شهادت پدر بزرگوارشان امام جواد (ع) در سن هشت سالگی به امامت رسید. مدت امامت ایشان ۳۳ سال روایت شده و ۴۱ سال نیز زندگی کردند. امام هادی (ع) در سال ۲۵۴ مسموم شده و در شهر سامرا به شهادت رسیدند.

 

القاب على النقى الهادى (ع)  

على النقى الهادى (ع)  القاب زیادی داشتند که ازمهم‌ترین آن‌ها میتوان به نقی به معنی پاک و هادی به معنی هدایت‌کننده اشاره کرد. القاب دیگر امام هادی عبارت‌اند از: نجیب، مرتضی، هادی، نقی، عالم، فقیه، امین، مؤمن، ناصح، مفتاح، طیب، متوکل و عسگری و علیم و طیب از نام‌های دیگر ایشان به‌شمار می‌روند.

سخنانی از امام هادی (ع)

  • حسد موجب نابودى ثواب حسنات مى گردد، تکبّر جذب کننده دشمنى مردم است، عُجب و خودبینى مانع تحصیل علم خواهد بود و در نتیجه شخص را در پَستى و نادانى نگه مى دارد، بخیل بودن بدترین اخلاق است و طَمَع داشتن خصلتى ناپسند و زشت است.
  • مردم‌ در دنیا با اموالشان‌ و در آخرت‌ با اعمالشان‌ هستند.
  • بخل‌ ناپسنده‌ترین‌ خلق‌ و خوى‌ است‌.
  • افسوس‌ کوتاهى‌ کارهاى‌ گذشته‌ را با تلاش‌ در آینده‌ جبران‌ کنید.
  • علم و دانش بهترین یادبود برای انتقال به دیگران است.
  • اگر همه‌ مردم‌ مسیرى‌ را انتخاب‌ کنند و در آن‌ گام‌ نهند، من‌ به‌ راه‌ کسى‌ که‌ تنها خدا را خالصانه‌ مى‌پرستد خواهم‌ رفت‌.