سالروز ورود امام و آغاز دهه فجر گرامی باد

بازگشت امام خمینی (ره) به ایران

     امام خمینی حدود چهارده سال در ترکیه، عراق و در دهکده ای به نام نوفل لوشاتو در فرانسه تبعید شد. که این مکان در روزهای اوج نهضت، به قلب تپنده انقلاب ایران تبدیل شده بود. در زمان تبعید ایشان، شاه و امریکا به هیچ عنوان پیش بینی نمی کردند که امام خمینی بتواند رژیم شاهنشاهی را سرنگون کند.

پس از خروج شاه در سال ۱۳۵۷، امام  خمینی در پیامی کوتاه به خبرگزاری های جهان اعلام کرد: «خروج شاه از ایران، اولین مرحله پایان یافتن سلطه جنایت بار پنجاه ساله رژیم پهلوی می باشد که به دنبال مبارزات قهرمانانه ملت ایران صورت گرفته است. من این پیروزی را به ملت تبریک می گویم.» و افزود در اولین فرصت به ایران باز خواهم گشت.

امام خمینی پس از سال ها تبعید و دوری از ایران به کشور بازگشت. و مردم ایران اسلامی با شکوه ترین و بزرگترین استقبال را از ایشان بعمل آوردند. صف استقبال کنندگان از فرودگاه تهران تا بهشت زهرا ادامه داشت که حاکی از عشق و علاقه بی نظیر آنها به رهبرشان بود. این روز یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران است . مردم به شوق ورود امام، خیابان ها را آب و جارو کرده، و مسیر حرکت امام را تا کیلومتر ها با گل تزیین کردند.با ورود امام خمینی به فرودگاه، فریاد «الله اکبر» سالن فرودگاه را به لرزه در آورد. ایشان در فرودگاه در جمع مستقبلین از همه تشکر کردند و خروج شاه را اولین قدم در پیروزی انقلاب دانستند. 

 

دهه فجر

 

سخنرانی امام خمینی(ره)

امام خمینی در قطعه ۱۷بهشت زهرا حاضر شدند.و پس از استقرار طنین صدای ایشان جان مشتاقان و شیفتگان حقیقت را سیراب نمود. امام خمینی رحمه الله سخنانی ایراد فرمود. ایشان ابتدا از تمام اقشار ملت از پیر و جوان، روحانی و کسبه، قاضی و وکیل، کارمند و کارگر و کشاورز که در راه رسیدن به پیروزی رنج و مصیبت دیدند و ثابت قدم ماندند، صمیمانه تشکر کرد. امام در این سخنان با بیان رمز پیروزی فرمود: ما باید از همه طبقات ملت تشکر کنیم که این پیروزی تا اینجا به واسطه وحدت کلمه بوده است. وحدت کلمه مسلمین، همه، وحدت کلمه اقلیت های مذهبی با مسلمین، وحدت دانشگاه و مدرسه علمی، وحدت روحانی و جناح سیاسی. ما باید همه این رمز را بفهمیم که وحدت کلمه، رمز پیروزی است و این رمز پیروزی را از دست ندهیم.

۱۲ بهمن سالروز ورود امام خمینی(ره) به ایران

بازگشت امام خمینی (ره) به ایران پس از ۱۴ سال تبعید که در تهران مورد استقبال بیش از سه میلیون ایرانی قرار گرفت. این روز ” ۱۲ بهمن” در تقویم رسمی با عنوان روز آغاز دهه فجر، مشخص شده‌ است. همه ساله دراین روز مراسم ویژه‌ای در سراسر ایران با حضور مقامات کشوری و لشکری برگزار می‌شود و همچنین زنگ انقلاب در مدارس نواخته شده و سوت کشتی‌ها، قطارها و ناقوس کلیساها در ساعت ۹ صبح این روز به صدا درمی‌آید.