سازمان جهانی  GS1 یک سازمان بین‌المللی و غیرانتفاعی پیشگام در زمینه طراحی، توسعه و پیاده‌سازی استانداردهای شناسایی کالا، ضبط خودکار داده‌ها و تبادل الکترونیکی اطلاعات است. این سازمان، در تعامل با دولت کشورها و با همراهی بخش‌های صنعتی و بازرگانی، گستره وسیعی از خدمات و راهکارهای اجرایی را برای بهبود کارایی و شفاف‌سازی زنجیره‌های تأمین و تقاضا در سطح جهانی و بخش‌های مختلف صنعتی و تجاری ارائه می‌دهد. استانداردهای GS1 در ۱۵۰ کشور جهان به ‌کار گرفته شده‌اند و سازمان GS1 در ۱۱۵ کشور جهان نمایندگی رسمی دارد. هم‌اکنون بیش از یک میلیون شرکت در سراسر دنیا عضو سازمان GS1 هستند و از خدمات و استانداردهای آن بهره‌مند شده‌اند.

چشم‌انداز سازمان GS1

* چشم‌انداز GS1  ایجاد جهانی است که در آن، کالاها و اطلاعات مربوط به آنها به نحو کارا و ایمن جابجا شوند تا فواید بیشتری به کسب‌وکارها و زندگی مردم برسد.
* مأموریت GS1  این است که این موضوع را بی طرفانه راهبری کند به‌گونه‌ای که همه‌ی ذینفعان بتوانند به توسعه و استقرار استانداردهای جهانی بپردازند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.
سیستم GS1 به‌عنوان سیستم یکپارچه‌ای از استانداردهای جهانی، اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت زنجیره تأمین کالا را از طریق شناسایی یکتا و منحصربفرد موجودیت‌های ثابت و در گردش چرخه از قبیل اقلام تجاری، واحدهای لجستیکی، دارایی‌ها و مکان‌های فیزیکی فراهم می‌آورد. این امر باعث پذیرش و مقبولیت این سازمان در سطح جهان گردیده به‌گونه‌ای که روزانه بیش از ۶ میلیارد تراکنش تجاری مبتنی بر استانداردهای GS1 در دنیا اتفاق می افتد. به‌همین دلیل بسیاری از سیستم‌های زنجیره تأمین جهانی از این استانداردها استفاده کرده و از نظام GS1 با عنوان «زبان جهانی کسب‌وکار» نام می برند.

استانداردهای GS1 برای شناسایی، ضبط‌خودکار و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات، شرکت‌ها را قادر می سازند که به‌سادگی و با زبان مشترک درباره محصولات، مکان‌ها و سایر موجودیت‌های زنجیره تأمین با هم ارتباط برقرار کنند و امور کسب وکار خود را با هماهنگی و کارآیی بیشتری انجام دهند. استفاده از استانداردها و راه‌حل‌های GS1 موجب تسهیل در تجارت، کاهش هزینه‌ها در سازمان، افزایش شفافیت در زنجیره و بهبود فرایندها در کسب‌وکار می شود. چهار دسته استانداردهای GS1 در شکل زیر نشان داده شده‌اند.

با استانداردهای GS1 آشنا شوید

استانداردها

به کارگیری

به اشتراک گذاری

ضبط خودکار

شناسایی

استانداردها و راه‌حل‌های GS1 تاکنون در بیش از ۲۵ صنعت مختلف به‌ کار گرفته شده و کارآیی و کارآمدی خود را اثبات کرده‌اند اما می توان گفت که نظام GS1 در چهار حوزه زیر بیشترین کاربرد را داشته‌است: حوزه های اصلی GS1 عبارتند از:

خرده فروشی، بهداشت و درمان، حمل و نقل و لجستیک و خدمات غذایی

خدمات غذایی

 از  مهم‌ترین خدماتی که این استانداردها برای خدمات غذایی فراهم می‌کند، ایجاد قابلیت ردیابی محصولات از ابتدای زنجیره تا انتهای آن است.مصرف‌کننده با دریافت اطلاعات دقیق از محصول  به محصولات غذایی سالم‌تر دسترسی پیدا می‌کند.

لجستیک

در زنجیره تأمین جهانی، اهمیت مدیریت کارا درزمینهٔ لجستیک و بهینه‌سازی حمل‌ونقل تبدیل به امری بدیهی شده است و کالاها بیش از هر زمان دیگری از مرزها عبور می‌کنند.

بهداشت و درمان

با توجه به ویژگی ها و الزامات بهداشت و ایمنی، بخش سلامت نیاز به ایجاد یک زنجیره تامین کارآمد دارد. به خصوص در مورد ایمنی بیماران، زنجیره تامین محصول از اهمیت بسزایی برخوردار است .

خرده فروشی

GS1 در صنعت خرده‌فروشی تاریخچه طولانی دارد. امروزه صدای بیپ خوانده شدن بارکدهای GS1 هرروز بیش از پنج میلیارد بار شنیده می‌شود. صنعت خرده‌فروشی با سرعت و چابکی بسیار زیادی نیازهای مصرف‌کنندگان را رفع می‌کند.