روز جهانی اهدای خون

سازمان جهانی بهداشت، ۱۴ ژوئن مصادف با ۲۵ خرداد را به عنوان روز جهانی اهدا خون نامگذاری کرد.  سرمایه های اصلی سازمان انتقال خون  اهدا کنندگان آن هستند. هم زمان با شکل گیری دانش جدید انتقال خون اهدای خون نیز در مناطق مختلف جهان شکل گرفته است.

اهدای خون در ازای پرداخت پول از عمده ترین روشهای جذب دهندگان خون بوده است. از دیگر روشهای جذب اهداکنندگان خون میتوان به اهدای جایگزین اشاره کرد در این روش افراد در مواقع نیاز بستگان و نزدیکانشان به دریافت خون، اقدام به خوندهی جایگزین می کنند.
البته مناسب ترین روش جذب اهدا کننده خون به سفارش  WHO اهدای داوطلبانه خون می باشد که بهترین شکل آن اهدای مداوم و مستمر است. این افراد میتوانند در طول یکسال بیش از دوبار خون خود را اهدا کنند. در واقع هر فرد سالم می­تواند در هر سال، تا ۴ بار یعنی با فاصله دو ماه خون اهدا کند.

 

 

تاسیس سازمان ملی انتقال خون ایران

طرح تاسیس سازمانی مستقل برای ساماندهی سیستم تامین خون و فرآورده‌های خونی در ایران توسط دکتر فریدون علاء  مطرح شد و سرانجام ” سازمان ملی انتقال خون ایران ” با هدف ترویج فرهنگ اهدا و تهیه و تأمین فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان  خون به بیماران در تاریخ ۹ مرداد سال ۱۳۵۳ تاسیس شد. امروزه در کشور ما اهدای خون به شکل داوطلبانه و با نیت انجام یک کار خوب و انساندوستانه انجام می‌شود.

 

عمده ترین مصرف کنندگان خون در ایران عبارتند از :

بیماران تالاسمی ،دیالیزی  و مبتلا به انواع هموفیلی همچنین بیماران نیاز مند به جراحی های بزرگ مانند قلب ، کلیه ، مغز استخوان،… و بیماری های خونریزی دهنده، نوزادان مبتلا به زردی ناشی از ناسازگاری خون مادر و جنین، پیوند اعضاء، سوختگی های شدید،کم خونی های مزمن وانواع سرطان ها . که با اهدای خون و انجام این امر مهم و خیرخواهانه، میتوان سالیانه جان میلیونها انسان را نجات داد.