ردیابی و رهگیری کالا به چه معناست؟(قسمت اول)

ردیابی و رهگیری کالا به چه معناست؟ با افزایش جمعیت و به طبع آن افزایش دادوستد و بالا رفتن کانال­های ارتباطی در میان جوامع مختلف، موجب گردیده تا تجارت شکل جدیدی به خود بگیرد.

ردیابی و رهگیری کالا به چه معناست؟ با افزایش جمعیت و به طبع آن افزایش دادوستد و بالا رفتن کانال­های ارتباطی در میان جوامع مختلف، موجب گردیده تا تجارت شکل جدیدی به خود بگیرد.

واژه ردیابی مستقل از کاربرد آن در مورد کالاها و اقلام تجاری به معنی قابلیت شناسایی موقعیت فعلی و گذشته یک موجودت در طول یک مسیر است.

در زمان قدیم به دلیل محدود بودن دادوستد و عملیات تجاری و اینکه معاملات منطقه­ای و در یک محدوده کوچک صورت می­گرفت، احساس نیاز چندانی برای صاحبان کسب­وکار به وجود نیامده بود تا محصولات خود را ردیابی کنند.

با پیشرفت جوامع و بالا رفتن سطح تقاضای مشتری و مطرح شدن مفاهیمی همچون زنجیره­ تامین به جای کسب ­وکارهای کوچک محلی و همچنین با ورود به عصر اطلاعات و پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساماندهی اقلام و گزارش­گیری از نحوه توزیع و انبار آن‌ها، مسئله ردیابی شکل جدیدی­تر به خود گرفت.

ردیابی محصولات هم به صاحبان کسب­ وکار و هم مصرف­ کننده این امکان را می­ دهد تا محصول مورد نظر خود را در هر نقطه از رنجیره ­تامین رصد و بررسی کنند.

ردیابی و رهگیری کالا در حمل‌ونقل

 

یک قلم کالا مسیر طولانی را در زنجیره ­تأمین طی می­کند که مهم‌ترین قسمت این ردیابی در بخش حمل‌ونقل و لجستیک است.

با ردیابی محصولات در بخش حمل­ ونقل می­توان بخش­ های زیادی را نظارت و کنترل کرد. ازجمله:

۱- مدیریت کالاهایی که تاریخ‌مصرف محدودی دارند.

۲- زمان‌بندی مناسب، جهت قرارگیری کالا در اختیار چندین مصرف­کننده.

۳- کنترل و مدیریت زمان در حمل­ونقل اقلامی که قرار است در انبار قرار گیرند.

موضوعاتی که تا اینجا به آن‌ها پرداخته شد با رویکرد الزارم ­آور به حمل‌ونقل نگاه می­کرد. علاوه­ بر این موارد جنبه‌های انگیزشی استفاده از قابلیت ردیابی به­ عنوان راهکار و ابزاری در حل مسائل، چالش‌ها و مشکلات صاحبان کسب‌وکار بر اهمیت موضوع می‌افزاید.

 

استانداردهای GS1 در ردیابی

سازمان GS1 و موسسه بین ­المللی ISO تنها سازمان­ هایی هستند که در حوزه ردیابی وبارکد مدل­ هایی را ارائه داده­اند.

 

 

ادامه مقاله را در وبسایت ETS مطالعه نمایید.