رحلت کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه (س) تسلیت باد.

رحلت کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه (س) تسلیت باد.

رحلت کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه (س) تسلیت باد.

حضرت فاطمه معصومه (س) کیست ؟
نام شریف آن بزرگوار فاطمه و القاب ایشان ” معصومه”، ” کریمه اهل بیت”، ” ستّی”، و ” فاطمه کبری” است.پدرش حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادرش نجمه خاتون مادر حضرت رضا (ع) است.

آن حضرت اوّل ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه منوّره به دنیا آمد. و در سنّ۲۸ سالگی در روز دهم یا دوازدهم (۳)ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری در شهر قم از دنیا رفت.

حضرت معصومه یکسال پس از ورود برادرش حضرت امام رضا(ع) به ایران به همراه عده‌ای از برادران و خواهران و عده دیگری از خویشان به منظور دیدار امام رضا (ع) وارد ایران شدند جعفر مرتضی عاملی می‌نویسد:

«حضرت معصومه در رأس یک قافله ۲۲ نفری متشکل از علویان و برادران امام رضا (ع) برای دیدار با آن امام همام رهسپار ایران گردید»

در سال ۲۰۱ هجری قمری ، یک سال پس از سفر تبعید گونه حضرت رضا (ع) به شهر ” مرو” حضرت فاطمه معصومه (س) همراه عدّه ای از برادران خود برای دیدار برادر و تجدید عهد با امام زمان خویش راهی دیار غربت شد. در طول راه به شهر ساوه رسیدند، ولی در آنجا عده ای از مخالفین اهل بیت با مأموران حکومتی همراهی نموده و با همراهان حضرت به نبرد و جنگ پرداختند که عدّه ای از همراهان حضرت در این حادثه غم انگیز به شهادت رسیدند.(۴)حضرت در حالی که از غم و حزن بسیار مریضه بود با احساس نا امنی در شهر ساوه فرمود: مرا به شهر قم ببرید ، زیرا از پدرم شنیدم که فرمود:” شهر قم مرکز شیعیان ما می باشد” ؛ سپس حضرت به طرف قم حرکت نمود.

بزرگان قم وقتی از این خبر مسرّت بخش مطّلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند و در حالی که ” موسی بن الخزرج ” بزرگ خاندان ” اشعری” زمام شتر آن مکرّمه را به دوش می کشید ؛ ایشان در میان شور و احساسات مردم قم وارد آن شهر مقدّس شد و در منزل شخصی ” موسی بن خزرج ” اجلال نزول فرمود. آن بزرگوار هفده روز در شهر ولایت و امامت به سر برد و در این مدّت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود و واپسین روزهای عمر پر برکت خویش را با خضوع و خشوع در برابر ذات پاک الهی به پایان رساند.

 

روابط عمومی مرکز  ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران.