راهکار ایرانکد برای رفع مشکل قطعات خودرو

وزارت صنعت: باید از فرصت تحریم برای بومی سازی قطعات خودرو استفاده کرد – راهکار ایرانکد برای رفع مشکل قطعات خودرو

به همه خودروسازان و بخصوص سایپا و ایران خودرو اخطار می‌دهیم که حمایت دولت از آن‌ها حدی دارد و باید بتوانند از فرصت تحریم‌ها برای بومی سازی قطعات خود استفاده کنند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صادق نجفی دستیار ویژه وزیر صنعت در امور خودروسازی در حاشیه بازدید از نمایشگاه قطعات نیازمند بومی سازی گروه خودروسازی سایپا افزود: امروز دشمن با همه وجود جنگ اقتصادی را به این کشور تحمیل کرده و ما باید با همه وجود در میدان باشیم و امروز، صنعت خودرو نیازمند مدیرانی است که تمام عشقشان تولید و کمک به تولید باشد؛ چراکه صنعت خودرو یکی از خطوط اول جنگ اقتصادی با دشمن است.
وی غفلت را عامل اصلی مشکلات پیش آمده در صنعت خودرو دانست و اظهار داشت: در روز‌هایی که می‌توانستیم برای بومی سازی و تولید داخل کردن قطعات اقدام کنیم، اقدامی نکردیم و حالا باید همه دست به دست هم دهیم تا این غفلت را جبران کنیم.
وی دولتی بودن را یکی از دلایل ضعف صنعت خودرو دانست و گفت: البته سهم دولت در خودروسازی حداکثر ۱۷ درصد است و دولت حداقل در دوره جدید دخالتی در کار آن‌ها ندارد، اما انواع تهمت‌ها به مدیران دولتی زده شده و متهم به مافیایی بودن شده اند، درحالیکه نه وزیر صنعت و نه هیچیک از مدیران وزارت صنعت ارتباطی با مافیای خودرو نداشته اند.
نجفی با اشاره به وجود بیش از ۱۴۰ هزار خودرو دپو شده در پارکینگ‌های خودروسازان بدلیل نبود یکی دو قطعه نظیر کاتالیست و ایربگ تصریح کرد: خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده، بخش مهمی از این مشکل حل شده و بزودی ۵۰ تا ۶۰ هزار خودرو ازجانب سایپا و ۲۰ هزار خودرو دیگر از جانب ایران خودرو واگذار می‌شود.وی افزود: چند ماه قبل تولید سایپا به کمتراز ۶۰۰ دستگاه در روز رسیده بود، اما امروز خوشبختانه به بالای دو هزار دستگاه رسیده است.
دستیار ویژه وزیر صنعت در امور خودروسازی همچنین در خصوص حمایت‌های دولت از قطعه سازان هم گفت: دولت و وزارت صنعت ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار به قطعه سازان اختصاص داده اند و با پیگیری وزیر صنعت، بخشی از مشکلات ارزی قطعه سازان برطرف شده است و امیدواریم با همکاری شبکه بانکی و عشق و علاقه و سرمایه قطعه سازان، این مشکل هم برطرف شود ضمن اینکه وقتی قطعات در داخل کشور تولید شود، می‌توانیم مشکلات مالی آن‌ها را با ال سی‌های داخلی برطرف کنیم.
درهمین حال، سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با اشاره به رسوب به بیش از ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو در کارخانجات ایران خودرو و سایپا گفت: عملکرد انحصاری یکی دو قطعه ساز داخلی و ندادن قطعات مورد نیاز سبب بروز این مشکل شده است.
به گزارش ایرنا، فرهاد به نیا دیروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: ۹۵ درصد قطعه‌سازان با بالاترین ظرفیت خود در حال تولید قطعه هستند، اما کسری یکی دو قطعه سبب شده که خودروهای تولید شده تجاری نشوند.
وی گفت: شرکت قطعه سازی که حدود ۸۰ درصد رسوب خودروهای ایران خودرو و سایپا را سبب شده، شرکتی است که تاکنون بیشترین ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کرده و در ماه های اخیر بیشتر مطالبات نقدی خود را وصول کرده است.
وی اظهار داشت: شنیده ها حاکیست اکنون شرکت یاد شده در حال خرید شرکت‌های نیمه تعطیل قطعه سازی است، در حالی که اگر پول دارند باید جنس و قطعه به خطوط خودروسازی تزریق کند.
این مقام صنفی تأکید کرد: از قوه قضائیه، مجلس و نهادهای بازرسی، نظارتی و امنیتی تقاضا داریم به صورت فوری در این قضیه ورود کنند، زیرا عملکرد شرکت یاد شده دقیقا در راستای تحریم های دشمنان است و قطعه سازان را با افت تیراژ مواجه کرده و افزایش قیمت خودرو و نارضایتی های مردمی را دامن زده است.
به نیا خاطرنشان کرد: صنعت قطعه‌سازی توانایی دور زدن تحریم‌ها را دارد مشروط به اینکه ارز و پول لازم در اختیارشان قرار بگیرد.
در ادامه مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو افزود: در سه ماهه پایانی پارسال با مصوبه هیات دولت ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار قطعه‌سازان قرار گرفت که بسیاری از مشکلات این صنعت را در ایام پایانی سال حل کرد، اما مطابق همان مصوبه قرار بود ۸۴۴ میلیون یورو (معادل ۷ هزار میلیارد تومان) دیگر در اختیار قطعه‌سازان قرار بگیرد که تا امروز محقق نشده است.
بیگلو تاکید کرد: اگر پرداخت ۸۴۴ میلیون یورویی وعده داده شده تا دو هفته دیگر به تاخیر بیفتد، صنعت قطعه سازی زمین‌گیر خواهد شد و بیش از ۷۵۰ هزار شغل درگیر با این صنعت در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

کدهای ملی و صنعت خودرو

مشکلات بروز کرده در صنعت خودرو که سبب رسوب بیش از ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو در کارخانجات ایران خودرو و سایپا به علت عدم وجود تنها یکی یا دو قطعه شده است را می توان به شکل زیر دسته بندی نمود:

قطعاتی که تامین کننده داخلی ندارند.
قطعاتی که در انحصار یک یا دو تامین کنندگان داخلی هستند.
سوء استفاده برخی از تامین کنندگان عمده در شرایط تحریم
با توجه به اینکه تولید داخل بودن قطعات و توزیع بموقع آن ها یکی از راهکارهای اصلی تامین خودرو داخلی و مدیریت بازار نابسامان خودرو است. وجود سیستمی که بتواند تامین کنندگان هر قطعه و حجم تولید آن را مشخص کرده و با ردیابی قطعات از لحظه تولید تا لحظه ای که در خودرو مونتاژ شده و تحویل مشتری می شود، می تواند به عنوان راهکار به صنعت خودرو سازی کمک نماید.

ساختار کد ملی بگونه ای است که هر قطعه را بر اساس ماهیت، کاربرد و مرجع عرضه شناسایی کرده و مشخصات آن را در کاتالوگ الکترونیک آن حفظ می نماید.

کد ملی یک کد ۱۶ رقمی است که برای هر قطعه با طراحی خاص و دارای عرضه کننده مشخص، به شکل منحصر بفرد تولید می شود. به عنوان مثال کد زیر بررسی می شود:

۴۰۹۱۱۱۰۱۵۷۱۲۰۰۰۱

نام محصول: پیچ شش گوش واشر سر خود نیم دنده پایه دینام پراید سایز ۱۰x95 mm شماره فنی  K99796-1095 نام تجارتی…  

 

کد مورد نظر مربوط به قطعه پیچ خودروی پراید است که برای پایه دینام استفاده می شود و شماره فنی ان نیز مشخص است.

بخشی از کاتالوگ الکترونیک قطعه:

 

چنانکه مشاهده می شود اطلاعات کاملی از قطعه بهمرا تامین کننده آن قابل مشاهده است و از آنجا که کد ملی آن با معنی است و ارقام آغازین کد که ۴۰۹۱۱۱۰ می باشند: بیانگر سطح طبق بندی آن به شرح زیر است:

 

 

 

 

براحتی با جستجوی تمامی کدهایی که در سطح ۴۰۹۱۱۱۰ وجود دارند تمامی تامین کنندگان این قطعه را می توان شناسایی نمود.

این ساختار مزیت های زیر را فراهم می کند:

شناسایی تامین کنندگان
وجود حدود ۰۰۰/۲۱۰ کد ملی در ساختار ملی ایران کد کلاس قطعات خودرو، بانک کاملی از اطلاعات تامین کنندگان خرد و کلان هر قطعه فراهم کرده است. با این اطلاعات قطعاتی که تامین کننده داخلی ندارند یا تنها یک یا دو تامین کننده دارند، قابل شناسایی هستند. دولت با شناسایی این حوزه ها و ارائه تشویق های تولید یا واردات می تواند بخش از مشکلات را حل نماید.

با مشخص کردن قطعاتی که بدلیل کمبود آن ها خودروهای تولید شده ناقص مانده اند ( به عنوان مثال ایربگ) اطلاعات به شکل دسته بندی شده تر از بانک ایران کد استخراج و نتایج مورد نظر قابل تفکیک تر خواهد بود.

شناسایی قطعات
کدهای ملی منحصر بفردی که قطعات و تامین کنندگان آن ها را به شکل معنی دار شناسایی می کند، امکان اتصال به سیستم های ردیابی را دارند. این کدها زیرساخت سیستم های ردیابی هستند. با استفاده از سیستم های ردیابی و پیگیری هر قطعه به محض خروج از خط تولید می توان مانع احتکار قطعات مورد نیاز صنعت خودرو سازی شد.

سیستم ردیابی علاوه بر آن روشی برای کنترل اصالت قطعات است و با استفاده از آن می توان مشخص کرد قطعات مورد استفاده در یک خودرو ( حتی زمانی که در دست مشتری نهایی است) از کدام تامین کننده دریافت شده است.