دستورالعمل دریافت شناسه برای کالای (لوازم خانگی) موجود در بازار و انبارها

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران دستورالعمل ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی شناسه‌های کالا و رهگیری کالا ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جهت تعیین تکلیف لوازم خانگی فاقد شناسه کالا موجود در بازار و انبارها، به دستگاه‌های ذیربط و مشمولین دریافت شناسه‌کالا اعم از واردکنندگان و تولیدکنندگان ابلاغ شد.

هدف از ابلاغ و اجرای این دستور تعیین تکلیف کالاهای لوازم خانگی فاقد شناسه کالا موجود در سطح عرضه و بازار است که بر  اساس آن کلیه واردکنندگان، تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان عمده و خرده موظف هستند نسبت به تعیین تکلیف کالای  مشمول مطابق شرایط ذیل اقدام نمایند.

علیرضا ملکی مدیر عامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران ضمن حمایت از اقدامات اخیر وزارت صمت در رابطه با کنترل بازار و حمایت از کسب‌وکارها و همچنین مصرف‌کنندگان نهایی کالاها در این رابطه اعلام کرد این مرکز بدون افزایش تعرفه‌های کدگذاری بطور ۲۴ ساعته آمادگی دارد کد شناسه کالا را در اسرع وقت برای متقاضیان صادر نماید.

ملکی افزود این مرکز دارای 42 شرکت نمایندگی در سراسر کشور است و همچنین به عنوان نماینده انحصاری سازمان جهانی GS1 در ایران فعالیت دارد و کد بین‌المللی شناسه کالا را به متقاضیان ارائه خواهد داد.

الف. تولیدکنندگان و واردکنندگان موظف‌اند حداکثر دو ماه پس از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل شناسه کالاهایی را که تولید یا وارد کرده‌اند را مطابق با  فرمت ارائه شده در ماده ۵ دستورالعمل اجرایی ثبت شناسنامه اخذ و نصب شناسه کالا برای گروه کالایی لوازم خانگی به نحو مقتضی در اختیار عرضه‌کنندگان قرار دهند.

ب. مالکان کالای مشمول در سطح عرضه و انبار موظف‌اند تا ۳ ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل ضمن دریافت شناسه کالا از واردکنندگان و تولیدکنندگان نسبت به الصاق شناسه کالا بر روی کالاهای فاقد شناسه خود اقدام نمایند.
تبصره ۱-کالاهای مشمول که تا سه ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل به مصرف‌کننده نهایی فروخته شده باشند نیازی به اخذ شناسه کالا ندارند.

دریافت شناسه کالا برای لوازم خانگی

تبصره ۲- عرضه‌کنندگانی که به نحوی از انحاء برای عرضه کالای خود از فضای مجازی مانند وب‌سایت‌های فروش، شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی و… استفاده می‌کنند ملزم به درج شناسه در کنار سایر مشخصات کالا در بسترهای فوق‌الاشاره می‌باشند در غیر اینصورت ملاک عمل ماده ۳ این دستورالعمل خواهد بود.
تبصره ۳- توزیع‌کنندگان و عرضه‌کنندگان عمده و خرده موظف اند از تاریخ مذکور در بند الف این ماده از دریافت کالاهای فاقد شناسه کالا خودداری نمایند. در غیر این صورت مسؤولیت حمل، نگهداری، انبارش، عرضه و فروش کالای مصداق قاچاق بر عهده آنان خواهد بود و ماده ۳ این دستورالعمل ملاک عمل خواهد بود

بر این اساس کلیه واردکنندگان، تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان عمده و خرده لوازم خانگی که فاقد شناسه کالا هستند می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران که به عنوان نماینده انحصاری سازمان جهانی GS1 کد بین‌المللی شناسه کالا را ارائه می‌دهد به آدرس https://www.irancode.ir/  مراجعه کرده و برای کالای خود شناسه کالا دریافت کنند.