دریافت كد مكان (GLN) توسط مركز GS1 ايران

gln-code

 

کد مکان یا GLN چیست؟

دریافت کد مکان (کد GLN): در بسياري از موارد، به‌منظور مديريت بهتر زنجيره‌های تأمين و تقاضا، لازم است مكان فيزيكی طرفين تجاري، موقعيت محموله‌ها در مسير حمل‌ونقل، آدرس فايل‌ها در فضاي مجازي يا محل قرارگيري محصولات در قفسه‌هاي انبار، شناسايي شده و در سيستم‌هاي اطلاعاتي ثبت و اطلاع‌رساني شود. در سيستم‌هاي مبتني بر استانداردهاي GS1، اين كار به كمك يكي از مهمترين كليدهاي شناسايي GS1 به‌ نام شماره جهاني مكان (GLN) انجام مي‌شود. در واقع از كدهاي GLN براي شناسايي هر نوع از موقعيت‌هاي مختلف در زنجيره تأمين (موقعيت‌هاي فيزيكي، ديجيتالي، عملياتي يا حقوقي) كه لازم است به‌صورت يكتا  در سراسر دنيا شناسايي شوند، استفاده مي‌شود.

قابلیت های کد GLN 

يكي از مهمترين قابليت‌های كد GLN اين است كه فرقي ندارد بزرگی سازمان يا پيچيدگي سيستم‌هاي كاري شما چقدر باشد. اگر شما مالك يك كارگاه توليدي كوچك يا يك مغازه زيرپله‌اي هستيد كه هنوز از سيستم‌هاي آي‌تي استفاده نكرده‌ايد يا اگر سازماني با صدها شعبه در ايران و سراسر دنيا را مديريت مي‌كنيد كه با چندين سيستم رايانه‌اي مختلف در ارتباط است، مي‌توانيد با استفاده از كدهای GLN، فرايندهاي مختلف در ارتباطات تجاري خود مانند كنترل موجودي، ارسال و دريافت بار، حمل‌ونقل و لجستيك، ارتباط با تأمين‌كنندگان مواد اوليه و … را بهتر و ساده‌تر و دقيق‌تر مديريت كنيد.

 

اخذ کد GLN

 کدام سازمان مسئول تولید شناسه GLN است؟

توصيه سازمان جهاني GS1 اين است كه كليدهاي شناسايي مانند GLN توسط سازمان مالك موقعيت فيزيكي، مالك آدرس ديجيتالي، مالك فرايند عملياتي يا مالك شخصيت حقوقي تخصيص داده شوند. يعني در واقع بهتر است اين كدها در منبع يا منشأ تخصيص داده شوند كه البته در برخي موارد، منظور از مالك يا منبع، ممكن است سازمان يا فردي باشد كه يك مكان را اجاره كرده است يا شركتي كه حمل و نقل بار به آن مكان را انجام مي‌دهد يا شركتي كه مسئوليت نگهباني از يك مكان را برعهده دارد و نظاير آن.

 

بیشتر بخوانید: استفاده از کدهای GLN در بهداشت و درمان

 

باید از کدام سازمان کد GLN تهیه کنیم؟

سازمان متقاضي كدهاي GLN بايد به نماينده GS1 در كشور خود مراجعه نمايد و يك پيش‌شماره شركتي جهاني (GCP) دريافت نمايد تا با استفاده از آن بتواند مكان‌هاي فيزيكي و ديجيتالي و همچنين فرايندها و شخصيت حقوقي خود را به كمك كدهاي GLN كدگذاري كند.

مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات ايران (GS1 Iran) به عنوان نماينده انحصاري سازمان جهاني GS1‌ در ايران مسئول ارائه پيش‌شماره‌هاي شركتي بين‌المللي است. شما با مراجعه به مركز GS1‌ ايران يا تماس با اين مركز از طريق شماره 88937525 مي‌توانيد راهنمايي‌های لازم براي دريافت پيش‌شماره شركتي و ايجاد و مديريت كدهای GLN را دريافت نماييد. 

 

نحوه دریافت کد GLN به صورت آنلاین

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به وبسایت portal.gs1-ir.org بر روی لینک عضویت کلیک کرده و پس از عضویت درخواست خود را برای کد GLN ثبت کنید.