خدمات GS1 در صنعت لجستیک

خدمات GS1 در صنعت لجستیک: نیاز به جریان اطلاعات صحیح و کامل در سرتاسر زنجیره تأمین برای تمامی ارکان حاضر از تولید‌کننده تا خرده‌فروش جهت دستیابی به کارایی لازم امری مهم و حیاتی می‌باشد. بر همین اساس ردگیری و ردیابی هر واحد حمل‌ونقل شونده در این زنجیره جزء با به کارگیری استاندارد‌های مدون GS1 امکان‌پذیر نمی‌باشد.

خدمات GS1 در صنعت لجستیک: نیاز به جریان اطلاعات صحیح و کامل در سرتاسر زنجیره تأمین برای تمامی ارکان حاضر از تولید‌کننده تا خرده‌فروش جهت دستیابی به کارایی لازم امری مهم و حیاتی می‌باشد. بر همین اساس ردگیری و ردیابی هر واحد حمل‌ونقل شونده در این زنجیره جزء با به کارگیری استاندارد‌های مدون GS1 امکان‌پذیر نمی‌باشد. 

به هر واحد لجستیکی یک شماره سريالي کانتینر ارسالی (SSCC) تخصیص داده می‌شود که برای رهگیری آن در سرتاسر زنجیره تأمین استفاده می‌‌شود. SSCC با سیستم EDI مبادله می‌شود و شماره‌ای منحصر به فرد می‌باشد.خدمات GS1 در بخش لجستیک در 4  بخش ارائه می‌شود که شامل مدیریت تحویل ، مدیریت انبار، مدیریت دارایی و مدیریت حمل‌ونقل می‌باشد.

شرکت‌های پیشتاز چه در عرصه تکنولوژی مانند Philips و چه کمپانی‌هایی که هدایت و رهبری بازار در بخش حمل‌ونقل را بر عهده دارند، دریافته‌اند که تنها راه‌حل موفقیت در بخش لجستیک استفاده از استاندارد های GS1 است.

image001

          شکل1-مدیریت انبار با استاندارد های GS1

 

 ایجاد ارزش در عملیات تجاری ارسال و دریافت کالا

 استفاده Dairy Crest از استانداردهای GS1 به منظور ایجاد بازدهی بیشتر و نیاز به تجارت با Tesco

چالش:

Tesco، یک سوپرمارکت زنجیره‌ای است که توانسته است زمان تحویل کالا‌ها را سرعت ببخشد و همچنین موجودی‌اش را در مراکز توزیع منطقه در فرآیند‌های کارآمد‌تر و کم هزینه‌تر کاهش دهد. Dairy Crest یکی از تأمین‌کننده‌های Tesco، افزایش سطح اتوماسیون زنجیره تأمین را هدف‌گذاری کرده است. شرکای تجاری آن‌ها، یک تیم برای بهبود دقت و جریان اطلاعات در رابطه با تحویل کالا به مراکز توزیع Tesco با برقرار کردن یک استاندارد قوی از خدمات مشتریان تشکیل داده‌اند.

راه حل:

Tesco با Dairy Crest برای استفاده از فناوری تبادل الکترونیکی داده‌ها (EDI) قرارداد بسته است. Dairy Crest برای ارسال محموله کالا، هر پالت را با شماره سريالي کانتینر ارسالی (SSCC) مشخص می‌کند. سیستم مدیریتی انبار Dairy Crest یک پیام آگهی ارسال پیشرفته(ASN)  صادر می‌کند. زمانی که ASN دریافت شود، Tesco درباره پیش برد و وضعیت کالای خاص در محموله اطلاعات دارد و قادر است هر اختلافی را که در انبار کالای اصلی و مورد نظر وجود داشته باشد ، معرفی و شناسایی کند.

مزایا:

برای Dairy Crest با استفاده از برچسب Tesco دقت تحویل کالا با همان مشخصات و ویژگی‌های سفارش داده شده به 99.5 درصد رسید.

  • سیستم مبتنی بر کاغذ و دستی و خطای اطلاعات و همچنین مشکل جستجوی فاکتور‌ها کاهش پیدا کرد و منجر به بهبود جریان نقدی شد.
  • برای Tesco، بهبود وصول کالا، عملیات انبارداری و در دسترس بودن محصولات Dairy Crest برای مصرف‌کنندگان در سراسر فروشگاه‌های زنجیره‌ای حاصل شد.
  • زمان خالی کردن کامیون کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال تخلیه بار یک کامیون 26 پالته از 52 دقیقه به 11 دقیقه کاهش یافت.
  • مزد و خطای نیروی کار انسانی کاهش پیدا کرد.

image002

Dairy Crest با رساندن بیش از یک چهارم میلیون مورد در هفته برای دریافت برچسب به Tesco، یکی از بزرگترین مشتریان آن محسوب می‌شود. برای توزیع این حجم بالا و پاسخگویی و نیاز به رساندن سفارشات در 18 ساعت، Dairy Crest ملزم به بهبود فرآیندهای زنجیره‌تأمین می‌باشد. یکی از مهم‌ترین تغییرات معرفی ASNs توسط Tesco است که دید و اعتبار بیشتری را در طول فرآیند حمل‌ونقل ایجاد کرده است.

ASNs یک پیام الکترونیکی است که اطلاعات دقیق در مورد محصولات فرستاده شده توسط تأمین‌کننده قبل از پیش فرض‌های مصرف‌کننده فراهم می‌کند. آن‌ها با استفاده از تکنولوژی تبادل الکترونیکی داده‌ها (EDI) اطلاعات را به یکدیگر مخابره می‌کنند که اسناد الکترونیکی استاندارد تجارت بین دو شرکت در سیستم‌های کامپیوتری آن‌ها قبلاً مبادله شده و وجود دارد. این اسناد که می‌توانند شامل سفارش خرید، صورت حساب و اطلاعات توزیع باشد، معرفASNs  می‌باشد.

 با کمک ASNs و اسناد الکترونیکی تحویل (ePODs )، Dairy Crest توانسته است کاهش جستجوی کالا را رقم زند و جریان نقدی را بهبود و فعالیت‌های GoodSin را که یکی از مهم‌ترین مشتریان آن است را بهبود ببخشد. رمز عملیات موفق‌آمیز ASNs استفاده از استاندارد های GS1 است که یک زبان مشترک بین Tesco و Dairy Crest را ایجاد کرده است.

 سرعت تحویل:

Dairy Crest که قبلاً یک بخش بازاریابی بود که برای احیای صنعت لبنی ضعیف بریتانیا در سال 1930 تشکیل شده بود، در سال 1996 Dairy Crest تبدیل به یک کمپانی عمومی شد و یک سری فعالیت‌های جدید را آغاز کرد  که توانست 1.63 میلیارد یورو گردش مالی سالیانه‌اش را رشد دهد.

Dairy Crest یکی از تأمین‌کنندگان پیشرو در محصولات لبنی است که شامل برندهای Cathedral City و Clover و Frijj در سوپر مارکت‌های انگلستان است. این شرکت دارای 14 بخش تولیدی و 5300 نفر نیروی کار می‌باشد. محصولاتشان در 40 کشور فروخته می‌شود. اکثر محصولات Dairy Crest از طریق مرکز توزیع ملی (NDC) در شهرهایی مثل Nuneaton و Warwickshire توزیع می‌شود.

با افتتاح NDC برای اولین بار در یک سری از پیشرفت‌هایی که Dairy Crest در فرآیندهای زنجیره‌تأمین ایجاد کرده بود می‌توان به یافتن پیش‌بینی رشد کسب‌و‌کار و مقررات جدید از مشتریان کلیدی آن، مثل Tesco اشاره کرد. به طور خاص، سوپر مارکت زنجیره‌ای توانست سرعت تحویل و انباشت کالاها را  در مراکز توزیع منطقه‏ای با بازدهی بیشتر و هزینه کمتر، افزایش دهد. هدف اصلی Dairy Crest افزایش سطح اتوماسیون در زنجیره تأمین خود بود. تیمی که برای این پروژه تشکیل شده بود، تصمیم به تمرکز بر روی بهبود دقت و جریان اطلاعات مربوط به تحویل کالا‌ها به مرکز توزیع منطقه‌ای Tesco گرفت. چالش این بود که برای ارائه این پیشرفت‌ها می‌بایست از یک استاندارد بزرگ خدمات مشتریان استفاده کرد.

 

image003

 قبل از تحویل گرفتن:

Tesco سیستم سفارشی مبتنی بر فروش و مکان سفارشات خود را با Dairy Crest با استفاده از تکنولوژی تبادل الکترونیکی داده‌ها انجام می‌دهد. محموله‌ها با استفاده از سیستمNDC  شرکت Dairy Crest مونتاژ شده و هر پالت با یک برچسب لجستیک زمانی که به مرکز توزیع منطقه ای Tesco می‌رسند، مشخص شده است که شامل یک شماره سريالي کانتینر ارسالی(SSCC، یک شماره منحصر به فرد GS1 (ارائه شده با یک بارکد) که معرف کالاست. پالت‌های محموله قرار داده شده بر روی کامیون تحویل دهنده، پس از بررسی توسط سیستم مدیریت انبار Dairy Crest پیام ASN صادر می‌کند و برای دریافت تسهیلات و صحت کالاهای سفارش داده شده به Tesco ارسال می‌شود.

ASN دریافت شده توسط Tesco اطلاعات دقیقی را درباره محموله قبل از آنکه برسد، فراهم می‌کند. Tesco می‌تواند اختلافاتی را که بین آنچه که سفارش داده شده و آنچه که خواهد رسید، مشخص کند. به این معنی که می‌تواند دستور ورود کالا و اجازه پرداخت به Dairy Crest رابدون تأخیر صادر کند.

معرفی ASNs هم برای Tesco و هم برای Dairy Crest سودمند است. Tesco اکنون می‌تواند یک نیاز اساسی Dairy Crest برای دریافت کالا در یک زمان‌بندی محدود و فراهم کردن اطلاعات لازم قبل از دریافت کالا را برطرف کند. این شرکت با برچسب‌های Tesco توانسته است دقت دریافت کالا را تا 99.5 درصد افزایش دهد.

با توجه به این مقررات Dairy Crest می‌تواند یک رابطه تجاری عالی با یک مشتری کلیدی حفظ کند. با استفاده از ASNs و ePODs در تجارت Dairy Crest تعداد سیستم‌های مبتنی بر کاغذ کاهش یافته است که در نتیجه خطای اطلاعات و داده‌ها کاهش می‌یابد. این بدان معنی است که Dairy Crest صورت حساب‌های کمتری دریافت می‌کند و اين موضوع باعث می‌شود كه جریان مالی خوبی به‌وجود بیاید.

Tesco هم اکنون می‌تواند بر روی عملیات دریافت کالا و انبار‌داری را پیش از رسیدن آن‌ها از مراکز توزیع برنامه‌ریزی کند. این مهم است زمانی که یک حجم زیادی از کالا‌ها درگیر هستند نیاز به اختصاص دادن فعالیت‌های دستی بر روی آن‌ها وجود دارد. اما Tesco با یک سیستم کارآمد‌تر برای دریافت کالا، می‌تواند اطمینان دهد از اینکه مشتریان به محصولات Dairy Crest در همه زمان‌ها در تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای دسترسی خواهند داشت.

مطالعات اخیر نشان داده است که ASNs زمان خالی کردن پالت‌های کامیون‌های بارگیری را کاهش داده است بطوریکه اگر یک کامیون 26 پالته در 52 دقیقه خالی می‌شد، اکنون در 11 دقیقه با استفاده از برچسب های لجستیک GS1 خالی می‌شود. ASNs مداخله انسانی شرکت Tescoرا در زمانی که کالا‌ها می‌رسند، کاهش می‌دهد که در نتیجه خطاها کمتر شده و هزینه نیروی کار کاهش می‌یابد.

 

ادامه مقاله