خدمات GS1 در بخش‌های مختلف قسمت اول

سازمان جهانی GS1 با استفاده از استاندارد‌های خود اقدام به ارائه را‌هکار‌ها و خدماتی در حوزه‌های مختلفی همچون خرده‌فروشی، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل و لجستیک، خدمات غذایی، صنعت مالی، بانکداری، پوشاک و غیره کرد‌ه‌است که در این فصل به صورت مختصر برخی از این خدمات توضیح داده خواهد شد.

سازمان جهانی GS1 با استفاده از استاندارد‌های خود اقدام به ارائه را‌هکار‌ها و خدماتی در حوزه‌های مختلفی همچون خرده‌فروشی، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل و لجستیک، خدمات غذایی، صنعت مالی، بانکداری، پوشاک و غیره کرد‌ه‌است که در این فصل به صورت مختصر برخی از این خدمات توضیح داده خواهد شد.

محصولات و خدمات سازمان جهانی GS1 به صورت کلی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مدیریت پیش‌شماره یکتای جهانی شرکت‌های ایرانی و کمک به کدگذاری کالاهای تجاری و محموله‌های آنها و تخصیص بارکد
 • کمک به شناسه‌دار کردن مکان‌های فیزیکی و موقعیت‌های مؤثر در زنجیره تأمین (مانند تولیدی، مرکز پخش، خرده‌فروشی و …)
 • ثبت و اطلاع‌رسانی مشخصات شرکت‌های ارائه‌کننده محصولات تجاری در سایت بین‌المللی Gepir
 • آموزش و مشاوره درباره پیاده‌سازی سیستم‌های کدینگ و راه‌حل‌های بهبود فرایندهای زنجیره تأمین و عرضه کالاها و خدمات
  علاوه بر خدمات ذکر شده در بالا، سازمان GS1 در چهار بخش اصلی به ارائه خدمات می‌پردازد که در ادامه چهار بخش اصلی به همراه خدمات ارائه شده ذکر می‌شود:
  – بخش کالاهای خرده‌فروشی
  o سیستم ردیابی و رهگیری
  o توسعه پایدار
  o ایمنی مشتری
  o کیفیت داده‌ها
  – بخش بهداشت و درمان
  o ایمنی بیمار
  o تدارکات الکترونیکی
  o ردیابی دارو و تجهیزات پزشکی
  o شناسایی تجهیزات پزشکی (UDI)
  – بخش حمل ونقل و لجستیک
  o مدیریت حمل و نقل
  o مدیریت عمده‌فروشی
  o مدیریت تحویل
  o مدیریت اموال
  o مدیریت فرآیندهای مرزی
  – خدمات غذایی
  در ادامه به شرح تفصیلی خدمات GS1 در حوزه‌های مختلف پرداخته می‌شود.

services gs1

 1- خدمات GS1

خدمات GS1 فعالیت هایی است که برای تسهیل و کمک در خصوص کارکرد های GS1 به اعضاء و سایر افراد ارائه می شود. هر یک از خدمات GS1 در سطح جهان در دسترس است و قابلیت سازگاری با خیلی از کارکردها را دارد. مسئولیت تأمین خدمات و پشتیبانی کاربران بین سه بخش دفتر جهانی GS1، سازمانهای عضو GS1، و ارائه دهندگان خدمات به عنوان شخص سوم تقسیم شده است.
برخی از خدمات GS1 برنامه های آموزشی و برخی دیگر فعالیت های پشتیبانی مشتریان است. سایر خدمات GS1 ارتباط مستقیم تری با سیستم معماری GS1، استانداردهای GS1 و سیستم‌های اطلاعاتی مورد نیاز کاربران نهایی دارد. این خدمات، ستون فقراتی فراهم می کند که موجب شناسایی و لینک کاربران نهایی به همدیگر شده و کاربران نهایی و ارائه دهندگان خدمات را قادر می‌سازد تا انواع خدمات دارای ارزش افزوده را بر اساس استانداردهای شناسایی GS1 مهیا کنند.

gs1 services

GS1-2 و تجارت الکترونیکی

GS1 در سال ۲۰۰۷ اولین سند جامع استراتژیک خود برای تجارت الکترونیکی را تدوین نموده‌است. متعاقب آن پیشرفت‌های زیادی در دستیابی به اهداف استراتژیک، توسط دفتر جهانی GS1 و سازمان‌های عضو GS1 بوجود آمد. اما با توجه به اینکه محیط کسب‌و‌کار و شرایط همیشه در حال تغییر است، در سال ۲۰۱۰، استراتژی تجارت الکترونیکی بازبینی و سند جدیدی تحت عنوان”GS1 eCom 2010 Strategy” تدوین و منتشر شد.
در سند راهبردی جدید، GS1 eCom 2010 Strategy، یک نقشه راه بالادستی برای توسعه آینده GS1 eCom و پلتفرم مشترک برای تمامی فعالیت‌های GS1 در دفتر جهانی و سازمان‌های عضو ارائه شده‌است. در ادامه خلاصه‌ای از راهبردها و برنامه-های استراتژی GS1 eCom 2010 Strategy تشریح شده است.
چشم انداز و ماموریت استراتژی تجارت الکترونیکیGS1 :
GS1 eCom بستری است که در آن طرف‌های تجاری بتوانند در همه صنایع و مکان‌های جغرافیایی با هم همکاری نمایند. این چشم‌انداز GS1 را به عنوان یک سازمان جهانی و مدیریت کننده چارچوب بنیادی لازم، برای تقویت تجارت جهانی مطرح کرده‌است.
ماموریت GS1 eCom فراهم نمودن و مدیریت زبان کسب‌و‌کار و تجارت جهانی مشترک می‌باشد که در قالب eCom فنی، متناسب با جامعه هدف و خدمات پشتیبانی به منظور تسهیل ارتباط بین شرکای تجاری ارائه شده‌است. مجریان می‌توانند اقدام به استفاده مستقیم این قالب با شرکای تجاری خود و یا ترجمه مشخصات ارائه شده توسط سازمان‌های عضو نمایند.
GS1eCom به دنبال دستیابی به قابلیت همکاری جهانی، از طریق اهداف استراتژیک سه گانه زیر است:
۱. GS1 محتوای تجاری را از ملاحظات فنی جدا می‌نماید، طوری که فرآیندها، شرایط و اصطلاحات تجاری هماهنگ و استاندارد می‌شوند.
۲. پشتیبانی پیاده‌سازی و ظرفیت‌سازی GS1 به منظور تکمیل سرمایه گذاری های صورت گرفته برای توسعه استاندارد‌ها در سال‌های اخیر، افزایش خواهد یافت.
۳. GS1 با پشتیبانی بهتر از اعضا، در پاسخ به چالش‌های فزآینده جهان کسب‌و‌کار، ارزش افزوده سیستم‌های قابل نصب خود را افزایش می‌دهد.
برنامه GS1 eCOM به شرح زیر است:
طراحی زبان تجاری مشترک جهانی(GS1 BMS) برای همسویی با استانداردهای معناییUN/CEFACT. دفتر جهانیGS1 و سازمان های عضو، مشارکت فعالی در توسعه و نگهداری استانداردهای UN/CEFACT دارند تا نیازهای کاربران در تدوین استانداردها محقق شود.
پشتیبانی از شرکت‌ها برای استفاده از زبان تجاری مشترک جهانی از طریق:

 • فراهم سازی مشخصات ترجمه بین زبان مشترک جهانی و دیگر زبان‌ها
 • ارتقای دستورالعمل های مستندسازی و پیاده سازی
 • تقویت فرهنگ داده‌های جهانیGS1 به منظور ارائه تفسیر یکسان از فرآیندها و داده‌های تجاری
 • تداوم در حفظ و نگهداری EANCOM و GS1 XML
  برای بخش‌های جدید و فضاهای خالی (مثل دولت الکترونیکی و آموزش و یادگیری)، بخصوص دولت الکترونیکی، استاندارد UN/CEFACT XML به عنوان یک گزینه مطرح است. استاندارد XML مبتنی بر UN/CEFACT در بخش‌های موجود مثل خرده فروشی نیز قابل توسعه است، اما این امر مستلزم درخواست قوی کاربران حداقل از ۵ کشور و تصویب تیم راهبری GS1 می‌باشد.
  از سویی دیگر GS1 استانداردهایی را برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات کسب‌و‌کار طراحی نموده است. این استانداردها هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز باشد داده ها به طور خودکار بین دو یا چند کاربر نهایی تراکنش پیدا کنند. در چنین شرایطی، کاربران نهایی درگیر، باید درک مشترکی از ساختار و معنای اطلاعات کسب‌و‌کار داشته باشند و این منجر به پیدایش استانداردهایی ازGS1 که محتوای اطلاعات کسب‌و‌کار را تعریف می نماید، می گردد. علاوه بر این، کاربران نهایی باید روشی مورد توافق برای برقراری ارتباط داده ها بین خودشان داشته باشند و این منجر به پیدایش استانداردهایGS1 برای ارتباط اطلاعات کسب‌و‌کار می شود. در نهایت، به دلیل طبیعت باز زنجیره‌تامین، ممکن است که یک کاربر نهایی همیشه از قبل نداند که اطلاعات کسب‌و‌کار مربوطه را کجا پیدا کند و این منجر به پیدایش استانداردهای تبادل اطلاعات GS1، در سراسر زنجیره‌تامین می گردد.
  در یک محیط بین المللی، این استانداردها باید نیاز جریان بدون درز داده ها در سراسر جهان با لزوم احترام به حاکمیت ملی و مقررات محلی را برآورده نمایند. این امر منجر به اصول فدراسیون مرتبط در سراسر جهان شده است که به اطلاع رسانی در خصوص طراحی خدمات GS1 کمک می نماید.

 

برای مشاهده ادامه مقاله فوق از صفحه e-code بازدید نمایید.