خدمات ایرانکد

ایران کد یا شناسه ملی کالا چه کاربردهایی دارد؟

در بخش‌هایی از صنعت که سیستم‌های مبادلاتی بین اعضای متفاوتی وجود دارد، در صورتی که تبادل اطلاعات بین اعضاء، استاندارد و مشترک نشده باشند، جریان اطلاعات بسیار دشوار، زمان‌بر، پر هزینه و در برخی اوقات غیر ممکن خواهد شد. برخی از کاربردها به شرح زیر است:

  • نظام طبقه بندی ملی کالا و خدمات
  • کاتالوگ جامع اطلاعات محصول و تولیده کننده محصولات
  • سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (سامانه ستاد)
  • سامانه ثبت معاملات نفتی ثامن
  • اخذ مجوز واردات و مجوز کارگاه‎های تولیدی

ایرانکد

 

خدمات صدور کد ملّی

نظام ایران‌کد برای هر کالایی که در سطح کشور عرضه می‌شود بر اساس اطلاعات اظهاری عرضه‌کننده آن کالا یک کد ملّی شانزده رقمی صادر کرده و شناسنامه آن کالا را در قالب کاتالوگ الکترونیکی منتشر می‌کند. در این نظام با استفاده از رویه‌ها، استانداردها و به ویژه ابزار خبره طبقه‌بندی و کدگذاری کالاها و خدمات، زبان مشترک و مفاهیم همسانی در سطح ملی ایجاد شده و کلیه اطلاعات اعتباری کالاها و خدمات از قبیل مراجع عرضه‌کننده، مشخصات فنی، استانداردهای ملی و بین‌المللی و … ثبت، ذخیره، ساماندهی و منتشر می‌گردد.

خدمات کد ملی ایرانکد

 

خدمات GS1

ایران‌کد به عنوان نماینده GS1 در ایران خدمات ارائه کد‌های GTIN را که برای سیستم‌های خرده فروشی بیشترین کاربرد را دارد، انجام می‌دهد. بدین ترتیب، شرکتی که برای محصولات خود نیازمند دریافت این کد است لازم است نخست به عضویت ایران‌کد در آید. پس از عضویت، برای هر کد ملّی ثبت شده در سیستم، کد GS1 نیز به همراه بارکد مرتبط، تهیه شده و در اختیار عضو قرار می‌گیرد.