جلسه هم‌اندیشی مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری با دکتر صبوری

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، در راستای معرفی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های مرکز جهت بهینه‌سازی زیرساخت کسب‌وکار و زنجیره تأمین کشور، جلسه هم‌اندیشی در بعدازظهر چهارشنبه مورخ ۱۳/۰۹/۱۳۹۸ با حضور آقای دکتر صبوری، مشاور اقتصادی قائم مقام وزارت صمت در مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، در راستای معرفی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های مرکز جهت بهینه‌سازی زیرساخت کسب‌وکار و زنجیره تأمین کشور، جلسه هم‌اندیشی در بعدازظهر چهارشنبه مورخ ۱۳/۰۹/۱۳۹۸ با حضور آقای دکتر صبوری، مشاور اقتصادی قائم مقام وزیر صمت در مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران برگزار شد. در این جلسه که آقایان دکتر یاورزاده و دکتر حیدری به عنوان اعضای جدید هیئت مدیره مرکز و آقای مهندس ملکی مدیرعامل و جمعی از مدیران مرکز حضور داشتند ظرفیت و توانمندی‌های مرکز در حوزه بارکد ارائه شد. از جمله مهمترین مباحثی که در این جلسه ارائه شد، معرفی پلتفرم صدور انواع کدهای GS1 برای کالا و خدمات، سامانه ردیابی کالاهای شبکه توزیع برق کشور، سامانه قیمت‌گذاری کالا و سامانه کدینگ خدمات بود.

مدیرعامل مرکز ملی شمار‌گذاری کالا و خدمات ایران نقش بارکدها را در تسهیل مبادلات تجاری کشور و مدیریت صحیح اطلاعات کالا بیان کرده و سامانه‌های آماده بهره‌برداری مرکز را معرفی کرد. همچنین به تشریح سامانه ردیابی کالاهای شبکه توزیع برق کشور که در برخی استان‌ها عملیاتی شده پرداخته و بر تأثیر آن در شفافیت و سرعت زنجیره ‌تأمین تأکید کرد.

وی افزود نظر به آنکه انواع بارکدهای استاندارد، توسط سازمان جهانی GS1 صادر، منتشر و در دسترس قرار گرفته است؛ کشور ایران نیز می‌تواند با به‌کارگیری سامانه‌های موجود همانند کشورهای پیشرفته صنعتی، موفق به بهره‌برداری بیشتر از انواع از بارکدها مانند دیتابار شده و باعث کاهش هزینه‌های زنجیره تأمین و افزایش سرعت در جابجایی اطلاعات و کالا شود.

 آقای دکتر صبوری ضمن استقبال از سامانه‌های مرکز ابراز امیدواری کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت بتواند از این پتانسیل‌ها به نحو احسن بهره ببرد.

هیئت مدیره و مدیران مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران نیز آمادگی خود را جهت همکاری با نهادها و ارگان‌های اجرایی کشور جهت عملیاتی نمودن راهکارهای استاندارد GS1 اعلام کردند .