تجربه استفاده از سامانه ETS توسط شرکت توزیع برق مشهد

بیان تجربیات مهندس ابوترابی مدیر دفتر نظارت بر سازندگان و تأمین‌کنندگان شرکت توزیع برق مشهد، در مورد سامانه ETS
مهندس ابوترابی ضمن ابراز خرسندی از فرصت پیش‌آمده برای به اشتراک‌گذاری تجربیات گفتند موضوع کد‌گذاری و کنترل کیفی کالا از جانب شرکت توزیع به‌طور مشخص در حال پیگیری است. ایشان بیان کردند ردگیری و کنترل اصالت چالشی است که شرکت‌های توزیع برق از گذشته تاکنون با آن درگیر بوده و به طبع موضوع کنترل کیفیت کالا را تحت تأثیر خود قرار داده است.

وی افزود این مسئله باعث شکل‌گیری پروژه‌ای با عنوان رهگیری کالا و بهبود نظام کنترل کیفیت کالای ورودی به شرکت در سال ۱۳۹۲ از سوی کمیته راهبردی به دفتر مهندسی توزیع برق شد و ۴ دلیل اصلی را برای آن بیان نمودند که عبارت‌اند از:
۱. اهمیت رهگیری و کنترل کیفیت کالاهای ورودی به شرکت ازلحاظ ریالی 
۲. اهمیت رهگیری و کنترل کیفیت کالاهای ورودی به شرکت ازلحاظ دستیابی به اهداف استراتژیک شرکت در ۱۴۰۵ پلاس
۳. اهمیت رهگیری و کنترل کیفیت کالاهای ورودی به شرکت ازلحاظ جلوگیری از هزینه‌های بالای تعمیرات، و نگهداری تجهیزات در آینده
۴. اهمیت رهگیری و کنترل کیفیت کالاهای ورودی به شرکت ازلحاظ جلوگیری از هزینه‌های پنهان
در ادامه در مورد تحلیل وضعیت موجود افزودند که نواقص شرکت‌های توزیع شامل موارد زیر است: 
۱. عدم وجود چک‌لیست‌های کنترلی مطابق با استاندارد
۲. عدم وجود روش‌های مدون و استاندارد و روش‌های بازرسی و آزمون برای کنترل کیفیت کالاهای ورودی به شرکت
۳. عدم وجود نرم‌افزار و سیستم مناسب برای ثبت نتایج کنترل‌های انجام‌شده و نگهداری و بایگانی سوابق
۴. عدم وجود سیستم رهگیری کالا
۵. عدم وجود نرم‌افزار مناسب برای گزارش‌گیری و استفاده از نتایج ثبت کنترل‌های انجام‌شده در آینده
۶. عدم امکان استفاده از نتایج کنترلی ثبت‌شده درگذشته برای امتیازدهی به تأمین‌کنندگان کالا
۷. عدم وجود راهکار مناسب برای اطلاع‌رسانی نتایج کنترلی کالا به تأمین‌کنندگان و سایر مصرف‌کنندگان
وی در ادامه بیان کردند این پروژه باعث کنترل کیفیت کالا از مبدأ می‌شود همچنین باعث کدگذاری و امکان قابلیت رهگیری کالا از محل تولید تا محل نصب می‌گردد و باعث ثبت اطلاعات کالا و نگهداری سوابق مربوط به کالا تا پایان عمر و زمان اسقاط شدن نیز می‌شود.
ابوترابی در ادامه افزود، دفتر مهندسی پس از مکلف شدن به انجام این پروژه به بررسی راهکاری‌های موجود پرداخت و جلسات متعددی با بخش‌های مختلف برگزار نمود و درنهایت منجر به موضوع استفاده از تگ‌های RFID گردید تا از آن‌ حامل‌های داده برای ثبت اطلاعات بر روی کالا استفاده گردد و درنهایت منجر به رهگیری کالا شود؛ اما پس از انجام بررسی‌های فراوان، این موضوع استنباط گردید که استفاده از تکنولوژی RFID بخشی از فرآیند است. وی ادامه داد پیگیری روند اجرای پروژه باعث آشنایی با مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران گشت و باب جدیدی را برای شرکت توزیع دررسیدن به اهداف پروژه گشود. پس از برگزاری جلسات متعدد و بحث پیرامون موضوعات گسترده، درنتیجه منجر به تدوین تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت توزیع نیروی برق مشهد و مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران گردید. تجربه‌ی موفق مرکز در پروژه‌های قبلی نظیر پروژه بزرگ شرکت نفت، منجر به تهیه نرم‌افزار فعلی شد. این نرم‌افزار به‌صورت پایلوت در برق مشهد اجرا و دائماً در حال اصلاح و بهبود است.
مهندس ابوترابی برنامه‌های شرکت توزیع نیروی برق مشهد در سال ۹۷ را در سه بند ارائه داد:
۱- ورود حداقل ۱۵ شرکت در پروسه سیستم رهگیری کالا و شروع به فعالیت آن‌ها در این سیستم
۲- پیگیری لازم برای تکمیل شدن نرم‌افزار و رفع اشکالات احتمالی سیستم نرم‌افزار و سخت‌افزاری موردنیاز
۳- پیگیری ارتباط نرم‌افزار تهیه‌شده توسط مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران با نرم‌افزار ERP در شرکت توزیع نیروی برق مشهد
ابوترابی در مورد مزایای استفاده از سامانه ETS گفت: با این سامانه چک‌لیست‌های کنترلی تهیه و یکسان‌سازی می‌شود، همچنین امکان ایجاد روش‌های مدون و استاندارد بازرسی و آزمون برای کنترل کیفیت کالاهای ورودی به شرکت تعبیه‌شده است و سیستم مناسب برای ثبت نتایج کنترل‌های انجام‌شده و نگهداری و بایگانی سوابق وجود دارد.
مهندس ابوترابی مدیر دفتر نظارت بر سازندگان و تأمین‌کنندگان شرکت توزیع برق مشهد در خاتمه صحبت‌هایش پیشنهاد‌هایی را برای سایر شرکت‌های توزیع، توانیر و مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران مطرح نمود:
۱- درصورتی‌که بخواهیم کالای باکیفیت در شبکه داشته باشیم نیاز به سیستم رهگیری کالا است و در صورتی این سیستم موفق و فراگیر خواهد شد که تمام شرکت‌های توزیع از آن استقبال نموده و شرکت توانیر نیز از این سیستم حمایت نماید.
۲- شرکت توانیر با برگزاری جلسات آموزشی و پیگیری موضوع، جاری شدن و استقرار این سامانه در شرکت‌های توزیع را پیگیری نماید.
۳- برای تکمیل شدن این سیستم و فرایند باید در کنار این سیستم مشاوران کنترل کیفیت کالای قوی و متخصص نیز وارد پروسه شوند.