برقراری شفافیت در زنجیره تأمین پوشاک، از منبع تأمین تا مشتری به‌کمک استانداردهای GS1

سازمان جهانی GS1‌، با طراحی و ارائه راهکارهای استاندارد، این امکان را برای فعالان حوزه پوشاک و سایر کالاهای تجاری عمومی فراهم نموده است که محصولات خود را از منبع تأمین مواد اولیه تا زمانی که به دست مصرف‌کننده برسد، ردیابی کنند. این ردیابی، تضمین‌ می‌کند که فرایند توزیع محصول، در هر کانال توزیع یا مسیر توزیعی که انجام شود، تحت کنترل بوده و در نتیجه، محصول صحیح در مکان صحیح و در زمان صحیح به دست مشتری برسد.

 

۱- مقدمه

 

سازمان جهانی GS1‌، با طراحی و ارائه راهکارهای استاندارد، این امکان را برای فعالان حوزه پوشاک و سایر کالاهای تجاری عمومی فراهم نموده است که محصولات خود را از منبع تأمین مواد اولیه تا زمانی که به دست مصرف‌کننده برسد، ردیابی کنند. این ردیابی، تضمین‌ میکند که فرایند توزیع محصول، در هر کانال توزیع یا مسیر توزیعی که انجام شود، تحت کنترل بوده و در نتیجه، محصول صحیح در مکان صحیح و در زمان صحیح به دست مشتری برسد.

 

۲- مسائلی که امروزه، این صنعت با آن مواجه است

 

یکی از مهمترین مسائل موجود در صنعت توزیع کالاهای تجاری عمومی و خصوصا صنعت پوشاک وجود دارد، بهبود دقت در کنترل موجودی و افزایش شفافیت در زنجیره‌های تأمین و تقاضا به‌منظور کاهش خطاهای کاری، بهبود بازدهی و در نهایت، افزایش رضایت مشتری در عین برآورده‌کردن الزامات مرتبط با تولید و عرضه و تبادل اطلاعات محصول است.

در دنیای امروزه که کانال‌های توزیع خرده‌فروشی متعدد بوده و کانال‌های تبادل اطلاعات نیز چندگانه و متنوع هستند، مشتریان نیز انتظار بیشتری از تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان دارند و کنترل آن‌ها بر فرایند سفارش و خریدشان نیز بیشتر شده است. مشتریان امروز، می‌خواهند اطلاعات دقیق محصول را به‌صورت بی‌درنگ و فوری در اختیار داشته باشند و اگر محصولی را که به دنبال آن هستند در موتورهای جستجو، در اپلیکیشن‌های موبایل یا روی قفسه فروشگاه، به‌راحتی و در کمترین زمان ممکن پیدا نکنند، از خرید منصرف می‌شوند و به سراغ محصول تولیدی شرکت رقیب می‌روند که این اتفاق، بدترین کابوس برای یک تولیدکننده است.
علاوه‌براین، برقراری الزامات Omni-Channel نیز که منجر به برندینگ دیجیتال بهتر برای شرکت‌ها می‌شود، یکی دیگر از حوزه‌های تمرکز تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان است.
مواجهه با تمامی مسائل ذکرشده و ایجاد راهکاری برای بهبود و ارتقاء کمی و کیفی شاخص‌ها، نیازمند برقراری نظام کنترل سیستمی و ردیابی استانداردی است که در زنجیره‌های تأمین بین‌المللی کار کند و با الزامات بین‌المللی نیز هماهنگ باشد.

 

۳- راهکار GS1 برای فائق‌آمدن بر مسائل موجود

 

برای حل مسائل حوزه پوشاک و کالاهای تجاری عمومی، لازم است کارگروهی از فعالان باتجربه در این صنایع و متخصصان متبحر GS1 تشکیل شده و راهکارها، مدل‌ها، فرایندها و برنامه‌ها تدوین شود.

معمولا از اعضای هیأت‌مدیره شرکتهای بزرگ و موفق این صنایع نیز در کارگروه مذکور حضور دارند و توافق می‌کنند که راهکار استاندارد نهایی را که حاصل جلسات متعدد کارشناسی و مدیریتی در این کارگروه است، در شرکت‌های خود پیاده‌سازی کنند تا راهکار مربوطه ترویج شده و توسعه یابد. مهمترین حوزه تمرکز این کارگروه‌ها موارد زیر است:

 •  شناسایی مکان‌ها با استفاده از شماره‌های جهانی مکان (GLNs)
 •  شناسایی نوع محصول با استفاده از شماره‌های جهانی قلم‌کالای تجاری (GTINs)
 •  شناسایی تک‌تک محصولات با استفاده از شماره سریالی قلم‌کالای تجاری (SGTINs)
 •  شناسایی واحدهای لجستیکی با استفاده از کدهای سریالی کانتینر ارسالی (SSCCs)
 •  رمزنگاری شناسه‌های استاندارد GS1 در تگ‌های RFID با استفاده از کدهای الکترونیکی محصول (EPCs)
 •  تبادل اطلاعات محصول از طریق شبکه جهانی همگام‌سازی داده‌ها (GDSN)
 •  تبادل اطلاعات رویدادهای فیزیکی مرتبط با محصول و وضعیت محصول با سرویس‌های اطلاعاتی کد محصول (EPCIS)

۴- از چه استانداردهایی استفاد می‌شود؟

استانداردهای GS1‌ برای شناسایی، ذخیره داده‌ها و تبادل اطلاعات درباره محصولات، مکان‌ها و نظایر آن، این امکان را به شرکت‌ها می‌دهند که با زبان مشترک با هم ارتباط برقرار کنند و کسب‌وکار خود را توسعه دهند.

۴-۱ . استانداردهای شناسایی (شناسه‌ها)

 

اولین دسته از استانداردهای GS1، استانداردهای شناسایی هستند که برای شناسایی یکتای تمامی محصولات (اقلام تجاری)، واحدهای لجستیکی، مکان‌ها، دارایی‌ها و روابط خدماتی در سراسر زنجیره تأمین از تولیدکننده تا مشتری استفاده می‌شوند. همچنین، این شماره‌ها پیوندی بین قلم و اطلاعات وابسته به آن ایجاد می‌کنند. مهمترین شناسه‌های قابل استفاده عبارتند از:

 •  در سطح شرکت‌ها: پیش‌شماره جهانی شرکت (GCP) و شماره جهانی مکان (GLN)
 •  در سطح محصول: شماره جهانی قلم‌کالای تجاری (GTIN) و شماره سریالی قلم‌کالای تجاری (EPC/SGTIN)
 •  در سطح دارایی‌ها: شناسه جهانی دارایی اختصاصی (GIAI) و شناسه جهانی دارایی برگشتنی (GRAI)
 •  در سطح مکان‌ها: شماره جهانی مکان (GLN)
 •  در سطح واحدهای لجستیکی: کد سریالی کانتینر ارسالی (SSCC) و شماره جهانی شناسایی محموله‌ها (GSIN)
 •  در سطح روابط خدماتی: شماره جهانی رابطه خدماتی (GSRN) و شناسه جهانی نوع سند (GDTI)

ادامه مقاله برقراری شفافیت در زنجیره تأمین پوشاک، از منبع تأمین تا مشتری به‌کمک استانداردهای GS1