بارکد و مزایای آن

بارکد چیست؟ به زبان ساده بارکد، مجموعه ای از میله‌ها یا خطوط سیاه‌رنگی که معمولاً بر روی زمینه‌ای سفید چاپ می شود و به وسیله آن کالای خریداری‌شده شناسایی شده و اطلاعات اساسی محصول با اسکن آن مشخص می‌گردد.

بارکد چیست؟ به زبان ساده بارکد، مجموعه ای از میله‌ها یا خطوط سیاه‌رنگی که معمولاً بر روی زمینه‌ای سفید چاپ می شود و به وسیله آن کالای خریداری‌شده شناسایی شده و اطلاعات اساسی محصول با اسکن آن مشخص می‌گردد.

معجزه شگفت انگیز قرارگیری اعداد کنار یکدیگر در عین سادگی وقتی در قالب یک بارکد استاندارد قرار می‌گیرد کارایی و تحول عظیمی در سرتاسر زنجیره ‌تأمین بوجود می‌آورد.

این خطوط سیاه و سفید دنیای امروز، ما را در بزرگترین صنعت دنیا یعنی صنعت خرده‌فروشی متحول کرده‌اند، “بازاری به وسعت تمام جمعیت کره زمین“.

در این مقاله قصد داریم شما را با دنیای شگفت‌انگیز بارکدها بیشتر آشنا کنیم، با استفاده از این اعداد شگفت‌انگیز، سرعت فروش کالاهای خود را در زنجیره تامین بالا ببرید و در نهایت ایمنی و شفافیت را به یکدیگر هدیه دهید. همچنین با شناخت بارکدهای مورد اعتماد، از کالاهای اصیل و معتبر حمایت کرده و به اقتصاد کشور کمک کنید.

۷ مزایایی بارکد که می تواند در شناساندن آن به شما کمک کند:

۱)پیشگیری از تقلب:

امروزه با توجه به حجم بالای تقلب و وجود محصولات کپی و غیر اصل در بازار، ضروری است که منحصر به فرد بودن محصول خود را حفظ کنید.

۲)هزینه ناچیز بارکد: 

برخلاف تفکر عامیانه، بارکد هزینه گزافی ندارد و در واقع سرمایه‌ای برای شماست تا هویت محصولتان شناخته شود.

۳)سلامت مصرف کننده:

یکی از وظایف مهم بارکد را می توان تضمین سلامت مصرف کننده در موادغذایی، دارو و … دانست. سالیانه افراد زیادی به دلیل مصرف مواد آرایشی-بهداشتی تقلبی به بیماری‌های زیادی مبتلا می‌گردند.

 ۴)جلوگیری از جعل برند:

برای صاحبان برند از پرکاربردترین وظایف بارکد، جلوگیری از جعل شدن برندشان است. یکتایی محصول از موارد مهم برای صاحبان یک برند تلقی می‌شود.

۵)اطمینان از اصالت کالا:

مهم‌ترین مسئله برای مشتریان در خرید یک محصول این است که از اصل بودن کالا اطمینان پیدا کند.

۶)قابلیت ردیابی محصولات و استعلام موجودی:

شما به عنوان یک مشتری می‌توناید به‌راحتی از موجودی یک محصول در یک فروشگاه اطمینان حاصل کنید و به عنوان یک تولیدکننده می‌توانید محصول تولیدی خود را در هر نقطه از زنجیره تامین ردیابی نمایید.

۷)جلوگیری از ورود مجدد اطلاعات محصول بصورت تکی وعدم ایجاد صف در فروشگاه‌ها:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وجود بارکد، دیگر نیازی به ورود دستی بارکدها و انتظار مشتری در فروشگاه‌ها نیست.

با روی کار آمدن بارکدها، تحول عظیمی در صنعت خرده‌فروشی به وجود آمد. تمامی صندوق‌های فروشگاهی مجهز به دستگاه‌های بارکد خوان یا بارکد اسکنر شدند. این قرائت‌گر ساده با  صدای بیب بیب کوتاه خود به سرعت اطلاعات مربوط به هر کالا را وارد سامانه صندوق فروشگاهی نموده و مبلغ کالا به سرعت بدون خطای انسانی در صندوق محاسبه می‌شود و این مکانیزاسیون به از بین رفتن صف‌های طولانی شکل در نقاط فروش (pos)، بالارفتن سرعت و دقت خوانش اطلاعات و نهایتاً کاهش خطا منجر می‌شود.