انقلاب صنعتی چهارم؛ تولید هوشمند برای آینده (بخش پایانی)

مقدمه
فرآیندهای تولید فیزیکی – مجازی، ماشین‌های هوشمندی را فراهم کرده است تا سیستم‌های تدارکات و تسهیلات تولید موجب ترکیب بی‌همتایی برمبنای فن‌آوری اطلاعات و تولیدات شبکه‌ای باشند. یکی از پروژه‌های ده‌گانه آینده‌نگر که توسط دولت آلمان به‌عنوان بخشی از برنامه استراتژی‌های پیشرفته سال ۲۰۲۰ به جهت پیگیری اهداف مبتکرانه در یک بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله برای رویارویی با انقلاب صنعتی چهارم هدف‌گذاری شده است، فرصت‌های بزرگی را برای کشور آلمان به جهت تضمین نقش تکنولوژیکی و استمرار رهبری این کشور به‌عنوان توسعه‌دهنده بازار مناسب برای انقلاب صنعتی چهارم به وجود می‌آورد. آلمان شرایط ایده آلی برای تبدیل‌شدن به یک رهبر جهانی در ارائه راهکارهای مبتکرانه، خلاقیت، تکنولوژی تولیدات اینترنت محور و ارائه خدمات مربوط به آن را داراست. رهبری تکنولوژیکی در زمینه تولیدات، خودکارسازی و سامانه‌های نهفته نرم‌افزار محور و همچنین شبکه صنعتی قدرتمند تاریخی آن، زیربنایی است برای موفقیت‌های طولانی‌مدت آلمان در پروژه‌های مرتبط با انقلاب صنعتی چهارم. در ادامه مبحث انقلاب صنعتی چهارم همان‌طور که اشاره شد اقدام به ترجمه نقشه راه ملی کشور آلمان به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در اجرای برنامه‌های زیربنایی برای تحقق این امر در سطح ملی و بین‌المللی و بررسی مسیر طی شده توسط این کشور به عنوان بخش پایانی، می پردازیم.
کارخانجات هوشمند؛
۱- آینده؛ خط تولیدهای خودکار شده
ادغام دنیای فیزیکی با دنیای مجازی به عنوان یکی از نتایج موثر برقراری سامانه های فیزیکی- مجازی آغاز گر عصری جدید به سمت انقلاب صنعتی چهارم است که با نام کارخانجات هوشمند نامیده شد و برقراری سامانه های فیزیکی- مجازی در فرایند تولید محصول موجب تولد کارخانجات هوشمند گردید که در مقایسه با روش های سنتی تولید محصولات، دارای کیفیت بالاتر، سرعت تولید بیشتر و مزایای اقتصادی دیگری بودند. کارخانجات هوشمند بر اساس توسعه پایدار و ایجاد کسب و کار خدمات محور تعریف می شوند و انطباق پذیری، انعطاف پذیری، قابلیت خود تطبیقی و مدیریت خطر پذیری و تاب آوری از دیگر خصوصیات کارخانجات هوشمند معرفی شده است.
۲- خودکارسازی؛ مشخصه اصلی کارخانجات هوشمند:
ایده ایجاد کارخانجات هوشمند با استفاده از شبکه ای قابل انعطاف از سامانه های محصولات فیزیکی- مجازی محور که تا حد بسیار زیادی و به صورت خودکار بر فرایند های تولید نظارت دارند محقق می شود. سیستم های تولید منعطف که قادر به پاسخگویی بلادرنگ به شرایط پیرامونی هستند، به فرایند های تولید سنتی اجازه می دهند تا به سرعت بهینه سازی شوند. مزایای کارخانجات هوشمند تنها محدود به شرایط تولید نمی باشند، بلکه آنها توانایی انطباق و بهینه سازی را در شبکه ای جهانی که فرایند های تولید در آنها در اختیار بیش از یک مجری هست را دارند. همچنین ایجاد تحول در نوآوری خلق محصولات، صرفه جویی در مصرف هزینه و زمان باعث خلق مدل تولیدی پایین به بالا شده و باعث ایجاد ظرفیت های شبکه ای و فرصت های بی شمار و جدید فروش و کسب و کار خواهد شد و خط تولید هوشمند مزایای بسیاری را روانه خطوط تولید های سنتی خواهد کرد.
۳- فرایندهای بهینه شده فیزیکی-مجازی در تولید محصولات؛
واحد های مختلف کارخانجات هوشمند دارای توانایی تعیین زمینه فعالیت، خصوصیات پیکربندی، شرایط تولید و همچنین ارتباطات مستقیم و بی سیم از راه دور با سایر واحد ها هستند.
۴- خصوصی سازی خط تولید بر اساس نیازهای مشتری؛
از طریق تلفیق هوشمندی از سیستم های تولیدی ایده آل با توجه به فاکتورهای مهم خصوصیات محصول، هزینه ها، تدارکات، امنیت، قابلیت اطمینان، زمان و ملاحظات زیست محیطی.
۵- تولید بر اساس بهره وری منابع:
۶- طراحی تنظیمات برای نیروی انسانی؛
ماشین برای چرخه کار با نیروی انسانی سازگار می شوند.
شمایی از کارخانجات هوشمند در انقلاب صنعتی چهارم:
 
چهارچوب سیاسی و برنامه ها:
برای استقرار شرایط لازم به جهت معرفی آلمان به عنوان رهبر بازار و نیز توسعه دهنده فرایند های فیزیکی و مجازی در سال ۲۰۲۰ ، یک بسته جامع از سیاستهای ملی و برنامه های سرمایه گذاری و نیز فعالیت های لازم آن تهیه شده است.
۱- استراتژی فناوری های پیشرفته:
برنامه ای که از سال ۲۰۰۶ به جهت ایجاد همگرایی و گردهم آیی ملی میان تمامی دست اندرکاران فناوری ها و ابداعات پیشرفته آغاز گردید و ابتکار عمل ترکیب منابع مالی تمامی وزارتخانه ها در قالب بودجه تحقیقاتی معادل میلیاردها یورو سالانه برای گسترش پیشرفته ترین مراحل فنی پروژه در قالب کمک هزینه های تحقیقاتی و تحصیلی به ارمغان آمد.
۲- استراتژی فناوری های پیشرفته ۲۰۲۰؛
اهداف تعیین شده در برنامه استراتژی های پیشرفته سال ۲۰۲۰ که در سال ۲۰۱۰ آغاز شده بود، ادامه و گسترش یافت. این برنامه، خلف یر حقی است برای برنامه قبلی که در سال ۲۰۰۶ آغاز شده بود و در ادامه موفقیت های ابتدایی برنامه های قبلی برای تثبیت جایگاه رهبری آلمان شامل تشدید ایجاد شراکت میان علم و صنعت و تداوم اصلاح شرایط عمومی برای خلق ابتکارات در قالب برنامه استراتژی ۲۰۲۰ در زمینه های: شرایط اقلیمی/ انرژی، بهداشت و تغذیه، حمل و نقل، امنیت و نیز ارتباطات، گام های موثری برداشته است.
۳- برنامه عملیاتی استراتژی فناوری های پیشرفته در سال ۲۰۲۰:
دولت آلمان در سال ۲۰۱۲ برنامه عملیاتی خود را برای تحقق اهداف چشم انداز فناوری های پیشرفته در سال ۲۰۲۰ به تصویب رساند. برنامه عملیاتی، ۱۰ پروژه آینده نگر انقلاب صنعتی چهارم را که بحرانی و تاثیر گذار به حساب می آمدند با تمرکز بر فعالیت های تحقیقاتی و نوآورانه معین نمود. در میان این پروژه های شاخص، اهداف مشخص خلاقانه در یک بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله به انجام خواهند رسید. پروژه انقلاب صنعتی چهارم با بودجه ای بالغ بر ۲۰۰ میلیون یورو در قالب استراتژی های خلاقانه و فناوری های نوین در سال ۲۰۲۰ آغاز گردید. اعتلاف همکاری برای هجدهمین اجلاس تصمیم گیری دولتی در خصوص استراتژی فناوری های پیشرو در سال ۲۰۱۳، پروژه انقلاب صنعتی چهارم را به عنوان مهمترین پروژه از میان پروژه های ۱۰ گانه مذکور انتخاب نمود تا رهبری آلمان در صنایع حساس مهندسی مکانیک برقرار گردد. اعتلاف دولت برای ترغیب و حرکت رو به جلوی بخش صنعت، با دیجیتالی کردن صنایع سنتی و انجام پیش بینی در خصوص ارائه خدمات هوشمند و همچنین تقویت پروژه ها و فعالیت ها در بخش “فناوری های اطلاعاتی سبز”، برنامه های بسیار مفیدی را داراست.
۴- رهبری بازار آلمان در موضوع فرایند های فیزیکی- مجازی سال ۲۰۲۰:
سیاستگذاران صنعتی در کشور آلمان، استمرار قرارگیری آلمان به عنوان رهبر توسعه دهنده برای فرایندهای فیزیکی مجازی در سال ۲۰۲۰ را به عنوان بخشی از پروژه کشوری انقلاب صنعتی چهارم هدف گذاری کرده اند. برخلاف بسیاری از کشورهای صنعتی پیشرفته، آلمان از نیروی انسانی موجود در خطوط تولید سنتی خود در خلال ادغام توسعه فناوری های جدید با خطوط تولید سنتی در اولین مراحل حمایت کرده است.
پل میان دنیای واقعی و مجازی با دیجیتالی کردن تمامی فرایند های تولید محصولات صنعتی ایجاد گردید و با ادغام قابلیت ذخیره سازی اطلاعات و نیز ارتباطات، حسگرهای رادیویی و نیز سیستم های نرم افزاری هوشمند با استفاده از اینترنت چیزها، مرز میان دنیای واقعی و مجازی ویران گردید. بهره گیری از سامانه های نهفته پیشرفته آلمان و نیز سامانه های فیزیکی- مجازی فرصت های بسیاری را برای صنعت کشور آلمان در جهت کمک به شکل دهی به انقلاب صنعتی چهارم پدید می آورد.

ادامه مقاله انقلاب صنعتی چهارم؛ تولید هوشمند برای آینده را در وبسایت e-code بخوانید.