انتشار فصلنامه ایکد (پاییز 1402)

فناوری بلاک‌چین روشی انقلابی برای ذخیره و به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها است. باتوجه‌به مزایای بسیار فراوان و قابلیت‌های قابل‌توجه این فناوری نوین، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار از جمله برنامه‌نویسان در حوزه کدینگ می‌توانند با استفاده از این امکانات، امنیت و مقیاس‌پذیری و جهان‌شمول بودن نرم‌افزارهای کدینگ را تضمین کنند. توسعه زنجیره‌های تأمین ایمن‌تر و مؤثرتر به تکنولوژی‌‌های نوظهور به‌منظور تأمین احتیاجات کسب‌وکار نیازمند است. صنایع باید با همکاری یکدیگر این نیازها را تعریف کرده و موقعیت‌های که تعامل‌پذیری در آن‌ها موردنیاز است، به همراه استانداردهایی که برای تضمین موفقیت به‌صورت جهانی الزامی هستند، را شناسایی کنند.

در دنیای امروزی که بازارهای الکترونیکی و تجارت آنلاین به‌سرعت درحال‌رشد و توسعه هستند، امکان دستیابی به اطلاعات دقیق و کارآمد درباره محصولات به‌عنوان یکی از عوامل اساسی در موفقیت تجارت محسوب می‌شود. کد GTIN (Global Trade Item Number) یک سیستم شناسایی بین‌المللی است که برای شناسایی و مدیریت کالاها استفاده می‌شود.

در این شماره از فصلنامه مقالات کاربردی شامل مزایای استفاده از کد GTIN برای صاحب برند کالا ، معرفی سیستم‌های بین سازمانی و کیفیت داده در سطح صنعت: یافته‌های اکتشافی استفاده از استانداردهای GS1 در بازار خرده فروشی هلند، فناوری بلاک‌چین  و نوآوری های آن، تحلیل و استخراج نیاز واقعی و تقاضای بالفعل صنایع داخلی به خدمات مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران ، ردیابی GS1 و بلاک‌چین و ملاحظات مهم در خصوص آمادگی کسب‌وکار و تعامل‌پذیری ارائه شده است.

از کلیه پژوهشگران و متخصصین در این حوزه دعوت به عمل می‌آید به‌منظور همکاری با این مجله و غنا بخشیدن به مطالب آن یافته‌های علمی خود را به آدرس پایگاه اینترنتی مجله به نشانی    e-code@gs1-ir.org  ارسال نمایند تا پس از تأیید کمیته علمی به چاپ برسد.

شایان ‌ذکر است فصلنامه به‌صورت دیجیتال در سایت www.e-code.ir در دسترس عموم علاقه‌مندان است.