اقلام تجاری در زنجیره تامین

اقلام تجاری در زنجیره تامین

به چه چیزی در  زنجیره تامین اقلام تجاری گفته می‌شود؟

قلم تجاری به هر نوع کالا یا خدمتی گفته می‌شود که بتوان آن را در هر نقطه‌ای از زنجیره تامین قیمت‌گذاری یا سفارش­‌دهی یا آماده صورت‌حساب نمود. این تعریف، تمامی کالاها و خدمات با ویژگی‌های از پیش تعریف شده، از مواد اولیه تا محصول نهایی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

هرگونه قلم تجاری که از لحاظ طرح یا محتویات با قلم دیگر متفاوت باشد، شماره شناسایی مخصوصی دارد و این شماره تا زمانی‌که قلم در چرخه تجاری موجود باشد، تغییر نمی‌کند. به تمام اقلام تجاری که دارای مشخصات کلیدی مشترک هستند، شماره شناسایی یکسان اختصاص می‌یابد.

 

مطالب زیر قواعد شناسایی و علامت‌گذاری نماد را که در هر قلم تجاری خاص کاربرد دارد، شرح می­دهد.

اقلام تجاری فیزیکی یا غیرفیزیکی

 

اقلام تجاری فیزیکی یا غیر فیزیکی

 

قلم تجاری فیزیکی،همان کالاست. قلم تجاری غیرفیزیکی را معمولاً «خدمت» می‌نامند. هر یک از انواع کالاها و خدمات، در کاربردهای تجاری باز (فراگیر) یا در محیط‌های توزیع محدود با یک شماره­ی استاندارد شناسایی می‌شوند.

محیط توزیع محدود در مقابل محیط توزیع باز (فراگیر)

 

اصلی‌ترین مزیت سیستم GS1 برای اقلام تجاری، ایجاد شماره شناسایی واضح و اختصاصی است که در محیط‌های تجاری سراسر دنیا کاربرد دارد. علاوه بر آن، این سیستم یک سری شماره انحصاری جهت استفاده در محیط‌های توزیع محدود (مانند سطح ملی یا داخل یک شرکت) تدارک دیده است. شماره‌های شناسایی در محیط‌های توزیع محدود در اختیار اعضای سازمان‌های عضو GS1 قرار می‌گیرند تا در توسعه راه‌حل‌های موثر و کاربردی در قلمرو آنها به‌کار گرفته شود.

 

Restricted Distribution

 

 

اندازه متغیر یا ثابت

 

اقلام تجاری اندازه ثابت به آن دسته از اقلام گفته می‌شود که همیشه در قالب و ترکیبی ثابت (مانند نوع، سایز، وزن، محتویات و طرح) تولید می‌شوند. درست همانند قلم تجاری اندازه ثابت، قلم تجاری اندازه متغیر نیز موجودیتی مستقل مانند ذات کالا یا محتوای آن دارد که با آن تعریف می‌شود.

 

قلم تجاری اندازه ثابت

landscape-1438283137-watermelon (1)

بر خلاف قلم تجاری اندازه ثابت، قلم تجاری اندازه متغیر ممکن است در اغلب موارد مشابه قلم دیگر باشد ولی حداقل در یک مورد با قلم دیگر متفاوت است.

قلم تجاری اندازه متغیر

 

 

ویژگی‌های متفاوت می‌تواند شامل وزن، ابعاد، تعداد اقلام موجود یا حجم بسته‌بندی باشد. شناسایی کامل قلم تجاری اندازه متغیر شامل شماره شناسایی و همچنین اطلاعاتی در باره ویژگی متغیر است.

 

قلم تجاری مصرفی در خرده‌فروشی عمومی، قلم تجاری مصرفی خرده‌فروشی بهداشتی متداول یا قلم تجاری غیرخرده‌فروشی

 

پایانه فروش خرده‌فروشی فروشگاهی

بررسی و اسکن دقیق در صندوق‌های فروشگاهی، عمده‌ترین کاربرد شماره‌های شناسایی اقلام در سیستم GS1 است و اقلام تجاری که باید از صندوق فروشگاهی عبور کنند، ملزم به رعایت قوانین مشخص و داشتن ویژگی‌هایی خاص هستند. اسکن و بررسی اقلام تجاری بر اساس کاربرد و نوع آنها، به سه گروه تفکیک می‌شود:

۱- اقلام تجاری مصرفی در خرده­فروشی عمومی، از کدهای میله­ای همه­سویه بهره می‌برند. این کدهای میله‌ای توسط اسکنرهای خرده‌فروشی همه­سویه­ یا اسکنرهای خطی دستی اسکن می‌شوند.

۲- اقلام تجاری مصرفی خرده‌فروشی بهداشتی متداول، نیازمند نمادهای ماتریسی دوبعدی هستند؛ اما استفاده از این نمادها در صندوق­های فروشگاهی خرده­فروشی همه­سویه­ که میزان تراکنش‌ها در آنها بسیار زیاد است، مرسوم نیست. اقلام تجاری مصرفی خرده‌فروشی بهداشتی متداول که با ماتریس دوبعدی علامت‌گذاری شده‌اند، باید در خرده‌فروشی با میزان تراکنش کم‌تر، مانند داروخانه بیمارستان‌ها یا در حجم بالا در مراکز توزیع اسکن شوند.

۳- اقلام تجاری غیر خرده‌فروشی، آن دسته از اقلامی هستند که از صندوق‌های فروشگاهی عبور نمی‌کنند. معمولاً این­گونه اقلام تجاری بسته به کاربرد و بخش صنعتی مربوطه، در محیط‌های اسکن ترکیبی (لیزر، تصویری و مانند آن) دیده می‌شوند. نمونه‌هایی از این اقلام عبارتند از بسته‌های چندتایی اقلام تجاری، اقلام و قطعات علامت‌گذاری‌شده مستقیم و غیره.

 

کتاب‌ها و نشریات دوره‌ای

 

برای کتاب‌ها و اقلام انتشاراتی (روزنامه، مجله و …)، توجه به عوامل زیر ضروری است:

راه‌حل‌هایی که برای اقلام انتشاراتی ارائه می‌شود، باید نیازهای عمده‌فروش و ناشر در پردازش موارد برگشتی (مانند مرتب‌سازی و شمارش) را در نظر بگیرد. این مطلب به خواندن یک شماره اضافی دلالت می‌کند که برای شناسایی قلم نقش و ضرورتی ندارد. سیستم‌های بین‌المللی ISSN و ISBN امور مربوط به شماره‌گذاری نشریات و کتاب‌ها را انجام می‌دهند.

 

برای خواندن ادامه مقاله انواع قلم‌کالای تجاری در زنجیره تامین بر روی لینک کلیک کنید.