افزایش صادرات راه نجات تولید

به گزارش مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران به نقل از شاتا آقای حسین مدرس خیابانی بیان کرد، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در حال بررسی قانون مقررات صادرات و واردات فعلی (مصوب ۱۳۷۲) و تغییراتی در جهت تولید و توسعه صادرات غیرنفتی است.

به گزارش مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران به نقل از شاتا آقای حسین مدرس خیابانی بیان کرد، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در حال بررسی قانون مقررات صادرات و واردات فعلی (مصوب ۱۳۷۲) و تغییراتی در جهت تولید و توسعه صادرات غیرنفتی است.

افزایش صادرات راه نجات تولید

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در نشستی با مدیران پژوهشی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران با اشاره به موضوع لزوم تولید افزود، تجارت و بازرگانی مانعی برای تولید و صنعت نیست و بدون توجه به بازار، افزایش صادرات و رشد تولید در صنعت اتفاق نمی‌افتد.
وی طی بیانات اخیر خود در رابطه با صادرات گفت: راه نجات تولید ملی، توجه به صادرات است، ۲۵ درصد خرمای کشور صادر می‌شود و صادرات بالا کاهش تهدید کالای وارداتی برای تولیدکننده داخلی را در پی دارد. وی خاطرنشان کرد: اکنون ۴-۵ کالای سنتی در کشور داریم که سهم خوبی در سال‌های قبل در صادرات غیرنفتی داشته‌اند مانند خرما، پسته، زعفران و فرش، اما اکنون در افزایش صادرات صورت گرفته، سهمشان کم شده و باید برنامه‌ریزی ویژه برای افزایش سهم آن‌ها داشته باشیم. لازم به ذکر است که ایران رتبه دوم تولید و صادرات خرما را در جهان دارد.
 وی در ادامه افزود: اگر هدف ما توسعه زیرساخت‌های تجاری برای کمک به تولید داخلی است باید به فکر توسعه بنادر باشیم. باید دغدغه‌ها و نظرات همه صنعتگران و صادرکنندگان به ویژه افراد باسابقه این حوزه، مبنای تصمیم‌گیری‌ها شود. خیابانی در جای دیگر اشاره کرد: در ۷ ماه نخست سال ۹۸ صادرات کشور، ۱۷ درصد نسبت با سال قبل رشد داشته است. ایشان مهم‌ترین عوامل نجات تولیدکنندگان در کشور را این‌گونه برشمرد: توجه ویژه وزارت صمت به تصمیمات تشکل‌ها، ضرورت وجود مناطق تجاری در شهرک‌های صنعتی کشور و توسعه صادرات.
وی تصریح کرد، رسالت سازمان توسعه تجارت در شرایط تحریم جهت رشد تولید، تثبیت و توسعه بازارهای جدید صادراتی است.

افزایش صادرات

پیش‌نیاز صادرات، استانداردهای GS1

یکی از پیش‌نیازهای  افزایش صادرات در کشور استفاده از ظرفیت‌های GS1 برای معرفی محصولات به خارج از ایران است. در شرایطی که محصول به‌درستی معرفی نشود افراد سودجو به‌راحتی محصولات اصیل ایرانی را با بارکد کشور خود معرفی کرده و از اصالت کالا حفظ و حراست نمی‌گردد. در این شرایط فقط افراد و کشورهای واسطه از صادرات کالا شامل سودهای هنگفتی شده و صادرکنندگان کشور ایران ناچارا کالاهای خود را باقیمت‌های عمده فروشی به فروش می‌رسانند.

تعامل سازمان  جهانی GS1 با خرده‌فروشی‌ها و گمرکات

سازمان GS1 در حال حاضر در ۱۱۵ کشور جهان نمایندگی دارد و خرده‌فروشی‌های آمازون، E-bay، زارا، Carrefour، والمارت و بسیاری از خرده‌فروشی‌های سرشناس در تمام جهان در حال استفاده از استانداردهای GS1 هستند. به‌منظور ایجاد زنجیره تأمین جهانی کارا و ایمن، سازمان جهانی GS1 رابطه‌ای طولانی مدت و تنگاتنگ با سازمان جهانی گمرکات (WCO) دارد.  در سال ۲۰۰۷، سازمان GS1 و سازمان جهانی گمرکات WCO تفاهم‌نامه‌ای را به‌منظور شناسایی طیف وسیعی از ذینفعان تجاری مشترک امضا کردند و از آن تاریخ به بعد استانداردهای GS1 در گمرکات جهانی موردقبول و استفاده واقع شده است. همکاری‌های مورد نیاز بین بازیگران اصلی در فضای بنادر نیز از طریق استفاده از تعاریف، استانداردها و زمان‌بندی‌های مورد توافق بین‌المللی، تسهیل می‌شود.

کاربرد استانداردهای GS1 در بنادر

در سال‌های اخیر بسیاری از کشورهای ساحلی مثل اروپا، امریکا، ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی به ایجاد بنادر هوشمند اهمیت بسیار زیادی داده و فعالیت‌هایی برای ایجاد این بنادر آغاز کرده‌اند، که با اعمال IOT 7 و استانداردهای GS1 این موضوع تحقق پیدا می‌کند. هوشمند سازی بنادر با استفاده از تکنولوژی  RFID 1در بسیاری از بنادر امریکا موجب ایجاد ضمانت محکمی برای شفافیت در تدارکات زنجیره تأمین، حمل ایمن کالاها و مبارزه بین‌المللی با تروریست شده‌است.
بنادر هوشمند یک سیستم خدمات برای حمل‌ونقل در بندر، بر اساس فناوری اطلاعات الکترونیکی مدرن هستند، که با ارائه خدمات اطلاعات گوناگون برای مشارکت بنادر بر اساس جمع‌آوری، پردازش، انتشار، تجزیه‌وتحلیل، و استفاده از اطلاعات مربوطه را فراهم می‌کنند.

نمونه‌های موفق پیاده‌سازی استانداردهای GS1 در بنادر

به عنوان یک نمونه موفق از اجرای کاربرد استاندارد بنادر به طرح استانداردسازی بندر روتردام هلند اشاره نمود. GS1 در این بندر با به اشتراک‌گذاری داده‌های اصلی و رویدادی و همچنین استقرار سیستم ردیابی GS1 بین ذینفعان این مجموعه، موفق به کاهش هزینه‌های مربوطه و افزایش بهره‌وری در صنعت حمل و نقل دریایی شده است.
بندر کلانگ در کشور اندوزی، شرکت DSV در کشور سوئد و سازمان بنادر و گمرکات کشور نیوزلند سایر نمونه‌های موفق در این طرح به شمار می‌‍روند. آنها به دنبال بهبود عملیات دریایی و بنادر برای افزایش کارایی و شفافیت کالا در طول سفر در زنجیره تأمین خود با استفاده از استانداردهای GS1 به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافتند.
همچنین بیش از ۵۰  درصد تجارت جهانی و  58 درصد از GDP توسط اپک(APEC)  جهانی است و این سازمان یکی از مهم‌ترین گروه‌های داخلی دولت است که با سازمان GS1 همکاری می‌کند. اپک  بهبود ده درصدی در عملکرد زنجیره تامین بر اساس زمان و هزینه را تا سال ۲۱۰۵ گزارش نموده‌است.