اصـــالت کــالاها با اسکن بارکد آن‌ها

چالش وجود کالاهای تقلبی در بازار و فروشگاه‌ها دغدغه همه به ویژه مصرف‌کنندگان می‌باشد. عدم اتصال کامل پایگاه های داده کالاها سراسر کشور، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی جزیره‌ای، موازی و غیر استاندارد موجب سردرگمی ذینفعان در سراسر زنجیره تامین شده و باعث مشکلاتی از جمله هزینه بالای ورود و نگهداری اطلاعات جدید اقلام، درج اطلاعات غلط و غیر استاندارد، ورود کالاهای جعلی و نامعتبر شده است. به طور مثال پایگاه داده ثبت و احوال را در نظر بگیرید، اگر هر استانی به صورت جزیره ای و کاملا مجزا، اطلاعات هویتی افراد را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره می کرد و هیچ ارتباطی بین پایگاه داده استانها وجود نداشت چه اتفاقی می‌افتاد؟ چطور سازمان‌ها می‌توانستند افراد را به طور صحیح شناسایی کنند؟ حال انسان‌ها می‌توانند هویت‌شان را به زبان بیاورند و اصل و نسب و منشا خود را معرفی کنند. امروزه با وجود کد ملی برای هر شخص و تشکیل یک پایگاه داده معتبر و استاندارد این امکان وجود دارد تا در هر لحظه و هر کجا صحت اطلاعات هویتی اشخاص به راحتی بررسی و تایید گردد.

حال در نظر بگیرید اگر یک بانک اطلاعاتی معتبر و اصیل از انواع کالاها وجود داشته باشد و بتوان با کد یا شناسه ای آن را در هر نقطه از زنجیره تامین جستجو و صحت اطلاعات روی بسته بندی آن را با اطلاعات مندرج در بانک بررسی کرد آن وقت مصرف‌کننده و سایر ذینفعان با خیال راحتر خرید نمی‌‌کردند؟

در این صورت سازمان‌ها، دستگاه‌ها، فروشگاه‌ها به راحتی با اتصال به این بانک هم از اصالت کالا مطمئن می‌شدند و هم نیاز به هزینه زیاد برای ورود و نگهداری اطلاعات نداشتند، همچنین به اطلاعات صحیح، معتبر و استاندارد نیز متصل می شدند.

اهمیت این موضوع به قدری بالاست که مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران به همین منظور در سال ۱۳۷۴ تاسیس گردید و به عضویت سازمان جهانی GS1 درآمد و شروع به صدور بارکدهای ملی و بین‌المللی نمود، و تا به امروز دارای بزرگترین و معتبرترین بانک اطلاعاتی انواع کالاها در کشور می‌باشد، و جزء یکی از ۱۲ پایگاه داده اطلاعات دولت برای مقابله با جعل قرار دارد.

شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن GS1 Iran از طریق اسکن QR Code فایل پیوست اپلیکیشن را دانلود و با اسکن بارکد کالاها از صحت اطلاعات بیش از ۲/۵۰۰/۰۰۰ قلم کالای موجود در بانک اطلاعاتی مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران بهره‌منده شده و کاتالوگ الکترونیکی محصول نیز را مشاهده نمایید