استفاده از کدهای GLN در بهداشت و درمان

زنجیره تأمین دارو و تجهیزات پزشکی کشور، شامل کلیه فعالان مرتبط با حوزه بهداشت و درمان، از سازما نهای نظارتی و تولیدکنندگان گرفته تا داروخانه‌ها و مصرف کننده نهایی، یعنی بیمار است.

زنجیره تأمین دارو و تجهیزات پزشکی کشور، شامل کلیه فعالان مرتبط با حوزه بهداشت و درمان، از سازما نهای نظارتی و تولیدکنندگان گرفته تا داروخانه‌ها و مصرف کننده نهایی، یعنی بیمار است.

زنجیره تأمین دارو و تجهیزات پزشکی کشور، شامل کلیه فعالان مرتبط با حوزه بهداشت و درمان، از سازمان‌های نظارتی و تولیدکنندگان گرفته تا داروخانه‌ها و مصرف کننده نهایی، یعنی بیمار است. این زنجیره از منظر مسیرهای گردش کالاها بسیار پیچیده بوده و محصولات بهداشتی و درمانی، مسیرهای مختلفی را طی می‌کنند تا از منشأ تولید یا واردات، به محل انبار، نقطه فروش (مانند داروخانه) یا نقطه مصرف (مانند اتاق عمل بیمارستان) برسند.

برای مدیریت بهتر فرایندهای تجاری در این زنجیره، لازم است مکان فیزیکی طرفین تجاری، موقعیت محموله‌ها در مسیر حمل‌ونقل، محل قرارگیری محصولات در قفسه های انبار و یا موارد دیگری نظیر آن، شناسایی شده و در سیستم‌های اطلاعاتی، ثبت و اطلاع رسانی شود. در سیستم‌های مبتنی بر استانداردهای GS1، این کار به روشی هوشمندانه و به شکلی منحصر بفرد در سطح جهان انجام می‌شود که جایگزین مناسبی برای شیوه‌های مکانیابی داخلی کشورها است.

شناسایی دقیق طرفین تجاری و مکان‌های مربوط به آن‌ها، مهم‌ترین رکن ردیابی در زنجیره‌های صنعت بهداشت و درمان است.

شماره جهانی مکان (GLN) چیست؟

شماره جهانی مکان یا GLN ، یک کد منحصر به فرد در سطح جهان است که توسط مرکز GS1 هر کشور، به اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در صنعت بهداشت و درمان آن کشور، اختصاص داده می شود. شناسه GLN برای انجام فعالیت‌هایی نظیر ارسال و دریافت کالا یا اسناد تجاری و مالی و … الزامی بوده و مهمترین کاربرد آن، شناسایی هویت سایر فعالان در سیستم‌های اطلاعاتی زنجیره تأمین و همچنین شناسایی انواع مکان‌ها و موقعیت‌های فیزیکی مرتبط با آن‌ها است.

شماره جهانی مکان  GLN

لازم به ذکر است بر اساس قوانین وزارت بهداشت، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده، شرکت‌های توزیع و پخش، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها و سایر فعالان صنعت بهداشت و درمان، از مرکز GS1 ایران، کد  GLNدریافت نموده‌اند. هر شرکت پس از اینکه به عضویت مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران  GS1 Iran درآمده و کد عضویت خود را دریافت می‌کند، می‌تواند برای ماهیت حقوقی و همچنین مکان‌های فیزیکی خود مانند دفاتر فروش، انبارها و نظایر آن، کد GLN دریافت نماید. برای اطلاعات بیشتر یا برای دریافت کد GLN خود، با مرکز ملی شمار ه‌گذاری کالا و خدمات ایران  GS1 Iran  تماس بگیرید.