روش تعامل با شرکای تجاری در صنایع فنی GS1

 

تعامل با شرکای تجاری در صنایع فنی GS1 با شناخت صنایع آغاز می‌شود.صنایع دفاعی، مهندسی، انرژی، ترانزیت عمده و معدن، همگی جزو صنایع فنی بوده و با بسیاری از چالش‌ها مانند فشار هزینه‌ها، جعل محصولات، تقلب در قطعات و مسابقه برای دیجیتالی‌کردن دنیای فیزیکی مواجه هستند. ایجاد فرایندهایی شفاف برای بهینه‌کردن و کنترل زنجیره‌های تأمین قطعات و مواد اولیه در هنگام ورود به محیط تولید، فرآوری، سرهم‌بندی، بسته‌بندی و خروج محصولات نهایی از شرکت و ارسال آن به مکان مشتری، یکی از نیازهای مشترک همه این صنایع است.
تمامی شرکای زنجیره تأمین باید با نفوذ قطعات جعلی به کارخانجات خود مقابله ‌کنند تا بخش‌های تولید، تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش آن‌ها از وجود قطعات بدون اصالت در امان باشد. و هنگامی که موضوع کارخانجات دیجیتالی در میان باشد، صنایع فنی باید پیچیدگی فرایندهای لجستیک داخلی خود را کاهش داده و ارتباطات داخلی خود را به‌نحوی استاندارد کنند که با ایجاد قابلیت تعامل بهتر، کاهش هزینه‌ها و افزایش بازده حاصل شود.
در میان اذهان، این نکته روز به روز واضح‌تر می‌شود که ایجاد قابلیت تعامل، برای سوددهی فعالیت‌ها الزامی است. مک‌کینزی در گزارش خود درباره اینترنت اشیاء این‌طور نتیجه می‌گیرد که:
قابلیت همکاری ابزارها و سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء با هم، برای تشخیص کامل ارزش کاربردهای اینترنت اشیاء الزامی است. بدون قابلیت تعامل، حداقل ۴۰ درصد از منافع بالقوه اینترنت اشیاء را از دست خواهیم داد. ایجاد استانداردهای باز و فراگیر راهی برای دستیابی به قابلیت تعامل است. مؤسسه بین‌المللی مک‌کینزی، «اینترنت اشیاء: نگاشت ارزش نهفته در این دستاورد عظیم بشری»

برای تعامل با شرکای تجاری با شناسایی شروع کنید

استانداردهای GS1 برای شناسایی یکتای قطعات، محصولات و مرسولات، یکی از الزامات برقراری قابلیت تعامل در تمامی فرایندها هستند و با استفاده از آن‌ها امکان نظارت تقریباً آنی در طول زنجیره‌های تأمین، فروش و خدمات پس از فروش حاصل می‌شود.
با رمزنگاری یک شماره جهانی قلم‌کالای تجاری به‌صورت سریالی (SGTIN) درون یک کدمیله‌ای و الصاق آن بر روی قطعه با کمک برچسب یا درج مستقیم آن بر روی قطعه، تمامی شرکای تجاری قادر به ارزیابی و تصدیق اصالت قطعات یدکی خواهند بود.
شرکت ATE که یکی از نام‌های شناخته‌شده بین‌المللی در صنعت خودرو است، با استفاده از کدهای SGTIN که در نمادهای دیتاماتریس GS1 ذخیره شده‌اند، به مقابله با جعل برند ATE پرداخته و این‌گونه از خود، مشتریان و شرکای تجاری‌اش در برابر قطعات جانبی تقلبی محافظت می‌کند.
فروشگاه‌های قطعات یدکی و تعمیرگاه‌های خودرو می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن موبایل مخصوصی که ATE برای این منظور تدارک دیده است، با اسکن‌کردن نماد دیتاماتریس حک‌شده روی محصولات ATE توسط تلفن‌های هوشمند خود یا با جستجوی شماره سریال محصول در اینترنت، از اصالت قطعات یدکی مطمئن شوند.
با شناسایی یکتا و منحصربه‌فرد تک‌تک قطعات، فرایند سفارش‌گیری و پرداخت نیز با سهولت بسیار بیشتری انجام می‌پذیرد و خطاها کاهش خواهد یافت. با وجود دقت بی‌نظیری که این سطح از شناسایی فراهم می‌کند، می‌توان ادعا کرد که به‌کارگیری صحیح راهکارهای GS1 حتی منجر به حذف کامل خطاها از فرایندها نیز می‌شود، چرا که فرایندها مکانیزه شده و امور تولید و فروش به‌صورت تخمینی و با حدس و گمان انجام نمی‌شود چون تولیدکننده از میزان دقیق تولید محصولات و سفارش‌های دریافتی آگاه است.
هنگام آماده‌سازی مرسوله‌های مواد اولیه توسط تأمین‌کننده، می‌توان با استفاده از کد سریالی کانتینر ارسالی (SSCC)، مرسوله‌های لجستیکی را شناسه‌گذاری کرد. این کد در پایگاه داده‌های سیستم رایانه‌ای، به کدهای SGTIN محتویات داخل مرسوله پیوند داده می‌شود و از این طریق ارتباط بین مرسوله‌ها و محتویات داخل آن‌ها نیز کنترل می‌شود. کدهای SSCC امکان شناسایی و ردیابی دقیق مرسوله‌ها در هر نقطه از مسیر را برای تولیدکننده، تأمین‌کننده و مشتری فراهم می‌کنند.
زمانی که مرسوله قطعات و مواد اولیه به دست تولیدکننده می‌رسد، تولیدکننده باید کدهای SSCC را به‌منظور تأیید دریافت واحدهای لجستیکی و تصدیق اصالت محتوای آن، اسکن کند. همچنین می‌توان کدهای SGTIN را در اعلامیه ارسال ذکر کرد تا تولیدکننده برای دریافت، انبارداری و حمل‌ونقل محصولات نهایی برای مشتریان، زمان کمتری اختصاص دهد. در تمام این فرایند‌ها، بهبودهایی در فرایندهای پشت صحنه صدور صورتحساب و پرداخت اعمال می‌شود که موجب افزایش دقت در دریافت و انجام سفارشات خواهد شد و در نهایت جریان مالی را بهبود می‌بخشد.
استانداردهای GS1، شناسایی بی‌ابهام قطعات را در سطح جهان ممکن کرده است و با استفاده از این استانداردها، ما به مشتریان خود اطمینان می‌دهیم که قطعات یدکی اصیل ATE را استفاده می‌کنند. در واقع GS1 سپر محافظ محصولات ما در برابر جعل و تقلب است. «جنز هالا، مدیر خدمات پس از فروش محصولات سیستم‌های ترمز و تعلیق در شرکت ATE»
یک شرکت مهندسی به نام Lenze از کدهای SSCC که در یک نماد GS1-128 رمزنگاری شده و روی برچسب‌های لجستیکی چاپ شده‌اند استفاده کرده است تا در بخش مرسولات خروجی خود شفافیت ایجاد کند. این موضوع برای ردیابی مرسولات، به Lenze کمک کرده است و اکنون تمام مشتریان این شرکت در سراسر جهان می‌توانند وضعیت به‌روز مرسوله خود و زمان دریافت آن را متوجه شوند.
با این شیوه میزان خطاها در فرایندهای کاری این شرکت به‌طرز محسوسی کاهش پیدا کرده، عملکرد و بازده آن در فرایندهای ارسال بهبود یافته و سطح خدمات مشتریان شرکت نیز بهتر شده است.
با انتخاب استانداردهای جهانی GS1، توانستیم فرایند ارسال محصولات خود به سراسر دنیا را ساده و بهینه کنیم. معضلات سیستم‌های ارسال موجود، با وجود شناسه‌های متعدد و متنوع که باعث نبود زبان مشترک بین ما و طرفین تجاری ما می‌شد، با وجود راهکارهای GS1 از بین رفته و بازده عملکرد ما بسیار بهتر شده است.

تعامل با شرکای تجاری

 

 ارتباطاتی هوشمند بسازید!

شرکتها با نیازها، بازارها و فرایندهای مختلف و متعدد می‌توانند از استانداردهای GS1 برای تعامل بهتر با شرکای تجاری خود و تسهیم اطلاعات با آنان استفاده کنند تا فرایندهای خود را دستخوش بهبودهایی چشمگیر نمایند.
در تمام طول مسیر تبدیل قطعات و مواد اولیه به محصولات نهایی، استانداردهای GS1 امکان پشتیبانی از ارتباطات ماشین با ماشین (M2M) را به‌منظور مکانیزاسیون و اتوماسیون فرایندهای درون و برون بنگاهی فراهم می‌کنند تا کاهش چشمگیر هزینه‌ها و بهبودی بی‌نظیر در بازده فرایندها ایجاد شود.
استانداردهای GS1 برای شناسایی یکتای بهر یا بچ مواد اولیه (GTIN بهر)، شناسایی یکتای محصولات (GTIN) و شناسایی یکتای تک‌تک قطعات (GTIN سریالی) را در نظر بگیرید. اگر این استانداردها توسط تأمین‌کننده در منشأ اختصاص یابند و مدیریت شوند، امکان مدیریت صحیح و دقیق محصولات نهایی را در طول زنجیره‌های حمل‌ونقل و تحویل را فراهم می‌کنند. این رخداد، خصوصا برای کارخانجات و شرکت‌هایی که فرایندهای آن‌ها در حال تبدیل از حالت دستی به دیجیتالی توسط اینترنت اشیاء است، بسیار حائز اهمیت بوده و مشکلات عدیده فرایندهای سنتی آن‌ها را حل خواهد کرد.

 

جهت مشاهده ادامه مقاله تعامل با شرکای تجاری در صنایع فنی GS1 وبسایت e-code را مشاهده کنید.