روش تعامل با شركای تجاری در صنایع فنی GS1

 

تعامل با شركای تجاری در صنایع فنی GS1 با شناخت صنایع آغاز می‌شود.صنایع دفاعی، مهندسی، انرژی، ترانزیت عمده و معدن، همگی جزو صنایع فنی بوده و با بسیاری از چالش‌ها مانند فشار هزینه‌ها، جعل محصولات، تقلب در قطعات و مسابقه برای دیجیتالی‌كردن دنیای فیزیكی مواجه هستند. ایجاد فرایندهایی شفاف برای بهینه‌كردن و كنترل زنجیره‌های تأمین قطعات و مواد اولیه در هنگام ورود به محیط تولید، فرآوری، سرهم‌بندی، بسته‌بندی و خروج محصولات نهایی از شركت و ارسال آن به مكان مشتری، یكی از نیازهای مشترك همه این صنایع است.
تمامی شركای زنجیره تأمین باید با نفوذ قطعات جعلی به كارخانجات خود مقابله ‌كنند تا بخش‌های تولید، تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش آن‌ها از وجود قطعات بدون اصالت در امان باشد. و هنگامی كه موضوع كارخانجات دیجیتالی در میان باشد، صنایع فنی باید پیچیدگی فرایندهای لجستیك داخلی خود را كاهش داده و ارتباطات داخلی خود را به‌نحوی استاندارد كنند كه با ایجاد قابلیت تعامل بهتر، كاهش هزینه‌ها و افزایش بازده حاصل شود.
در میان اذهان، این نكته روز به روز واضح‌تر می‌شود كه ایجاد قابلیت تعامل، برای سوددهی فعالیت‌ها الزامی است. مك‌كینزی در گزارش خود درباره اینترنت اشیاء این‌طور نتیجه می‌گیرد كه:
قابلیت همكاری ابزارها و سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء با هم، برای تشخیص كامل ارزش كاربردهای اینترنت اشیاء الزامی است. بدون قابلیت تعامل، حداقل 40 درصد از منافع بالقوه اینترنت اشیاء را از دست خواهیم داد. ایجاد استانداردهای باز و فراگیر راهی برای دستیابی به قابلیت تعامل است. مؤسسه بین‌المللی مك‌كینزی، «اینترنت اشیاء: نگاشت ارزش نهفته در این دستاورد عظیم بشری»

برای تعامل با شركاي تجاری با شناسایی شروع كنید

استانداردهای GS1 برای شناسایی یكتای قطعات، محصولات و مرسولات، یكی از الزامات برقراری قابلیت تعامل در تمامی فرایندها هستند و با استفاده از آن‌ها امكان نظارت تقریباً آنی در طول زنجیره‌های تأمین، فروش و خدمات پس از فروش حاصل می‌شود.
با رمزنگاری یك شماره جهانی قلم‌كالای تجاری به‌صورت سریالی (SGTIN) درون یك كدمیله‌ای و الصاق آن بر روی قطعه با كمك برچسب یا درج مستقیم آن بر روی قطعه، تمامی شركای تجاری قادر به ارزیابی و تصدیق اصالت قطعات یدكی خواهند بود.
شركت ATE كه یكی از نام‌های شناخته‌شده بین‌المللی در صنعت خودرو است، با استفاده از كدهای SGTIN كه در نمادهای دیتاماتریس GS1 ذخیره شده‌اند، به مقابله با جعل برند ATE پرداخته و این‌گونه از خود، مشتریان و شركای تجاری‌اش در برابر قطعات جانبی تقلبی محافظت می‌كند.
فروشگاه‌های قطعات یدكی و تعمیرگاه‌های خودرو می‌توانند با استفاده از اپلیكیشن موبایل مخصوصی كه ATE برای این منظور تدارك دیده است، با اسكن‌كردن نماد دیتاماتریس حك‌شده روی محصولات ATE توسط تلفن‌های هوشمند خود یا با جستجوی شماره سریال محصول در اینترنت، از اصالت قطعات یدكی مطمئن شوند.
با شناسایی یكتا و منحصربه‌فرد تك‌تك قطعات، فرایند سفارش‌گیری و پرداخت نیز با سهولت بسیار بیشتری انجام می‌پذیرد و خطاها كاهش خواهد یافت. با وجود دقت بی‌نظیری كه این سطح از شناسایی فراهم می‌كند، می‌توان ادعا كرد كه به‌كارگیری صحیح راهكارهای GS1 حتی منجر به حذف كامل خطاها از فرایندها نیز می‌شود، چرا كه فرایندها مكانیزه شده و امور تولید و فروش به‌صورت تخمینی و با حدس و گمان انجام نمی‌شود چون تولیدكننده از میزان دقیق تولید محصولات و سفارش‌های دریافتی آگاه است.
هنگام آماده‌سازی مرسوله‌های مواد اولیه توسط تأمین‌كننده، می‌توان با استفاده از كد سریالی كانتینر ارسالی (SSCC)، مرسوله‌های لجستیكی را شناسه‌گذاری كرد. این كد در پایگاه داده‌های سیستم رایانه‌ای، به كدهای SGTIN محتویات داخل مرسوله پیوند داده می‌شود و از این طریق ارتباط بین مرسوله‌ها و محتویات داخل آن‌ها نیز كنترل می‌شود. كدهای SSCC امكان شناسایی و ردیابی دقیق مرسوله‌ها در هر نقطه از مسیر را برای تولیدكننده، تأمین‌كننده و مشتری فراهم می‌كنند.
زمانی كه مرسوله قطعات و مواد اولیه به دست تولیدكننده می‌رسد، تولیدكننده باید كدهای SSCC را به‌منظور تأیید دریافت واحدهای لجستیكی و تصدیق اصالت محتوای آن، اسكن كند. همچنین می‌توان كدهای SGTIN را در اعلامیه ارسال ذكر كرد تا تولیدكننده برای دریافت، انبارداری و حمل‌ونقل محصولات نهایی برای مشتریان، زمان كمتری اختصاص دهد. در تمام این فرایند‌ها، بهبودهایی در فرایندهای پشت صحنه صدور صورتحساب و پرداخت اعمال می‌شود كه موجب افزایش دقت در دریافت و انجام سفارشات خواهد شد و در نهایت جریان مالی را بهبود می‌بخشد.
استانداردهای GS1، شناسایی بی‌ابهام قطعات را در سطح جهان ممكن كرده است و با استفاده از این استانداردها، ما به مشتریان خود اطمینان می‌دهیم كه قطعات یدكی اصیل ATE را استفاده می‌كنند. در واقع GS1 سپر محافظ محصولات ما در برابر جعل و تقلب است. «جنز هالا، مدیر خدمات پس از فروش محصولات سیستم‌های ترمز و تعلیق در شركت ATE»
یك شركت مهندسی به نام Lenze از كدهای SSCC كه در یك نماد GS1-128 رمزنگاری شده و روی برچسب‌های لجستیكی چاپ شده‌اند استفاده كرده است تا در بخش مرسولات خروجی خود شفافیت ایجاد كند. این موضوع برای ردیابی مرسولات، به Lenze كمك كرده است و اكنون تمام مشتریان این شركت در سراسر جهان می‌توانند وضعیت به‌روز مرسوله خود و زمان دریافت آن را متوجه شوند.
با این شیوه میزان خطاها در فرایندهای كاری این شركت به‌طرز محسوسی كاهش پیدا كرده، عملكرد و بازده آن در فرایندهای ارسال بهبود یافته و سطح خدمات مشتریان شركت نیز بهتر شده است.
با انتخاب استانداردهای جهانی GS1، توانستیم فرایند ارسال محصولات خود به سراسر دنیا را ساده و بهینه كنیم. معضلات سیستم‌های ارسال موجود، با وجود شناسه‌های متعدد و متنوع كه باعث نبود زبان مشترك بین ما و طرفین تجاری ما می‌شد، با وجود راهكارهای GS1 از بین رفته و بازده عملكرد ما بسیار بهتر شده است.

تعامل با شرکای تجاری

 

 ارتباطاتی هوشمند بسازید!

شركتها با نیازها، بازارها و فرایندهای مختلف و متعدد می‌توانند از استانداردهای GS1 برای تعامل بهتر با شركای تجاری خود و تسهیم اطلاعات با آنان استفاده كنند تا فرایندهای خود را دستخوش بهبودهایی چشمگیر نمایند.
در تمام طول مسیر تبدیل قطعات و مواد اولیه به محصولات نهایی، استانداردهای GS1 امكان پشتیبانی از ارتباطات ماشین با ماشین (M2M) را به‌منظور مكانیزاسیون و اتوماسیون فرایندهای درون و برون بنگاهی فراهم می‌كنند تا كاهش چشمگیر هزینه‌ها و بهبودی بی‌نظیر در بازده فرایندها ایجاد شود.
استانداردهای GS1 برای شناسایی یكتای بهر یا بچ مواد اولیه (GTIN بهر)، شناسایی یكتای محصولات (GTIN) و شناسایی یكتای تك‌تك قطعات (GTIN سریالی) را در نظر بگیرید. اگر این استانداردها توسط تأمین‌كننده در منشأ اختصاص یابند و مدیریت شوند، امكان مدیریت صحیح و دقیق محصولات نهایی را در طول زنجیره‌های حمل‌ونقل و تحویل را فراهم می‌كنند. این رخداد، خصوصا برای كارخانجات و شركت‌هایی كه فرایندهای آن‌ها در حال تبدیل از حالت دستی به دیجیتالی توسط اینترنت اشیاء است، بسیار حائز اهمیت بوده و مشكلات عدیده فرایندهای سنتی آن‌ها را حل خواهد كرد.

 

جهت مشاهده ادامه مقاله تعامل با شركای تجاری در صنایع فنی GS1 وبسایت e-code را مشاهده کنید.